کارهایی که باید پیش از ساعت ۸ صبح انجام دهید

زندگی پرمشغله‌ی امروزه، باعث می‌شود حس کنیم حرکت به سمت رؤیاها و اهدافمان غیر ممکن است. به‌خصوص اگر خانواده و شغل تمام‌وقت داشته باشید، کار سخت‌تر می‌شود. پس چطور می‌توانید پیشرفت کنید؟

اگر به‌صورت هدفمند برای بهبود و پیشرفت خود برنامه‌ریزی نکنید، همه‌ی زمانتان را در روزمرگی‌ها از دست می‌دهید. پیش از آنکه به خود بیایید، خسته، فرسوده و پیر می‌شوید و متعجب می‌مانید که چطور همه‌ی عمرتان را ازدست‌داده‌اید.

همان‌طور که پروفسور هارولد هیلد می‌گوید: «شما در حسرت فرداهای نیامده‌اید و متوجه نیستید که دیروزهایتان چیزی به‌جز روزهای پوچ و خالی نیست.»

Rethinking your life and getting out of survival mode

در مورد زندگی‌تان دوباره فکر کنید و تنها به زنده‌ بودن قناعت نکنید

هدف این مقاله این است که با به چالش کشیدن شما، به شما کمک کند رویکرد کلی زندگی‌تان را بار دیگر مرور کنید و به‌سادگی به اصول اولیه‌ی زندگی بازگردید.

متأسفانه زندگی اغلب مردم، با حواشی، مسائل غیر ضروری و ناسازگاری‌ها پر شده است. آن‌ها فرصت نمی‌کنند به چیزی پر مفهوم و معنادار فکر کنند. درواقع، آن‌ها فقط زنده هستند. شما چطور؟

وقتی به اطرافمان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که عده‌ی کمی از مردم، خودشان زمام زندگی‌شان را در دست گرفته‌اند و بسیاری از جوانان امروز، این روند را ادامه می‌دهند؛ چون این سبک زندگی، تنها جهان‌بینی است که برای آن آموزش‌ دیده‌اند.

بااین‌وجود، کیفیتی از خودآگاهی جمعی وجود دارد که به کمک آن می‌توان در کنار ساعت‌های طولانی کار و زندگی پرمشغله، بازهم هرلحظه از روزتان را زندگی کنید. شما طراح سرنوشت خودتان هستید. شما مسئول زندگی‌تان هستید. خودتان تصمیم می‌گیرید یا به بیانی بهتر، باید بتوانید برای خودتان تصمیم بگیرید؛ چراکه اگر شما این کار را نکنید، فرد دیگری برایتان تصمیم خواهد گرفت.

با این عادات صبحگاهی، زندگی شما به‌سرعت تغییر می‌کند. ممکن است فهرستی طولانی به نظر برسد، ولی کاملاً ساده و دست‌یافتنی است:

 • از خواب بیدار شوید
 • تمرکز کنید
 • بلند شوید و حرکت کنید
 • مواد غذایی مناسبی به بدنتان برسانید
 • آماده شوید
 • انگیزه‌هایتان را بیابید
 • هدفتان را مشخص کنید
 • کاری انجام دهید که شما را روبه‌جلو سوق دهد

بیایید شروع کنیم:

Get a healthy seven-plus hours of sleep

حداقل ۷ ساعت خواب مفید داشته باشید

بگذارید با این حقیقت روبرو شویم: خواب مفید به همان اندازه‌ی غذا خوردن و آب نوشیدن ضروری است. بااین‌حال اغلب مردم به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابند و بالطبع، عوارض و مشکلات ناخوشایندی را تجربه می‌کنند.

بنیاد ملی تحقیقات آمریکا می‌گوید حداقل ۴۰ میلیون آمریکایی از اختلالات بی‌خوابی (که به ۷۰ دسته تقسیم می‌شوند) رنج می‌برند. ۶۰ درصد از بزرگ‌سالان و ۶۹ درصد از کودکان، در طول یک هفته بیش از یک‌بار مشکلات بی‌خوابی یا بدخوابی را تجربه می‌کنند. علاوه بر این، ۴۰ درصد از بزرگ‌سالان، احساس خواب‌آلودگی روزانه را مشکلی جدی در فعالیت‌های کاری خود ذکر می‌کنند. ۲۰ درصد از این افراد می‌گویند در طول یک هفته، حداقل چند شب بی‌خوابی داشته‌اند.

در نظر داشته باشید که خواب کافی، نتایج متعددی در پی دارد:

 • افزایش حافظه
 • افزایش عمر
 • کاهش زودرنجی و عصبانیت
 • افزایش خلاقیت
 • افزایش تمرکز و توجه
 • کاهش چربی و عضله سازی (در کنار ورزش)
 • استرس کمتر
 • کاهش وابستگی به محرک‌هایی مثل کافئین
 • کاهش ریسک سوانح
 • کاهش ریسک ابتلا به افسردگی

و هزاران مورد دیگر که با جستجو در گوگل به‌راحتی آن‌ها را خواهید دید. اگر نتوانید خواب را در اولویت‌ اصلی خود قرار دهید، مطالعه‌ی ادامه‌ی این مقاله، کاملاً بی‌فایده است. اگر شب دیر خوابیده باشید، سحرخیزی چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد؟ شما نمی‌توانید روزتان را ادامه دهید مگر اینکه از محرک‌هایی مثل قهوه کمک بگیرید؛ که البته این روش هم راه‌ حلی دائمی نیست و در بلندمدت سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. درحالی‌که هدف ما این است که به یک ثبات بلندمدت برسیم.

Prayer and meditation

نیایش و مدیتیشن 

پس‌ازاینکه از یک خواب سالم و آرام بیدار شدید، از نیایش و مراقبه برای هدایت خود به سمت مثبت زندگی کمک بگیرید. شما روی هر چیزی تمرکز کنید، همان کیفیت را در زندگی خود گسترش می‌دهید.

نیایش و مراقبه به شما کمک می‌کنند که به خاطر همه‌ی نعمت‌هایی که در اختیار دارید، خشنود و سپاسگزار باشید. سپاسگزاری و قدردانی از تفکر عمیق و ژرف ناشی می‌شود. هنگامی‌که شما ازنقطه‌نظر وفور به دنیا نگاه می‌کنید، می‌بینید که فرصت‌ها و امکانات بی‌حدوحصری پیش روی شما قرار دارد.

ما انسان‌ها شبیه کهربا هستیم؛ هنگامی‌که از داشته‌هایتان سپاسگزار باشید، خوبی‌ها و مثبت‌های بیشتری به سمت خود جذب می‌کنید و قدردانی جاری می‌شود.

سپاسگزاری می‌تواند مهم‌ترین کلید موفقیت باشد. مثل‌های قدیمی می‌گویند قدردانی مادر تمام فضایل است. اگر هر روز صبح خود را در فضایی از قدردانی و شکرگزاری قرار دهید، بهترین وجوهی را که جهان ارائه می‌دهد، جذب می‌کنید.

فعالیت فیزیکی داشته باشید

باوجود شواهد و توصیه‌های همیشگی که تأییدکننده‌ی تأثیرات انکارنشدنی ورزش هستند، تنها یک‌سوم زنان و مردان بین ۲۵ تا ۶۵ سال، در فعالیت‌های بدنی منظم شرکت می‌کنند. اگر می‌خواهید انسانی کارا، شاد و سلامت باشید، ورزش منظم را به یکی از عادت‌های روزانه‌ی خود تبدیل کنید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند برای تمرین‌های فیزیکی حتماً باید به باشگاه بروند، ولی حقیقت این است که حرکات ورزشی صبحگاهی (مخصوصاً در فضای باز) به‌شدت روحیه و خلق‌وخوی افراد را بهبود می‌دهد.

به هر شیوه‌ای که دوست دارید حرکت کنید. میدانید که پزشکان ورزش را برای کاهش افسردگی، اضطراب و استرس توصیه می‌کنند و شما برای موفق شدن در حرفه‌ی خود، به این موضوع نیاز دارید. اگر به بدنتان اهمیت ندهید، تمام جوانب دیگر زندگی‌تان هم آسیب خواهند دید.

Consume 30 grams of protein

۳۰ گرم پروتئین مصرف کنید

دونالد لایمن، پروفسور علوم تغذیه دانشگاه ایلینوی، توصیه می‌کند حداقل ۳۰ گرم پروتئین در صبحانه‌ی خود بگنجانید. تیم فریس در کتاب «بدن ۴ ساعته» می‌گوید ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن، ۳۰ گرم پروتئین مصرف کنید.

تیم فریس می‌گوید پدرش با استفاده از این متد، توانست در طول یک ماه بیش از ۸ کیلوگرم وزن کم کند. غذاهای غنی از پروتئین، شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارند؛ چراکه هضم آن‌ها زمان بیشتری می‌برد. بعلاوه پروتئین سطح قند خون را ثابت نگه می‌دارد که این موضوع باعث می‌شود شما احساس گرسنگی نکنید. پروتئین تمایل شما را به مصرف کربوهیدرات‌های سفید کاهش می‌دهد: کربوهیدرات‌های سفید مثل نان تست، دونات و نان‌های شیرین، شما را چاق می‌کنند.

تیم فریس برای اطمینان پیدا کردن از اینکه به میزان کافی پروتئین مصرف می‌کنید، ۴ نکته را توصیه می کند:

 • حداقل ۴۰ درصد از کالری صبحانه‌ی خود را از پروتئین‌ها تأمین کنید.
 • این کار را با مصرف ۲ تا ۳ عدد تخم‌مرغ انجام دهید (هر تخم‌مرغ حاوی ۶ گرم پروتئین است).
 • اگر تخم‌مرغ دوست ندارید، ترجیحاً پروتئین بدنتان را از بیکن، گوشت ارگانیک یا پنیر تأمین کنید.
 • درنهایت می‌توانید یک مکمل حاوی پروتئین مصرف کنید.

برای افرادی که به هر دلیلی از لبنیات، گوشت و تخم‌مرغ پرهیز می‌کنند، استفاده از انواع پروتئین‌های گیاهی مثل حبوبات، سبزی‌ها و آجیل توصیه می‌شود.

Take a cold shower

دوش آب سرد بگیرید

غوطه‌ور شدن در آب سرد، سلامت جسمی و روانی را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد. در بلندمدت، سیستم ایمنی بدنتان تقویت می‌شود و فعالیت غدد لنفاوی، سیستم گردش خون و سیستم گوارش شما بهبود می‌یابد. به‌علاوه ازآنجاکه متابولیسم بدن را بالا می‌برد، باعث کاهش وزن هم می‌شود.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت، دوش آب سرد حتی بیشتر از دارو به درمان علائم افسردگی‌های خفیف کمک می‌کند؛ چراکه آب سرد هورمون‌های شیمیایی را در مغز آزاد می‌کند که بهبوددهنده‌ی خلق‌وخو و مولد احساس شعف هستند.

البته ممکن است اوایل از دوش آب سرد کمی بترسید. اگر قبلاً این کار را امتحان کرده‌اید، می‌دانید که این احساس فقط برای لحظاتی اندک طول می‌کشد. ممکن است تلاش خود را کرده باشید؛ ولی به‌محض احساس سرمای آب، پشیمان شده و آب گرم را باز کرده‌اید. شاید هم همیشه به خودتان وعده می‌دهید که یک روز دیگر این کار را تجربه می‌کنید. اما کافی است که اقدام کنید: ۲۰ ثانیه‌ی اول ضربان قلبتان بالا می‌رود و بعد، همه‌چیز برایتان عادی می‌شود.

حمام سرد، شما را بااراده‌تر می‌کند و خلاقیت و ابتکار شما را افزایش می‌دهد. هم‌زمان با ایستادن زیر آب سرد، می‌توانید تمرین‌های تنفسی را هم انجام دهید و ببینید که به‌صورت خارق‌العاده‌ای آرام می‌شوید. پس‌ازآن احساس بی‌نظیری از شادی و سبکی خواهید داشت. ایده‌ها در ذهنتان شروع به حرکت می‌کنند و خود را برای دستیابی به اهدافتان پرانگیزه می‌یابید.

به‌علاوه، فعالیت سالمی که در ابتدای صبح به شما شوکی خفیف وارد کند، به شما احساس زندگی می‌دهد و شما را از منطقه‌ی امن و رخوت‌انگیزتان بیرون می‌کشد.

به یک محتوای پربار گوش دهید (یا مطالعه کنید)

افراد عادی به دنبال سرگرمی هستند. مردم فوق‌العاده به دنبال آموزش و یادگیری هستند و موفق‌ترین افراد، در طول هفته لااقل یک کتاب را مطالعه می‌کنند. آن‌ها دائماً در حال یادگیری هستند.

به‌راحتی می‌توانید در مسیر رفت‌وآمد‌های روزانه‌ی خود، به کتاب‌های صوتی گوش دهید. هرروز صبح ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان خود را به مطالعه‌ی اطلاعات و آموزه‌های مفید اختصاص بدهید. این کار باعث می‌شود عملکرد اجرایی شما هم در بالاترین سطح خود قرار بگیرد.

 بعد متوجه می‌شوید که در یک بازه‌ی زمانی خاص، چندین کتاب خوانده‌اید و در موضوعات مختلفی اطلاعات کسب کرده‌اید. شما می‌اندیشید، جهان را به شیوه‌ای متفاوت نگاه می‌کنید و قادر خواهی بود بین موضوعات مختلف، ارتباط بیشتری پیدا کنید.

Review your life vision

اهداف و دیدگاه‌های خود را مرور کنید

اهداف شما، چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت، باید نوشته شوند. اگر هر روز تنها برای دقایقی اهدافتان را مطالعه و مرور کنید، دیگر بصیرت و چشم‌انداز خود را از دست نمی‌دهید.

اگر اهداف بلندمدت خود را هر روز بخوانید، هر روز به آن‌ها فکر می‌کنید. اگر هر روز در مورد آن‌ها فکر کنید و جهت امور خود را به سمت آن‌ها تنظیم کنید، درنهایت به آن‌ها دست خواهید یافت.

دستیابی به اهداف، یک علم است که هیچ ابهام و تردیدی در مورد آن وجود ندارد. اگر شما یک الگوی ساده را دنبال کنید، می‌توانید به تمام اهداف خود، صرف‌نظر از اینکه چقدر بزرگ هستند، دست پیدا کنید. نکته‌ی مهم و کلیدی این است که آن‌ها را یادداشت کنید و حتماً، هر روز آن‌ها را مرور کنید.

 Do at least one thing toward long-term goals

حداقل یک کار در راستای اهداف بلندمدتتان انجام دهید

نیروی اراده خاصیتی شبیه به عضلات دارد: هنگامی‌که مورد استفاده‌ی شدید قرار بگیرد، نیاز به خون‌رسانی پیدا می‌کند.

به‌طور مشابه، توانایی ما برای تصمیم‌گیری با کیفیت بالا، در طول روز به‌مرور کاهش می‌یابد. هر چه تعداد تصمیماتی که می‌گیرید بیشتر شود، کیفیت آن‌ها پایین‌تر می‌آید و پیرو آن، اعتماد و اراده‌ی شما هم ضعیف‌تر می‌شود. 

بنابراین شما باید کارهای سخت‌تر را زودتر انجام دهید. کارهای مهم و دشوار را در اولویت زمان‌بندی خود قرار دهید؛ در غیر این صورت آن‌ها هرگز به پایان نمی‌رسند. در پایان روز شما خسته هستید و میلیون‌ها دلیل برای خودتان می‌آورید که از فردا شروع می‌کنید: فردا و درواقع هرگز.

پس بگذارید الگوی ذهنی‌تان این جمله باشد: «سخت‌ترها را زودتر انجام می‌دهم.»

کارهایی را که نیاز دارید انجام شوند، انجام دهید و فردا ادامه‌ی کارتان را از سر بگیرید.

اگر هر روز یک قدم به اهداف بزرگ خود نزدیک شوید، متوجه می‌شوید که این اهداف واقعاً دور از دسترس نیستند.

جمع‌بندی

وقتی این فهرست را تکمیل کردید و به انجام رساندید، دیگر مهم نیست که باقیمانده‌ی روزتان را چطور برنامه‌ریزی می‌کنید. شما مهم‌ترین اولویت‌ها را انجام داده‌اید. شما  خودتان را در مسیر موفقیت قرار داده‌اید و حالا قدم‌به‌قدم، به رؤیاهایتان نزدیک‌تر می‌شوید. 

مقالات مرتبط:

با عمل به این فهرست، زندگی بهتری خواهید داشت. در شغلتان پیشرفت می‌کنید و در روابطتان هم بهتر خواهید بود. شما شادتر، مطمئن‌تر، شجاع‌تر و جسورتر خواهید بود و وضوح دید بیشتری خواهید داشت.

زندگی‌تان خیلی زود تغییر می‌کند.

به‌زودی متوجه می‌شوید که کارهایتان را با حرارت و اشتیاق بیشتری انجام می‌دهید و شاهد خواهید بود که روابط شما پرشور، معنی‌دار، عمیق و سرگرم‌کننده خواهد بود! احساس آزادی و وفور و رهایی می‌کنید و کائنات و هستی، به زیبایی به شما پاسخ خواهند داد.

منبع: زومیت