کاخ های معروف استانبول

کاخ های معروف استانبول

در شهر استانبول قصرها و کاخ های بسیار زیبا و با شکوهی وجود دارد که بیشتر آن ها در دوران امپراتوری عثمانی و توسط خاندان مشهور بالیان که معمارهای دربار بوده اند ساخته شده اند.

کاخ عادله سلطان

عادله سلطان از زیبا ترین کاخ های استانبول می باشد که در دامنه های تپه ای بخش آسیایی قرار دارد و برای بازدید از آن باید به آن سمت تنگه سفر کنید. این کاخ محل اقامت  تابستانی عادله سلطان دختر سلطان محمود دوم بوده استو در سال ۱۸۶۱ توسط معمار معروف سرکیس بالیان بنا گردیده است. عادله سلطان پس از فوت همسرش و کاخ باشکوه و زیبایش را به خوابگاه دخترانه تبدیل کرد و چند سال بعد کاخ آتش گرفت و بازسازی شد.

امروزه این کاخ محل برگزاری رویداد ها، ملاقات ها و جشن ها می باشد، فضای سرسبز و زیبایی باغ و معماری بی نظیرش مسافران را از سراسر جهان به خصوص تور ترکیه به خود جلب می کند.

 

کاخ توپکاکی

کاخ توپکاکی یا توپاقی از دیگر کاخ های معروف استانبول است، این کاخ محل زندگی و مقر پادشاهان عثمانی بوده است. کاخ توپکاکی در سال ۱۴۵۹ به دستور سلطان محمد فاتح آغاز شده است، این کاخ بزرگ شامل قسمت هایی مانند حرمسرا، محل ملاقات های رسمی، محل سکونت و استراحت پادشاهان عثمانی و غیره می باشد.گفته شده که اشیاء تاریخی و با ارزشی که در این کاخ نگهداری می شود متعلق به صدر اسلام است.

 

کاخ کوچوک سو

این کاخ در اصل به عنوان محل اقامت سلطان عبدالمجید در هنگام شکار وتوسط معمار نیگوگوس ساخته شده است که معمار آن به سبک باروک ساخته شده است دکوراسیون معماری چشم گیرش آن را به یکی از زیبا ترین کاخ های استانبول تبدیل کرده اند. در سال ۱۹۹۶ و پس از یک دوره ۴ ساله بازسازی و نوسازی به روی عموم مردم بازگشایی شد و امروزه به عنوان موزه کاربرد دارد.ذ در آنتالیا هم کاخ های بسیاری وجو دارد که علاقه مندان به موزه می توانند از طریق تور آنتالیا از آن ها بازدید کنند.

 

کاخ دلمه باغچه

از تمامی کاخ هایی که معرفی شد کاخ دلمه باغچه از شهرت بیشتری برخوردار است و جزو چند جاذبه گردشگری مهم استانبول حساب می شود. این کاخ به دستور سلطان عبدالمجید و توسط دو معمار از خاندان بالیان به نام های گارابت بالیان ساخته شده است. از معروف ترین اتاق های این کاخ دلمه باغچه اتاقی است که مصطفی کمال آتاترک در آن جا سپرده است.

 

 تور استانبول