کمپانی‌های بزرگ فناوری از اپل در برابر کوالکام حمایت می‌کنند

همانطور که می‌دانید در هفته‌های اخیر دو کمپانی‌ بزرگ کوالکام و اپل اختلافاتی با یکدیگر پیدا کرده‌اند. در این بین هر دو کمپانی شکایاتی را در دادگاه بر علیه یکدیگر مطرح کرده‌ و دادخواست‌هایی را نیز به دادگاه ارائه کرده‌‌اند. تولیدکنندگان محصولات اپل به گفته‌ی کوالکام حق پتنت این کمپانی را که طی توافق طرفین پرداخت نمی‌کنند. اپل اعلام کرده که این سیاست پس از آن اتخاذ شده که کوالکام یک میلیارد دلار تخفیف این کمپانی را نادیده گرفته است. علاوه بر اپل، شرکای سخت افزاری این کمپانی نیز کوالکام را به عدم رعایت قوانین آنتی تراست متهم کرده‌اند. حال کمپانی‌های بزرگ دنیای فناوری به یاری اپل شتافته و در این نزاع جانب کاپرتینویی‌ها را گرفته‌‌اند. این کمپانی‌ها از رگولاتوری‌ها خواسته‌اند ت خواسته‌ی کوالکام مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون به آمریکا را رد کند.

در مقابل کوالکام نیز شکایاتی را بر علیه اپل مطرح کرده که از جمله‌ی آن می‌توان به اتهام سواستفاده از ۶ پتنت این کمپانی در محصولات اپل اشاره کرد. این کمپانی در پی ممنوعیت واردات آیفون‌ها به خاک آمریکا است تا از این طریق به اپل فشار وارد کند.

کمپانی‌های آلفابت، آمازون، مایکروسافت و فیسبوک نظرات خود در خصوص این پرونده را با کمیسیون تجارت بین الملل ایالات متحده‌ی آمریکا در میان گذاشته‌اند.

کمپانی‌های مورد نظر به این نکته اشاره کرده‌‌اند که جلوگیری از واردات آیفون‌های مجهز به تراشه‌های ارتباطی اینتل منجر به وارد آمدن یک شوک بزرگ به چرخه‌ی تولید گوشی‌ها شده و در نتیجه کاربران و خریداران این گوشی‌های هوشمند را متضرر خواهد کرد.

اینتل و سامسونگ، بزرگ‌ترین رقیب اپل عضو گروهی هستند که با عنوان Computer & communication Industry Association شناخته می‌شود. اپل در این گروه عضویت ندارد.

اد بلک، مدیرعامل این گروه در مورد منازعه‌ی دو کمپانی اپل و کوالکام و نتایج آن چنین اظهار نظر کرده است:

در صورتی که کمیسیون تجارت بین‌الملل ایالات متحده رای به ممنوعیت ورود آیفون‌های مجهز به تراشه‌ی ارتباطی اینتل بدهد، در اینصورت کوالکام قادر است تا سلطه‌ی خود را بیش از پیش افزایش داده و با توجه به نبود رقیبی درخور، حتی قیمت محصولاتش را افزایش دهد. افزایش قیمت ماژول‌های ارتباطی کوالکام به معنای افزایش قیمت گوشی‌ها است که در نهایت به ضرر کاربران خواهد بود. هدف این است که با جلوگیری از سلطه بیش از پیش کوالکام، از افزایش قیمت گوشی‌ها جلوگیری شود.

کوالکام علاوه بر تراشه‌های پردازشی، تراشه‌های مودم مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند و بالاخص آیفون و آیپد را نیز تولید می‌کند که با استفاده از این تراشه‌ها، محصولات اپل به شبکه‌های ارتباطی وصل می‌شوند. استیو مالنکوف، مدیرعامل کوالکام چندی پیش اعلام کرده بود که اختلافات با اپل باید بیرون از محیط دادگاه حل شوند.

منبع: زومیت