چرا چت بات ها هیچگاه بر انسان غلبه نخواهند کرد؟

بسیاری از غول‌های تکنولوژی، روی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنند تا بتوانند در این زمینه پیشرو باشند. پیشرفت‌های هوش مصنوعی باعث شده است تا مسائلی که زمانی ورای توان ماشین‌ها تصور می‌شد، به امور روزمره آنها تبدیل شود. چت‌بات‌ها شاید یکی از نمونه‌های مهم کاربرد هوش مصنوعی باشند. آن‌ها با این فرض توسعه پیدا می‌کنند که در آینده بیشتر تعامل ما با وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها نخواهد بود.

چت‌بات‌ها در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته‌اند؛ اما به نظر می‌رسد که رشد آن‌ها دیگر مثل سابق نیست. گزارش موسسه مک‌کینزی نشان می‌دهد که چت‌بات‌ها افتان و خیزان به پیشرفت خود ادامه می‌دهند. ایگور مارکوف از گوگل هشدار می‌دهد که هوش مصنوعی ممکن است به یک فاجعه تبدیل شود. با این حال بسیاری از بزرگترین شرکت‌های دنیا هزاران نفر را برای توسعه چت‌بات‌ها و هوش مصنوعی استخدام کرده‌اند. این فرض وجود دارد که چت‌بات‌ها جایگزین بسیاری از انسان‌ها خواهند شد و میلیون‌ها شغل را از بین خواهند برد.

اما انسان‌ها تا مدت‌ها حذف نخواهند شد. انسان‌ها موجوداتی هم‌ایستا نیستند و اجازه نخواهند داد تا بات‌ها جایگزین آنها شوند. در حال حاضر اوضاع به نفع چت‌بات‌ها و اتوماسیون است؛ اما اوضاع دوباره به نفع انسان‌ها تغییر خواهد کرد.

بات‌ها مانند انسان‌ها نیستند

بگذارید مسئله‌ای را روشن کنیم. بات‌ها در بسیاری از کارها از جمله کارهای روتین روزمره، مانند پرداخت‌های اینترنتی و استفاده از تاکسی‌های اینترنتی، کاربرد زیادی دارند. اما شاید بتوان با قطعیت گفت که هیچگاه جایگزین مکالمه واقعی بین دو انسان نمی‌شوند.

برای اینکه تفاوت این دو را بهتر درک کنید، باید پدیدارشناسی (phenomenology) بخوانید. پدیدارشناسی علم مطالعه تجربه بشری است. دیدگاه پدیدارشناسانه به ما می‌گوید که هوش مصنوعی و چت‌بات‌ها مبتنی بر داده‌های کمی هستند که هیچ درک و همدلی ندارند؛ در حالی‌که انسان‌ها متشکل از داده‌های زیادی هستند که از دانش تجربی و ضمنی به‌دست آمده و وجود منحصربه‌فرد غیرقابل ‌پیش‌بینی و در عین حال به طرز اعجاب‌آور و پایداری معنادار انسان را تشکیل می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، انسان‌ها موجوداتی عجیب هستند که نمی‌توان آنها را با تست تورینگ بازسازی کرد. حتی آینده‌نگری چون ری کورزویل نیز پیش‌بینی خود برای زمان عرضه کامپیوترهایی را که در تست تورینگ موفق باشند، یک دهه عقب انداخت و احتمالا باز هم تاریخ آن را به عقب خواهد انداخت.

در دهه ۹۰ میلادی و اوایل دهه اول قرن بیست و یکم سیستم‌های باجه‌های لمسی سلف سرویس (باجه‌هایی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تعبیه می‌شوند تا مشتریان بتوانند به طور اتوماتیک پول خرید خود را بپردازند) به بازار عرضه شدند. آن زمان نیز این سوال مطرح شد که این سیستم‌ها که برای چک ورودی و خروجی بود، جایگزین انسان‌ها می‌شوند. کیوسک‌ها بیمار نمیشدند و از حقوق خود نیز شکایت نمی‌کردند.

افراد دوست دارند در موقعیت‌های دشوار، مورد توجه و کمک قرار بگیرند

یک خریدار مدرن می‌داند که باجه‌های خودپرداز شغل انسان‌ها را از بین نبردند. برای خرید‌های ساده استفاده از باجه‌های خودپرداز کار چندان بدی نیست، اما در بسیاری از موقعیت‌ها، یک غریزه ذاتی برای ارتباط واقعی با انسان وجود دارد، چون افراد دوست دارند تا در موقعیت‌های دشوار و پیچیده، انسان‌ها به آنها کمک کنند.

افراد به خرید از کسانی که به آنها اعتماد دارند،‌ ادامه می‌دهند و بات‌ها انسان‌ نیستند. در واقع، بات‌ها با رقابتی‌کردن انسان‌ها، به دگرگونی آنها کمک می‌کنند. انسان در پاسخ به فراگیرشدن بات‌ها، بهتر در دسترس خواهند بود و ارتباط بهتری با ساکنان دنیای مجازی خواهند داشت.

انسان‌ها تنها حفاظی در برابر بات‌ها نخواهند بود، بلکه با توجه به اینکه مشتریان روابط دیجیتال شخصی، شفاف و اصیل را ترجیح می‌دهند، به شخصیت‌هایی با شکل جدیدی از تجارت محاوره‌ای تکامل می‌یابند. اینکه افراد بیشتر رقابتی شوند، بسیار خوب است. هر چه انسان‌ها بهتر بتوانند با بات‌ها رقابت کنند، تا مدت زمان طولانی‌تری می‌توانند سنت تجارت مبتنی بر ارتباطات را که مدت‌ها پیش از عصر دیجیتال وجود داشته است، حفظ کنند.

بات

تنها انسان‌ها همدلی دارند

پدیده انسان چیزی است که اپل آن را به خوبی درک می‌کند. اپل اخیرا چت تجاری (Business Chat) را ارائه کرده است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد به سوالات مشتریان خود پاسخ دهند. جالب است که بر خلاف رقبایش که شیفته چت‌بات‌ها هستند، اولین نسخه چت تجاری اپل مبتنی بر چت‌بات نیستند، بلکه یک پلتفرم ارتباطی مبتنی بر ارتباط واقعی شرکت‌ها با مشتریان خواهد بود.

اپل با اینکه یک اکوسیستم انحصاری دارد، یک شرکت آینده‌نگر بوده و به خوبی فهمیده است که نقش اولیه تکنولوژی تسهیل ارتباط انسان‌ها با یکدیگر است. ساخت چت‌بات‌ها ساده است، اما حفظ انسانیت دشوار است.

گرچه بات‌ها توسط مهندسان ساخته و راه‌اندازی می‌شوند، اما هیچگاه انسان نخواهند بود. بات‌ها همیشه در دنیای تجارت جایی خواهند داشت، اما تنها یک ویژگی افزونه‌ای و جانبی باقی خواهند ماند. بات‌ها مهارت‌ها و شفقت انسان‌ها را نخواهند داشت. این ویژگی‌های اصیل و برتر انسانی را نمی‌توان برنامه‌نویسی کرد و به بات‌ها افزود. این گفته که «بات‌ها می‌توانند هر کاری را که انسان انجام می‌دهد، انجام ‌دهند»، منحصربه‌فرد بودن توانایی‌های انسان را نادیده می‌گیرد.

خلاصه بحث را می‌توان در جمله زیر بیان کرد:

بات‌ها تقلید می‌کنند و حساس نیستند. انسان‌ها خلاق و همدل هستند.

منبع: زومیت