ژاپن سریع ترین ابر کامپیوتر جهان را می‌سازد

ژاپن قصد دارد ابرکامپیوتر قدرتمند خود با نام AI Bridging Cloud Infrastructure (اختصارا ABCI) را توسعه دهد. انتظار می‌رود این ابرکامپیوتر با سرعت ۱۳۰ پتافلاپ اجرا شود؛ بدین معنی که کامپیوتر فوق قادر خواهد بود ۱۳۰ کوادریلیون محاسبه در هر ثانیه انجام دهد! 

زمان اتمام این پروژه آوریل سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده است که بعد از اتمام، ABCI به عنوان قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان شناخته خواهد شد که از ابرکامپیوتر قدرتمند فعلی دنیا یعنی Sunway TaihuLight ساخت چین با سرعت ۹۳ پتافلاپ، پیشی خواهد گرفت.

چه عاملی یک کامپیوتر را به «ابرکامپیوتر» تبدیل می‌کند؟

برخلاف تصور ما از کامپیوترهای خانگی، ابرکامپیوتر تجهیزات جانبی از جمله ماوس و صفحه نمایش ندارد و تنها به خاطر اینکه با سرعت بسیار بالا پردازش و محاسبات را انجام می‌دهد، ابعاد نسبتا بزرگی دارد.

ساتوشی سکیگوشی، یکی از مدیران مؤسسه‌ی صنعت ملی علم و تکنولوژی ژاپن، در خصوص ABCI می‌گوید:

سیستم ابرکامپیوتر ABCI، یک میلیون بار سریع‌تر از یک کامپیوتر خانگی است. بر اساس محاسباتی که انجام داده‌ایم، پردازشی که این ابرکامپیوتر در یک روز انجام می‌دهد، یک کامپیوتر خانگی در حال حاضر می‌تواند در ۳۰۰۰ سال انجام دهد! برای تصور اندازه‌ی این ابرکامپیوتر، می‌توان آن را با یک پارکینگ با ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ خودرو مقایسه کرد. این ابر کامپیوتر فعلا در مرحله ساخت است و فضایی معادل هزار متر مربع را اِشغال کرده است.

منبع: زومیت