چشم‌ اندازی از آینده‌ صنعت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که تلاش می‌کنند تا فعالیت‌های مغز انسان را تکرار کنند. در حال حاضر، این برنامه‌ها تنها می‌توانند اعمال بسیار خاصی را انجام دهند.

مقاله‌ مرتبط:

هوش مصنوعی چیست؟

یک سیستم هوش مصنوعی حتی می‌تواند انسان‌ها را در بازی پیچیده و قدیمی Go، شکست دهد. تعداد زیادی از این سیستم‌های هوش مصنوعی در حال توسعه هستند، بعضی از آن‌ها واقعا در انجام کار خود بسیار خوب عمل می‌کنند. سیستم‌های AI در عملکرد شبیه به مغز انسان هستند. تصور کنید هوش مصنوعی به دنبال تشخیص گربه در یک تصویر است. این کار برای شما آسان است اما برای هوش مصنوعی کاری دشوار خواهد بود؛ چرا‌که باید همه اطلاعاتی که بین چشم‌ها و مغز شما توسط نورون‌ها جابه‌جا می‌شود، شبیه‌سازی کند. سیستم‌های AI نیاز به آموزش دارند؛ چرا که باید برای آن‌ها مقیاس تعریف شود، با تغذیه اطلاعات بیشتر این مقیاس‌ها دقیق‌تر می‌شوند و نتیجه‌ای که حاصل می‌شود به جواب درست نزدیک خواهد بود. آموزش هوش مصنوعی نیاز پردازش‌های زیاد کامپیوتری دارد، تا در نهایت یک جواب بله یا خیر داشته باشد. آموزش کامل سیستم به‌وسیله تعریف مقیاس‌های بیشتر نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت. 

اوج گیری هوش مصنوعی

در یک مسابقه، محققان هوش مصنوعی را در چالش‌هایی برای شناسایی درست عکس‌ها، در مقابل انسان‌ها قرار دادند. در سال ۲۰۱۲، انسان‌ها معمولا قادر به شناسایی محتوای عکس‌ها با دقت حدود ۹۵٪ بودند، کامپیوترها با توجه به گزارش SunTrust در آن سال قادر به شناسایی محتوای حدود ۷۴ درصد از عکس‌ها بودند. اما در سال ۲۰۱۵، رایانه‌ها به دقت ۹۶ درصد رسیدند و برای اولین بار به طور رسمی انسان‌ها را مغلوب کردند. بنابر گزارش SunTrust، این قضیه را باید انفجار بزرگ (AI big bang) نامید. انفجار بزرگ AI توسط برخی از الگوریتم‌های جدید امکان‌پذیر شد، این الگوریتم‌های جدید روش‌های بهتر آموزش سیستم‌های AI را ممکن کردند تا ساختن هوش مصنوعی سریع‌تر و ارزان‌تر شود.

 سیستم‌های AI نیازمند تعداد زیادی نمونه از دنیای واقعی هستند تا به خوبی آموزش ببینند، مثلا تعداد زیادی تصاویر گربه به هوش مصنوعی معرفی می‌شود تا الگوریتم‌های سیستم توانایی یافتن پاسخ‌های صحیح را داشته باشد. الگوریتم‌های جدید که منجر‌ به انفجار بزرگ شدند، سیستم‌های AI را با تعداد کمتری نمونه آموزش می‌دهند. جمع‌آوری نمونه‌های کافی برای آموزش یک سیستم هوش مصنوعی هزینه بالایی داشت، اما پس از انفجار بزرگ بسیار ارزان‌تر شد. پیشرفت در قدرت پردازش و ذخیره‌سازی ارزان نیز کمک بزرگی در این راه بود.

مقاله‌ مرتبط:

از زمان انفجار بزرگ، گام‌های بزرگی در تکنولوژی AI برداشته شده است. تسلا، گوگل، اپل و بسیاری از شرکت‌های خودروساز سنتی به‌دنبال استفاده از سیستم‌های AI برای رانندگی خودروهای بدون سرنشین بوده‌اند. گوگل، اپل و آمازون در ارایه نرم‌افزارهای دستیار شخصی (personal assistants) هوشمند پیشتازانه عمل کرده‌اند. طبق گزارش SunTrust، برخی از شرکت‌ها حتی روی راه حل‌های مراقبت بهداشتی مبتنی بر AI کار می‌کنند که می‌تواند برنامه‌های درمان براساس تاریخچه سلامت بیمار شخصی‌سازی کند.

هوش مصنوعی در زندگی روزمره

تکنولوژی AI می‌تواند ساده باشد، تا حدی که سیستم ایمیل شما را هوشمندانه مدیریت کند، همچنین می‌تواند طول عمر شما را نیز افزایش دهد، یا در محیط‌های صنعتی انجام کار شما را بر‌عهده بگیرد. شاید روزی به کار سربازان انسانی که در جنگ‌های جهان در حال جنگیدن هستند، پایان دهد.

SunTrust، در گزارش خود توانایی تغییر هوش مصنوعی در هر صنعت را اذعان می‌کند. حرکتی که اکنون شاهد آن هستیم، فقط آغاز راه است. با افزایش پیشرفت‌های هوش مصنوعی، گیت‌های امنیتی تنها با اسکن صورت شما دیگر نیازی به مدارک هویتی نخواهند داشت، یا پزشکان می‌تواند مشاوره خود را از طریق تلفن همراه شما انجام دهند.

سخت افزار هوش مصنوعی انویدیا 

بدون شک AI فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاری است. SunTrust تخمین می‌زند کسب و کار AI تا سال ۲۰۲۰ حدود ۴۷.۲۵۰ میلیارد دلار خواهد بود. Nvidia، بازیگر بزرگ فضای AI، به‌لطف سخت‌افزار GPU و پلت‌فرم نرم‌افزاری CUDA، کمی محافظه‌کارانه‌تر در مورد این رقم‌ها صحبت می‌کند و بر‌این باور است که AI یک کسب و کار ۳۰ میلیارد دلاری است که چهار برابر اندازه فعلی انویدیا است. در مورد هوش مصنوعی برخی از شرکت‌ها پیش‌رو هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  •  NVIDIA : این شرکت، پردازنده‌های گرافیکی تولید می‌کند که ستون فقرات برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای AI است و همچنین در حال توسعه نرم افزار استاندارد صنعتی CUDA است که برنامه نویسان را قادر می‌سازد از سخت‌افزار این شرکت استفاده کنند. فرهنگ سازمانی نوآورانه سال‌هاست که عامل پیشرفت شرکت بوده است.
  • گوگل (GOOGL): گوگل در تحقیقات AI همواره از پیشتازان بوده است. سیستم Alpha GO برای پیروزی در بازی پیچیده چینی برای مدت‌ها تیتر اخبار بود، اما این کمپانی همچنین روی اتومبیل‌های بدون راننده، دستیار‌های هوشمند و موارد بسیار دیگری کار می‌کند. این کمپانی به تازگی آنچه را که واحد پردازش تنسور (TPU) می‌نامد، توسعه داده است که موج بزرگی در بازارهای سخت‌افزاری AI ایجاد می‌کند.
  • اینتل (INTC): این شرکت عمدتا روی تولید پردازنده‌ها متمرکز است که برای آموزش سیستم‌های AI مناسب نیست، اما پس از آموزش، از این پردازنده‌ها برای اجرای سیستم‌های AI استفاده می‌شود، همچنین پردازنده‌های این شرکت هسته اغلب سرورها و رایانه‌هایی که نرم‌افزار AI را اجرا می‌کنند، تشکیل می‌دهد.

ARM( توسط SoftBank در سال ۲۰۱۶ خریداری شده است): طبق گزارش SunTrust، این سازنده تراشه به‌دنبال آوردن هدایت AI به سمت مصرف‌کننده است. این شرکت با تولید تراشه‌های کم‌مصرف، در تلاش است تا AI را از ابرهای بالقوه ناامن بیرون آورده و به‌طور مستقیم با کاربران ارتباط دهد.

کوالکام (QCOM): مانند ARM، کوالکام در حال کار روی نسخه‌های کوچک سیستم‌های AI است. آن‌ها به‌دنبال ساخت تراشه برای دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت‌ اشیا هستند.

هوش مصنوعی جزو جدایی‌ناپذیر آینده تکنولوژی خواهد بود. نظر شما چیست؟

منبع: زومیت