گزارش مالی نوکیا برای فصل دوم ۲۰۱۷ منتشر شد

نوکیا نیز مانند برخی دیگر از کمپانی‌ها، گزارش مالی خود را برای فصل دوم ۲۰۱۷ منتشر کرد. در این گزارش می‌بینیم که ضرر خالص این غول فنلاندی از ۶۶۷ میلیون یورو در بازه‌ی زمانی مشابه سال ۲۰۱۶ به ۴۲۳ میلیون یورو در سال جاری میلادی رسیده است. به نظر می‌رسد وضعیت نوکیا در بعضی از بخش‌ها رشد داشته است و عوامل مختلفی بر این موضوع تاثیر داشته‌اند. حالا میزان سود هر سهم به ۰.۰۸ یورو یا ۴۴۹ میلیون یورو در مجموع رسیده است که نسبت به ۱۹۴ میلیون یورو که در بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته ثبت شده، افزایش قابل توجهی دارد. بدون در نظر گرفتن نوسانات مربوط به نرخ مبادله‌، فروش خالص نوکیا نسبت به فصل دوم ۲۰۱۶ تغییر زیادی نداشته است.

فروش خالص بخش شبکه‌ی نوکیا در مقایسه‌ی سال به سال، ۵ درصد کاهش داشته است که از دید نوکیا به فعالیت‌های کمپانی در بخش شبکه‌های فوق پهنای باند ارتباط دارد و این کاهش فروش هم در بخش شبکه‌های موبایل و هم در بخش شبکه‌های ثابت دیده می‌شود. شبکه‌های آی‌پی/نوری و اپلیکیشن‌ها نیز با کاهش کمی در فروش روبرو بوده و میزان فروش خالص سرویس‌های جهانی نوکیا نیز ثابت بوده است.

این میزان کاهش اندک در فروش را می‌توان در سایه‌ی موفقیت‌های بخش تکنولوژی‌های نوکیا نادیده گرفت؛ چرا که این بخش توانسته رشد شگفت‌انگیز ۹۰ درصدی را در مقایسه با سه ماهه‌ی دوم ۲۰۱۶ ثبت کند. بی‌شک می‌توان این موفقیت را مستقیما متاثر از توافق‌های اعطای مجوز دانست که طی ماه‌های اخیر به امضا رسیده است و همچنان ادامه دارد. Nokia Technologies سود عملیاتی خود را برای سه ماهه‌ی منتهی به سی‌ام ژوئن، ۲۳۰ میلیون یورو اعلام کرده است نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، ۱۵۸ درصد افزایش داشته است.

راجیف سوری، رییس و مدیر اجرایی نوکیا از گزارش مالی اخیر این غول فنلاندی ابراز رضایت کرده و اضافه کرده است که به تیم خود افتخار می‌کند، چرا که آنها توانسته‌اند در ماه‌های اخیر تمامی خواسته‌ها را به خوبی انجام دهند. نوکیا در توسعه‌ی جهانی فناوری‌های مربوط به شبکه نسل پنجم نقشی حیاتی دارد و از همین رو نسبت به چشم‌انداز آینده‌ی خود خوش‌بین است. مدیر نوکیا با اشاره به توافق نوکیا و اپل گفته است که نه تنها سه ماهه‌ی دوم ۲۰۱۷ شرایط خوبی داشته، بلکه تداوم اعطای لایسنس می‌تواند فرصت‌های خوبی در صنعت محصولات الکترونیک مصرفی فراهم کند.

البته سوری تایید کرده که نوکیا در مسیر پیش‌رو همچنان با چالش‌های زیادی روبرو است؛ اما این کمپانی نشان داده که به خوبی می‌تواند به سطوح بالاتر برسد و در آینده نیز به همین روند ادامه دهد.

منبع: زومیت