کاروانرو، سیستم آنلاین سفر اشتراکی با بیش از ۳۰ هزار متقاضی روزانه

روزبه پاشا، مدیرعامل کاروانرو، اولین سیستم اشتراکی خودرو در ایران اعلام می‌گوید: «هر روز بیش از ۳۰،۰۰۰ نفر از طریق کاروانرو متقاضی سفر اشتراکی در سراسر ایران هستند.» سیستم اشتراکی خودرو (Car Pooling) یکی از روش‌های مکمل برای کاهش ترافیک و کنترل آلودگی هوا محسوب می‌شود که در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاروانرو به همه‌ی افراد، چه راننده چه مسافر کمک می‌کند تا بتوانند با یکدیگر همسفر شوند و علاوه‌بر اینکه از هزینه سفر خود بکاهند با کاهش بار ترافیک، سریع‌تر به مقصد خود برسند.

سیستم آنلاین سفر اشتراکی یکی از راهکارهایی است که در سال‌های اخیر در کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، سیستم آنلاین سفر اشتراکی روشی است که توسط برخی از شهرداری‌های شهرهای پرجمعیت به عنوان یک طرح ضربتی در اوقات بحرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم خودروهای تک سرنشین تشویق می‌شوند که صندلی‌های خالی خود را در اختیار هم‌مسیرهای خود قرار دهند و از خطوط پرسرنشین (HOV) استفاده کنند. شیوه‌ی یادشده این روزها به یکی از موفق‌ترین کسب‌وکارهای اروپا نیز تبدیل شده است. به گزارش نیویورک تایمز BlaBlaCar در مونیخ بیش از ۶ میلیون کاربر دارد و علاوه‌بر اینکه در کاهش سفرهای درون یا برون شهری تاثیر گذاشته‌، بلکه بسیار اقتصادی و به‌صرفه است. در آمریکا نیز Zipcar موفق به جلب ۷۰۰ هزار نفر عضو شده است. سیستم BlaBlaCar در فرانسه به‌عنوان موفق‌ترین نمونه، حدود ۴۰ میلیون نفر عضو دارد و هر ماه ۴ میلیون نفر از طریق این سیستم سفر می‌کنند.

روزبنه پاشا می‌گوید: «استفاده از این سیستم در مسیرهایی مانند تهران-کرج می‌تواند به کاهش ترافیک در این محدوده و البته کاهش هزینه‌های سفر برای مسافران هرروزه‌ی این مسیر منجر شود.» در حال حاضر روزانه بیش از دو هزار راننده و بیش از ۱۰۰۰ مسافر متقاضی سفر در این مسیر هستند.»

 اتوبان تهران-کرج همیشه جزو شلوغ‌ترین مسیرهای ایران به شمار می‌رود و همواره با مشکل ترافیک روبه‌رو است؛ چرا که یکی از مسیرهای ارتباطی با شمال ایران است، همیشه مسافران زیادی دارد و این مسئله رفت‌وآمد را برای کسانی که مدام در مسیر تهران-کرج در حال تردد هستند، سخت می‌کند. روزبه پاشا معتقد است: «Carpooling خودروهای اضافه را از جاده‌ها حذف می‌کند و مکمل موثری برای حمل‌ونقل عمومی است. به ویژه در مسیرهایی که حمل‌ونقل عمومی به تنهایی پاسخگو نیست، رانندگان خودروهای شخصی می‌توانند کمک موثری برای کاهش ترافیک یا بهبود کیفیت هوا باشند.»

به گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی حدود ۶۰ درصد از خودروهای شهر تهران تک‌سرنشین هستند. کاروانرو می‌تواند به یکی از راهکارهای موثر در کاهش ترافیک شهرهای بزرگ به ویژه تهران و کرج تبدیل شود.

کاروانرو، وب‌سایت به‌اشتراک‌گذاری صندلی‌های خالی خودرو یا راید شیرینگ است. با استفاده از این سیستم هوشمند چنانچه مالک یا راننده خودرو باشید، می‌توانید در مسیرهای نسبتاً طولانی که هزینه‌ی سوخت و استهلاک خودرو بسیار زیاد است با پیدا کردن افراد تأیید شده‌ای که هم‌مسیر شما هستند، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. کاروانرو در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده است.

پایان رپورتاژ آگهی/.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و زومیت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

منبع: زومیت