چگونه فرهنگ صحیح خوابیدن را وارد شرکت کنیم

کارمندان یک شرکت زمانی که احساس کنند تمام برنامه‌های زندگی‌شان توسط ساعات کاری اداره می‌شود، دچار فرسودگی می‌شوند. چه عواملی دست به دست هم می‌دهند تا کارمند چنین احساسی داشته باشد؟ طبق معمول همه چیز از بالا آغاز می‌شود. اگر شما به‌عنوان یک رهبر انتظار داشته باشید کارمندانتان ساعت ۳ نیمه شب به پیغام‌ها پاسخ دهند، آن‌ها نیز همین انتظار را زیردستان خود خواهند داشت. البته این روزها شرایط کاری به‌اندازه‌ای سخت شده است که نمی‌توان نیاز به اضافه کاری را نادیده گرفت. اما همیشه تعادل خوبی باید میان زندگی شخصی و فعالیت‌های کاری وجود داشته باشد. به کارمندانتان نشان دهید که برای زمان آن‌ها ارزش قائل هستید. زمان‌هایی که آن‌ها نیاز به استراحت دارند یا می‌خواهند در کنار دوستان و خانواده باشند. فراموش نکنید که بسیاری از کارهای شرکت می‌توانند تا فردا صبر کنند. بنابراین کارمندان خود را تشویق کنید که تعادل خوبی میان زندگی و کارشان برقرار کنند. این کار سلامتی آن‌ها و شرکت شما را در بلندمدت تضمین می‌کند.

sleep

در مورد مزایای خواب با کارمندان صحبت کنید

گاهی اوقات شرکت‌ها تلاش زیادی می‌کنند تا بتوانند عادات خواب سالم را میان کارمندان خود جا بیندازند. اما بازهم برخی کارمندان کار خودشان را به خانه می‌برند و تا دیروقت روی پروژه‌ها کار می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند بدون نیاز به خواب کافی هم می‌توانند بهره‌وری بالایی داشته باشند. اما محرومیت از خواب بدون شک بر عملکرد بدن تأثیر می‌گذارد و تحقیقات علمی نیز این موضوع را ثابت کرده‌اند.

دانستن معایب محرومیت از خواب و تأثیر آن بر سلامتی و عملکرد بدن، جلوی این عادات بد را می‌گیرد. به اعضای تیم خود بگویید بی‌خوابی دلیل اصلی بسیاری از بیماری‌ها است. همچنین به آن‌ها بگویید این موضوع در درازمدت بر بهره‌وری آن‌ها تأثیر مخرب خواهد گذاشت. خوابیدن تنها ۵ یا ۶ ساعت در روز روی قدرت تحلیل مغز اثر می‌گذارد و توانایی تفکر استراتژیک را از آن‌ها می‌گیرد. از طرف دیگر کسانی که به‌اندازه‌ی کافی می‌خوابند، انگیزه‌ی بیشتری در محیط کار و عملکرد بهتری در انجام کارهای خود دارند.

در همه‌ی شرکت‌ها، به خصوص استارتاپ‌ها و شرکت‌های رو به رشد، لحظاتی وجود دارد که افراد تیم باید سخت کار کنند تا پروژه را پیش از موعد مقرر تحویل دهند. شما به‌عنوان رهبر گروه باید بر عملکرد اعضای تیم نظارت داشته باشید. باید آن‌ها را تشویق کنید که خودشان را در طول انجام پروژه و بعد از آن سالم نگهدارند.

اگر دقت کرده باشید دوندگان دوی ماراتن با سرعت یکسانی مسیر را طی نمی‌کنند. همه‌ی ما تحت شرایط خاصی می‌توانیم سختی‌ها را تحمل کنیم؛ اما گاهی اوقات باید سرعت خودمان را پایین آوریم. تلاش برای حفظ سرعت بالا در انجام کارها بسیار خطرناک است و درنهایت نتیجه‌ی منفی خواهد گذاشت. اگر می‌بینید اعضای تیمتان برای مدتی سخت کار کرده‌اند، باید به آن‌ها فرصت دهید تا خودشان را بازسازی کنند. در این مدت اجازه دهید با سرعت کمی رو به جلو حرکت کنند و خودشان را دوباره احیا کنند.

sleep

فرهنگ استراحت و تحرک را در شرکت رواج بدهید

در گذشته و پیش از پیشرفت تکنولوژی، اغلب مردم کارهای خود را به‌صورت دستی انجام می‌دادند. بنابراین هرازگاهی باید میان کار فاصله می‌انداختند تا قوای خود را بازیابی کنند. آن‌ها می‌دانستند قبل از شروع شیفت کاری باید نهایت استفاده را از زمان استراحت خود ببرند. درنتیجه این فرصت را غنیمت استفاده می‌شمردند و خودشان را آماده می‌کردند. این روزها تکنولوژی به‌اندازه‌ای پیشرفت کرده است که کارمندان نیازی به عوض کردن شیفت‌های کار خود ندارند. آن‌ها می‌توانند ساعت‌ها پشت میز بنشینند و بدون نیاز به ترک محل، کارها را انجام دهند. واقعیت این است که نشستن و تحرک نداشتن می‌تواند خطر ابتلا به آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) را افزایش دهد. بنابراین کارمندان خود را به تحرک داشتن تشویق کنید و اجازه ندهید برای مدت زیادی پشت میز بنشینند. منظور از تحرک داشتن این نیست که شبکه‌های اجتماعی را چک کنند، بلکه باید فعالیت فیزیکی داشته باشند. به‌عنوان مثال یک میز فوتبال دستی در شرکت قرار دهید تا کارمندان هرازگاهی برای بالا بردن روحیه و انگیزه‌ی خود از آن استفاده کنند.

sleep

طراحی مناسب فضای کاری را فراموش نکنید

مقاله‌های مرتبط:

فضای کاری تأثیر بسیار زیادی بر رفتار کارمندان و عادات خواب آن‌ها خواهد گذاشت. نور طبیعی یکی از مواردی است که حتما باید در طراحی فضای کار شرکت رعایت شود. مطالعات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض نور طبیعی به‌طور منظم، باعث ایجاد ریتم خواب سالم می‌شود. بنابراین از مهندسان و طراحان داخلی بخواهید محیط کار شما را طوری طراحی کنند که کارمندان در معرض نور طبیعی قرار بگیرند.

این روزها طراحی مکان‌هایی برای استراحت و چرت زدن کارمندان بسیار معمول شده است. همان‌طور که می‌دانید، چند دقیقه چرت روزانه تأثیر فوق‌العاده زیادی بر بهره‌وری کارمندان دارد. چند صندلی راحتی تهیه کنید و آن‌ها را در بی‌سروصداترین نقطه‌ی شرکت قرار دهید. از اعضای تیم خود بخواهید که در صورت لزوم از این مکان استفاده کنند. به آن‌ها نشان بدهید که اهمیت زیادی برای سلامتی‌شان قائل هستید و سعی کنید عادات خواب سالم را در آن‌ها پرورش دهید.

منبع: زومیت