کم‌کاری دستگاه‌ها در اجرای طرح رجیستری موبایل


سال گذشته، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برنامه‌هایی تدوین کرد که مهم‌ترین آنها اجرای طرح رجیستری بود.

به این ترتیب مقرر شد سه دستگاه وزارت صنعت، گمرک و وزارت ارتباطات زمینه اجرای مجدد طرح رجیستری گوشی موبایل را فراهم کنند.

هدف از این طرح، مبارزه با قاچاق تلفن همراه است تا سیمکارت روی گوشی موبایل‌های قاچاق فعال نشود. طرح رجیستری گوشی موبایل پیش از این در سال ۸۵ اجرا شد که به دلیل پیش‌بینی نشدن تمام جوانب و پیدا شدن راه‌هایی برای دور زدن طرح، موفق نبود. از ابتدای سال ۹۴ زمزمه اجرای دوباره طرح رجیستری توسط مسئولان در رسانه‌ها مطرح شد. این ایده را دوباره ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح کرد و معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی این ستاد گفت: از مهر ۹۴ طرح رجیستری (ثبت) موبایل در کشور اجرا می‌شود.

از مهرماه ۹۴ تا تیرماه ۹۵ طرح رجیستری گوشی موبایل در مرحله بررسی سپری شد و خبر عملیاتی از آن به گوشی نرسید تا این که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت جدی از اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از مرداد ۹۵ خبر داد.

سپس علی‌اکبر پوراحمدنژاد، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: طبق قول داده شده، این طرح شهریور ماه عملیاتی می‌شود.

وقتی در مرداد و شهریور اطلاع رسانی جدیدی در این باره انجام نشد، با به تاخیر افتادن پیش‌بینی‌ها، در مهر ۹۵، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اجرای طرح رجیستری البته به صورت آزمایشی خبر داد. بنابر توضیحات کامل‌تر حسین فلاح جوشقانی، سرپرست معاونت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در پی اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای فنی طرح رجیستری گوشی‌های موبایل به صورت آزمایشی از یکشنبه سوم مردادماه آغاز شده و با این که هنوز نتایج طرح کامل نشده، نتایج اولیه نشان می‌دهد با انجام فرآیند‌های تکمیلی، این طرح قابل اجراست. وی همچنین بر حساسیت وزیر ارتباطات درباره این طرح تاکید کرد و گفت: با توجه به تأثیر طرح رجیستری بر تک تک مردم، مسئولان تأکید ویژه دارند که اجرای آن موجب آزار هموطنان نشود. از این رو، برای تکمیل و انجام کار کارشناسی بیشتر، پیشنهاد اجرای طرح پایلوت را ارائه کردیم.

در تازه‌ترین اظهارنظر مسئولان، محمود واعظی، وزیر ارتباطات در اتاق بازرگانی ایران برای اجرای رسمی طرح رجیستری در اوایل تابستان یا تیرماه اظهار امیدواری کرد و گفت: مناقصه خرید تجهیزات نیز برگزار شده است.

وی با اشاره به ادامه اجرای آزمایشی رجیستری گفت: دستگاه‌های مربوطه خریداری شده‌اند؛‌ ایرادهای سخت‌افزاری برطرف شده و برخی مشکلات نرم‌افزاری هنوز باقی است. وی بار دیگر برای آغاز رجیستری از تیرماه ۹۶ اظهار امیدواری کرد.

مروری در اخبار برای پیدا کردن سرنخ مبدا تصمیم مهم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نشان می‌دهد نخستین بار پس از سال ۸۵ وزیر ارتباطات در مرداد ماه ۹۳، پرونده قدیمی رجیستری گوشی موبایل را از بین بایگانی طرح‌های خاک گرفته بیرون کشیده و بار دیگر بر سر زبان‌ها انداخته است.

واعظی گفته بود: «کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی برای ساماندهی گوشی‌های در دست مردم و بویژه گوشی‌های قاچاق است.» اظهارنظری که بعدا در خود وزارت ارتباطات با اما و اگرهایی روبه‌رو شد.

اکنون اجرای آزمایشی رجیستری گوشی موبایل هفت ماهه شده و اگر پیش‌بینی وزیر ارتباطات درست از آب درآید، امیدواری برای اجرای رسمی در یک‌سالگی یک پایلوت طولانی وجود دارد.

امین محمودیمنبع : کلیک جام جم