کنترل گوشی هوشمند با لبخند زدن از طریق فناوری EarFS

همانطور که اکثر ما براساس تجربه‌ی شخصی می‌دانیم، زمانی که با دستان خود مشغول انجام کاری هستیم، دسترسی به گوشی همراه به امر دشواری تبدیل می‌شود. استفاده از ساعت‌های هوشمند و ارسال فرامین صوتی به آنها در مکان‌های شلوغ و پرسروصدا نیز می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل دانشمندان موسسه‌ی تحقیقات کامپیوتری فران‌هوفر آلمان اخیرا سیستم بدون دستی توسعه داده‌اند که به شما اجازه می‌دهد تا گوشی همراه خود را به وسیله‌ی دستورات حرکتی چهره که از داخل گوش شما شناسایی می‌شود کنترل کنید.

این فناوری که به نام EarFieldSensing معروف است، به وسیله‌ی سنسوری که درون مجرای گوش تعبیه شده است، عمل می‌کند. این سنسور حرکات ماهیچه‌ای بسیار کوچک را به همراه تغییرات دقیقی که در شکل مجرای گوش اتفاق می‌افتد، شناسایی می‌کند. این سنسور قابلیت تشخیص دستورات حرکتی مشخص نظیر لبخند زدن و چشمک زدن به همراه دستورات حرکتی کامل سر مثل تایید کردن را دارد.

هرکدام از این دستورات حرکتی به یک وظیفه‌ی مشخص اختصاص یافته‌اند. برای مثال دریافت یا رد کردن تماس‌ها، یا پخش آهنگ‌های یک لیست پخش. این دستورات به گوشی هوشمند مورد نظر که از قبل اتصال یافته است مخابره می‌شوند.

با این وجود یک چالش بر سر راه این توسعه وجود دارد. دنیس متیس، یکی از دانشمندان درگیر این پروژه می‌گوید:

سنسورهای تعبیه ‌شده در گوش می‌توانند به واسطه‌ی دیگر حرکات بدن نظیر تکان‌های ناشی از راه رفتن یا تداخل‌های خارجی، دچار اشتباه شوند. برای حل این مشکل یک الکترود اضافی به لاله‌ی گوش متصل می‌شود تا سیگنال‌های خارجی را ثبت کند.

انتظار می‌رود که این فناوری در دیگر اپلیکیشن‌ها و با اهداف دیگری نظیر تشخیص خواب‌آلودگی رانندگان یا کمک به بیمارانی که از ناتوانی‌های ارتباطی رنج می‌برند قابل استفاده باشد.

منبع: زومیت