کارشناسان: نقطه اشباع تلفن ثابت و همراه نزدیک است/ مخابرات: تقاضای خرید سیم‌کارت و تلفن ثابت همچنان وجود دارد

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، با ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ توسط مقام معظم رهبری و در راستای کوچک کردن دولت، ایجاد محیط رقابتی، کاهش هزینه، افزایش بهره وری و کیفیت خدمات به مردم، شرکت مخابرات ایران به همراه ۳۲ شرکت زیرمجموعه (شرکت های مخابرات استانی) تغییر وضعیت داد و از شکل دولتی خارج، واگذار شده و به شکل سهامی عام تبدیل شدند.
بعد از ارائه طرح واگذاری شرکت های مخابراتی به هیات دولت در ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۸۵ درخواست پذیرش شرکت مخابرات ایران در بورس، ثبت شد.
سرانجام در مهر ماه سال ۱۳۸۷، سهام مخابرات وارد تالار بورس اوراق بهادار شد. سهام مخابرات که به صورت تدریجی وارد بازار بورس شد، در نخستین عرضه، به میزان پنج درصد از کل سهام در اختیار متقاضیان قرار گرفت و در هشت دقیقه به فروش رسید و در نهایت خصوصی سازی کامل مخابرات و عرضه سهام مدیریتی آن در بورس، در آبان سال ۱۳۸۸ به انجام رسید و کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین، توانست با کنار زدن رقبای خود و با ارائه تاریخی ترین چک ایران (مبلغ حدود ۱۵ تریلیون ریال ) ۵۰ درصد به علاوه یک سهم مخابرات را از آن خود کند و به واسطه آن معامله هشت میلیارد دلاری مخابرات را عملیاتی کرد.

شرکت مخابرات ایران از سال ۸۶ تا سال ۹۲ حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سود به دولت پرداخت کرده‌ است.

میزان سود پرداختی در سال ۸۶ به دولت ۸۰۰ میلیارد ریال بود که طی سال‌های پس از آن افزایش یافت. از سال ۸۷ تا ۹۲ به ترتیب ۱۰۰۰، ۱۶۰۰، ۲۴۰۰، ۲۶۰۰، ۳۴۰۰ و ۵۵۰۰ میلیارد ریال سود به دولت پرداخت کرده است.

روند جذب مشترکان نیز طی سال‌های ۸۸ تاکنون سیر صعودی داشته است. هر چند بسیاری از کارشناسان معتقدند به تدریج به نقطه اشباع از نظر مشترکان تلفن ثابت و همراه می‌رسیم، اما همچنان تقاضا برای خرید سیم‌کارت تلفن همراه و خط تلفن ثابت وجود دارد.
تعداد مشترکان تلفن ثابت زمانی که به بخش خصوصی واگذار شد، ۲۵ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۳۶۱ بود؛ پس از گذشت بیش از پنج سال تعداد مشترکان تلفن ثابت تا پایان شهریورماه سال ۹۳ به بیش از ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک رسیده است.
در بخش تلفن همراه نیز وضعیت به همین صورت است، مخابرات در سال ۸۸ با ۳۵ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۱۰۱ مشترک تلفن همراه خصوصی شد، در پایان سال ۹۲ تعداد مشترکان تلفن همراه به ۵۶ میلیون و ۹۵۵ هزار و ۷۲۷ مشترک و تعداد مشترکان این بخش در پایان شهریورماه ۹۳ به بیش از ۶۶ میلیون مشترک رسید .
در این دوره زمانی ضریب نفود تلفن همراه دائمی و اعتباری از ۹۳/۴۷ درصد به بیش از ۷۴ درصد رسیده است. ضریب نفود تلفن ثابت نیز از ۳۶/۳۴ درصد در سال ۸۸ در پایان سال ۹۲ به ۹۱/۳۶ درصد رسیده‌ است.
طبق گزارش‌های شرکت مخابرات تعداد کل آنتن‌های BTS مخابرات به ۲۴ هزار آنتن می‌رسد و ۷۲ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرار دارد.
تعداد روستاهای تحت پوشش شبکه تلفن همراه نیز به ۴۵ هزار روستا می‌رسد و تعداد شهرهای تحت پوشش شبکه تلفن همراه کشور نیز ۱۲۰۰ شهر است.
همچنین این شرکت ، توانسته است تعداد پورت‌ها ی اینترنت را طی پنج سال گذشته افزایش دهد و از ۳۱۷ هزار و ۷۲۰ پورت پرسرعت در سال ۸۸ به تعداد سه میلیون و ۸۴۰ هزار و ۳۴۸ پورت در پایان سال ۹۲ برساند.
همچنین بسیاری از روستاهای کشور دارای خطوط ارتباطی هستند. در حال حاضر بیش از ۵۴ هزار روستا دارای ارتباط تلفنی است