کامیون الکتریکی تسلا معرفی شد؛ انقلابی در صنعت خودروهای سنگین

مقالات مرتبط:

با وجود تبلیغات فراوان که نشان از اشتیاق تسلا (Tesla) برای ورود به بازار خودروهای سنگین داشت، انتظار می‌رفت که این شرکت برنامه‌های عظیمی برای حمله به این بازار پررونق داشته باشد. وقتی ایلان ماسک در جریان رونمایی از طرح کامیون الکتریکی خود موسوم به Semi از توانمندی‌های این کامیون صحبت می‌کرد، به سیستمی مبهم با نام BAMF اشاره کرد که سبب شد حاضرین به فکر فرو روند. اما این همه‌ی ماجرا نبود، هنگامی‌که ماسک از شتاب ۰ تا کیلومتر بر ساعت ۵ ثانیه‌ای این کامیون سخن گفت، همه‌ی افراد مسحور عملکرد خارق‌العاده‌ی این خودرو شدند. اگرچه شتاب ۵ ثانیه‌ای این کامیون بدون حمل تریلر محقق می‌شود، اما باید توجه داشته باشیم که Semi از آلفارومئو جولیای پر سروصدا و البته تمام کامیون‌های دیزلی تولیدی نیز سریع‌تر است.

کامیون Semi تسلا

براساس ادعای تسلا، در حالی که تریلری به وزن ۳۶ تن به Semi متصل شود، ۲۰ ثانیه زمان لازم است تا این کامیون الکتریکی از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد که سبب می‌شود Semi به پدیده‌ای در دنیای خودروهای سنگین تبدیل شود. از دیگر ویژگی‌های خارق‌العاده‌ی این کامیون می‌توان به توانایی بالارفتن از مسیری با شیب ۵ درصد با سرعت ثابت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت اشاره کرد. توانایی‌های منحصربه‌فرد Semi به‌طور قطع سبب می‌شود که رانندگان بسیاری به این خودرو علاقه نشان دهند.

کامیون Semi تسلا

Semi با حفظ سرعت تعیین شده در بزرگ‌راه‌ها، با هر بار شارژ می‌تواند تا شعاع ۸۰۰ کیلومتر حرکت کند که البته این شعاع حرکتی در حالتی است که تریلری به Semi متصل نباشد. شعاع حرکتی Semi به‌عنوان یک کامیون الکتریکی از شعاع حرکتی کامیون‌های دیزلی با یک‌بار سوخت‌گیری بیشتر است. این نتیجه‌ی خارق‌العاده با کمک طراحی بدنه‌ی آیرودینامیک به‌دست آمده است. از جمله بهینه‌سازی‌های آیرودینامیکی صورت گرفته می‌توان به فلپ‌های کناری، حذف فاصله میان کامیون و تریلر و کف مسطح کابین اشاره کرد. براساس ادعای تسلا، تمام موارد ذکر شده باعث شده تا ضریب درگ (ضریب پسا) Semi با عدد ۰.۳۶، از بوگاتی شیرون بهتر باشد.

کامیون Semi تسلا

همواره دغدغه‌ی اصلی دوست‌داران خودروهای الکتریکی مدت زمان شارژ این خودروها بوده است و حساسیت این امر برای کامیون Semi به‌دلیل ماهیت کاری این خودرو، بیشتر است. تسلا اعلام کرده است که ایستگاه‌های شارژ سریع این شرکت می‌تواند در مدت زمان سی دقیقه باتری‌های Semi را برای طی مسافت ۶۴۰ کیلومتر شارژ کند و با وجود شبکه‌ی ایستگاه‌های شارژ سریع در توقف‌گاه کامیون‌ها، طی مسافت‌های طولانی با خودروهای الکتریکی دیگر یک رویا نیست.

کامیون Semi تسلا

صندلی راننده در مرکز کابین Semi قرار دارد و در دو طرف فرمان، دو نمایشگر لمسی برای کنترل قسمت‌های مختلف خودرو تعبیه شده است. دوربین‌های نصب شده در اطراف این کامیون سبب شده تا راننده دیگر نگران نقاط کور نباشد. Semi نیز مانند دیگر خودروهای تسلا با سیستم‌های ایمنی و کمکی بی‌شمار عرضه خواهد شد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سیستم خودران اشاره کرد. سیستم خودران Semi در سفرهای طولانی می‌تواند به موهبتی الهی برای رانندگان تبدیل شود.

کامیون Semi تسلا

هنوز قیمت نهایی این کامیون اعلام نشده است، اما براساس اعلام تسلا، Semi در مقایسه با دیگر کامیون‌های دیزلی، در هر ۱.۶ میلیون کیلومتر رانندگی سبب صرفه‌جویی ۲۰۰ هزار دلاری در هزینه‌های سوخت‌گیری خواهد شد. اگرچه مسافت ۱.۶ میلیون کیلومتر زیاد به‌نظر می‌رسد، اما این مسافت‌ها در دنیای خودروهای سنگین کاملا عادی هستند.

براساس اعلام شرکت تسلا، تولید Semi از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز می‌شود و علاقه‌مندان هم‌اکنون با پرداخت ۵ هزار دلار می‌توانند اقدام به رزرو یک دستگاه کامیون Semi کنند. اگر تمام ویژگی‌های Semi کاملا مطابق با تبلیغات صورت گرفته باشد، می‌توان این کامیون الکتریکی را انقلابی در صنعت خودروهای سنگین دانست.

منبع: زومیت