چگونه بدون مایکروسافت پینت در محیط ویندوز اسکرین شات بگیریم

اگر کاربر ویندوز هستید، احتمالا تا به امروز برای گرفتن اسکرین شات تنها از نرم‌افزار پینت استفاده می‌کردید. روش کار با آن بسیار ساده است. تنها کافی است کلید پرینت اسکرین یا prt sc را روی صفحه‌کلید فشار دهید؛ نرم‌افزار پینت را باز کنید و از طریق کلیک روی گزینه‌ی پیست در نوار ابزار یا فشردن کلید‌های ترکیبی ctrl + v، تصویر گرفته شده را در محیط پینت وارد کنید. پس از اعلام مایکروسافت مبنی بر حذف نرم‌افزار پینت در بروزرسانی آینده‌ی ویندوز، در ادامه روش‌های بهتر و ساده‌تری را برای انجام این کار به شما آموزش می‌دهیم.

استفاده از وان درایو

اگر کاربر ویندوز ۱۰ هستید به لطف یکپارگی فضای ابری وان درایو با این نسخه از ویندوز به‌راحتی می‌توانید اسکرین شات‌های خود را بر روی آن ذخیره کنید. بدین منظور روی آیکن وان‌درایو در نوار وظیفه کلیک راست و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده به تب Auto Save رفته و از تیک خوردن گزینه‌ی Automatically save screenshots I capture to OneDrive اطمینان حاصل کنید. در نهایت تغییرات را تایید کنید. اکنون در صورتی که از طریق کلید پرینت اسکرین از نمایشگر خود اسکرین شات تهیه کنید، تصویر گرفته شده به صورت خودکار در پوشه‌ی Screenshots در وان‌درایو ذخیره خواهد شد و برای مشاهده‌ی آن نیازی به نرم‌افزار پینت نخواهید داشت.

OneDrvie Settings

یک ترفند جالب در استفاده از کلید پرینت اسکرین وجود دارد. اگر قصد دارید که تنها از پنجره‌ی فعال در محیط ویندوز عکس بگیرید، کافی است کلید alt را نیز همزمان با کلید پرینت اسکرین فشار دهید. در این صورت به جای تمام محتویات صفحه، تنها از پنجره‌ی فعال اسکرین شات گرفته می‌شود.  

استفاده از ابزار Snipping Tool

مایکروسافت پس از عرضه‌ی ویندوز ویستا، نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل خود را به ابزاری به نام Snipping Tool تجهیز کرده است. یک ابزار کاربردی و بسیار آسان برای تهیه‌ی اسکرین شات از تمام صفحه‌، قسمتی از آن، یا یک پنجره فعال. با استفاده از کلید پرینت اسکرین، از تمام محتویات موجود روی صفحه اسکرین شات تهیه می‌شود؛ اما با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود تا هر قسمتی از صفحه را که مایل بود انتخاب کنید و از آن اسکرین بگیرید.

Snipping Tool

برای اجرای این ابزار نام آن را در قسمت جستجو وارد و روی آن کلیک کنید. این ابزار تنظیمات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای تهیه‌ی اسکرین شات تنها کافی است گزینه‌ی New را فشار دهید و با نشانگر ماوس، هر قسمتی از صفحه را که می‌خواهید انتخاب کنید. سپس تصویر انتخاب شده در محیطی مشابه محیط پینت باز می‌شود. اکنون می‌توانید تصویر خود را با هر فرمتی که مایل بودید ذخیره کنید.

این ابزار برای انتخاب تصویر، چهار حالت مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. حالت اول free-form snip، برای انتخاب آزادانه به هر شکل دلخواه؛ حالت دوم rectangular snip، برای انتخاب به شکل مستطیلی، حالت سوم windows snip، برای تهیه‌ی اسکرین شات از پنجره‌ی فعال و حالت آخر نیز برای انتخاب تمام صفحه و گرفتن اسکرین شات از آن به کار می‌رود. در نهایت با استفاده از گزینه‌ی Delay نیز می‌توانید مقدار تاخیر دلخواه برای ثبت اسکرین شات را تنظیم کنید.

استفاده از Windows Ink Workspace

مایکروسافت در به‌روزرسانی سالیانه‌ی ویندوز ۱۰، مجموعه‌ای نرم‌افزاری به نام Windows ink به سیستم‌عامل خود افزود که تجربه‌ای جدید برای استفاده از قلم در تبلت‌ها و کامپیوترهای مجهز به نمایشگر لمسی فراهم می‌کند.

Windows Ink Workspace

این قسمت به‌صورت پیش‌فرض در ویندوز غیرفعال است. برای فعال کردن آن کافی است روی نوار وظیفه کلیک راست کنید و گزینه‌ی مربوط به آن را تیک بزنید. اکنون آیکون آن در نوار وظیفه نمایان می‌شود که با کلیک بر روی آن می‌توانید به ابزارها و اپلیکشن‌های مختلفی دسترسی داشته باشید. برای تهیه‌ی اسکرین شات تنها کافی است که گزینه‌ی screen sketch را انتخاب کنید تا از تمام محتویات نمایشگر شما عکس گرفته شود. اکنون می‌توانید با استفاده از ابزاهای مختلفی که در این قسمت وجود دارد بر روی اسکرین شات خود بنویسید یا نقاشی کنید. در نهایت می‌توانید تصویر خود را در هر مکان دلخواهی ذخیره کنید.

استفاده از کلیدهای ویندوز و کاهش صدا

اگر از سرفیس‌ها یا دیگر تبلت‌های ویندوزی استفاده می‌کنید، درست همانند دستگاه‌های اندرویدی قادر خواهید از نمایشگر خود عکس بگیرید. بدین منظور تنها کافی است دکمه‌ی ویندوز بر روی تبلت (نه صفحه‌کلید) و دکمه کاهش صدا را همزمان فشار دهید. در صورتی که تنظیمات مربوط به ذخیره‌ی خودکار اسکرین‌شات‌ها را در وان‌درایو فعال کرده باشید، اکنون تصویر شما در پوشه‌ی screenshots در وان‌درایو ذخیره خواهد شد.

Surface Pro 3

به جز روش‌های ذکر شده در این نوشتار، اپلیکیشن‌های شخص ثالث دیگری نیز وجود دارند که برای گرفتن عکس از نمایشگر خود می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید. اگر روش دیگری را می‌دانید، لطفا آن را در قسمت نظرها با ما در میان بگذارید.

منبع: زومیت