کوالکام: فناوری تشخیص سه‌ بعدی عمق، اوایل ۲۰۱۸ به اندروید می‌آید

دو روز پیش، گزارشی در وب‌سایت ۹to5mac، منتشر شد که در آن به نقل از مینگچی‌ کو (تحلیلگر موسسه‌ی KGI) اعلام شده بود سیستم‌های تشخیص سه‌بعدی کوالکام در مقایسه با فناوری اپل دو سال عقب‌تر هستند و تا سال ۲۰۱۹، وارد گوشی‌های هوشمند اندروید نخواهند شد. کمی بعد از این پیش‌بینی، کوالکام با رد این ادعا اعلام کرد که این فناوری را تا اوایل سال ۲۰۱۸ روی پردازنده‌هایش اعمال خواهد کرد.

یک زنجیره‌ی تأمین جدید، گزارشی منتشر کرده است که بر طبق آن، کوالکام برای توسعه‌ی فناوری تشخیص سه‌بعدی عمق، در حال همکاری با شرکای سخت‌افزاری‌اش است. بر اساس اعلام کوالکام، این فناوری در گوشی‌های هوشمند اندروید مجهز به چیپ‌های موبایل اسنپدراگون قرار داده خواهد شد.

بنا بر گزارش کوالکام، بازار هدف دستگاه‌های تشخیص سه‌بعدی عمق کوالکام به خودروها، پهپادها، رباتیک و واقعیت افزوده گسترش خواهد یافت. اما این فناوری، غالبا برای تشخیص چهره به کار خواهد رفت.

بنا به گزارش‌ها، کمپانی TSMC و هایمکس تکنولوژیز در میان شرکت‌هایی هستند که در توسعه‌ی فناوری تشخیص سه‌بعدی عمق با کوالکام همکاری خواهند داشت. بنا بر اعلام منابع آگاه، این فناوری تا اواخر سال جاری آماده‌ی تولید خواهد بود و انتظار می‌رود که با شروع سال آینده، به همراه گوشی‌های هوشمند اندروید عرضه شود.

علاوه بر این، منابع مذکور تأکید کردند که فناوری اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک در دستگاه‌های تجاری و به‌خصوص گوشی‌های هوشمند تمام صفحه قرار خواهد گرفت و تا اواخر امسال یا ابتدای سال آینده عرضه خواهد شد. نمونه‌های اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک کوالکام به کمپانی‌های هواوی، اوپو و ویوو تحویل داده شده است.

کوالکام این خبر را چند روز پس از کنفرانس مطبوعاتی‌اش با عنوان «اولین رونمایی کوالکام از فناوری دوربین تشخیص سه‌بعدی عمق طراحی‌شده برای اکوسیستم اندروید» اعلام کرد. کوالکام در این مراسم، از نسل دوم ماژول‌های عمق‌سنج Spectra ISP برای دید کامپیوتری، واقعیت افزوده و فناوری‌های عکس‌برداری محاسباتی رونمایی کرد.

نسل جدید ماژول‌های ISP از یک معماری دوربین جدید بهره می‌برند که برای توسعه و بهبود دید کامپیوتری، کیفیت تصویر و بازده انرژی در پلتفرم‌های نسل بعدی موبایل و واقعیت مجازی اسنپدراگون طراحی شده‌اند. این برنامه‌ی ماژول دوربین از ماژول‌های سه‌گانه شامل ماژول تشخیص عنبیه، ماژول تشخیص عمق تابع و ماژول تشخیص عمق فعال تشکیل شده است.

منبع: زومیت