کوالکام با Driver Data Platform در پی استفاده بهینه از اطلاعات سنسور خودروها است


کوالکام در CES 2017 از پلتفرم جدید Driver Data رونمایی کرده که هدف از جمع‌آوری اطلاعات مجموع سنسور‌های تعبیه شده روی خودروها برای استفاده هوشمندانه‌تر از آن‌ها است.

این روزها خودروسازان سنسورهای مختلفی روی خودروهای تولیدی خود قرار می‌دهند، بطوریکه رفته رفته به قابلیت‌های خودروها افزوده می‌شود و قابلیت‌هایی نظیر اتصال به اینترنت یا پخش فیلم در درون خودروها به امری عادی بدل شده است. کوالکام در جریان برگزاری CES 2017 پلتفرم جدیدی را با نام Drive Data رونمایی کرد که هدف از آن پررنگ‌تر کردن و کاربردی‌تر کردن هر چه بیشتر اطلاعات برگرفته از سنسور‌های نصب شده روی خودروهای هوشمند است.

همانطور که اشاره کردیم خودروسازان در خودروهای جدید خود از سنسور‌های متعددی استفاده می‌کنند که از جمله‌ی آن می‌توان به انواع دوربین‌ها در کنار سنسور جی‌پی‌اس تا سنسور‌های ناظر بر سرعت خودرو و انواع سیستم‌های راداری برای تشخیص لاین حرکتی خودرو اشاره کرد. هر یک از این سنسور‌ها به تنهای برای انجام وظیفه‌ای در خودرو قرار گرفته‌اند، حال آنکه در صورت جمع آوری اطلاعات این سنسور‌ها بصورت جمعی می‌توان نتیجه‌گیری جدیدی از این خودروها داشته و کاربردهای جدیدی را برای این داده‌ها تعریف کرد. کوالکام در سیستم Drive Data از وجود تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰Am کوالکام استفاده می‌کند که وظیفه‌ی آن دریافت اطلاعات از تمام سنسور‌های خودرو است. برای مثال کوالکام اعلام کرده که قادر است با دریافت اطلاعاتی از سیستم ناوبری، سرعت حرت و همچنین اطلاعات دوربین مکان خودرو را با تقریب یک متری مشخص کند.

اما اطلاعات دریافت شده از سنسور‌های مختلف خودروها به چه دردی می خورند؟ کوالکام اعلام کرده که کمپانی‌های فعال در حوزه‌ی توسعه‌ی نقشه از داده‌های دریافت شده از خودروها استقبال می‌کنند. ارزش اطلاعات دریافت شده با افزایش سنسور‌های مورد استفاده در خوردوها بیش از پیش افزایش پیدا می‌کند. برای مثال در صورتی که کمپانی نظیر جنرال موتورز  سنسور‌های سنجش میزان آلودگی هوا و دماسنج را به خودروهای خود اضافه کند، می‌توان از طریق قابلیت اتصال خودروها به یکدیگراطلاعات محیطی بسیار کارآمدی را به دست آورد.

کاربردهای زیادی را می‌توان برای چنین داده‌های ارزشمندی متصور شد. برای مثال کمپانی‌هایی نظیر اوبر می‌توانند با جمع‌آوری چنین داده‌هایی در مورد رفتار راننده‌ی خودرو در خیابان و به هنگام نقل وانتقال مسافر تصمیم‌گیری کنند. هرچند کمپانی‌هایی نظیر آئودی در مدل‌های سال ۲۰۱۷ خود از این پلتفرم استفاده خواهد کرد، اما هنوز راه درازی تا بالغ شدن این پلتفرم باقی است.منبع :زومیت