کشت ۸۰۰۰ هکتار سویا در استان گلستان

به  گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گلستان،«علی موسی‌خانی» اظهار کرد: بیش از  ۱۳۷۶ تن  بذر بوجاری  برای کشت سویا  در استان گلستان توزیع شده و با شروع کشت محصولات تابستانه تاکنون در بیش از  ۸۲۰۰ هکتار از زمین‌های استان سویا کشت شد.


وی افزود: از این میزان تاکنون ۲۷۰۰ هکتار از سطح سویا در استان گلستان سبز شده است.


رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال در بیش از ۴۵ هزار  هکتار از  زمین‌های گلستان سویا کشت شود که نسبت به پارسال که ۳۵ هزار هکتار بود، ۳۰ درصد افزایش یابد.


موسی‌خانی علت تاخیر کشت سویا را سرعت پایین برداشت گندم و جو در استان گلستان اعلام و اظهار امیدواری کرد با پایان فصل برداشت، کشت این محصول هم در استان سرعت بگیرد.


وی اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی این محصول امسال ۲۲۶۵ تومان اعلام شده که نسبت به پارسال افزایش ۱۵ درصدی دارد.


رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی استان گلستان افزود: کشت سویا در  استان گلستان از اواسط اردیبشهت آغاز  می‌شود و تا ۱۰ تیر ادامه دارد.


موسی‌خانی گفت: در استان گلستان ۴ کارخانه روغن‌کشی وجود دارد که روزانه توان استحصال ۲۰۰۰ تن روغن را دارند و گلستان سالانه با بیش از  ۵۰ هزار  هکتار سطح زیر کشت سویا مقام نخست تولید سویا را به خود اختصاص داده است.


وی با اشاره به این‌که سالانه بین ۵۰ تا ۵۵ هزار هکتار سویا در استان گلستان کشت می‌شود، تصریح کرد: این میزان سطح زیر کشت معادل ۶۵ درصد سطح زیر کشت سویای کشور است.


انتهای پیام

منبع مطلب : http://www.isna.ir/news/95031716680/کشت-۸۰۰۰-هکتار-سویا-در-استان-گلستان