پیش‌نمایش فرمول یک سنگاپور؛ قهرمانی فتل و پنجمی همیلتون

مسابقه‌ی جایزه بزرگ سنگاپور از دو جهت در تقویم فرمول یک، اهمیت دارد. اول‌ اینکه دارای پیست خیابانی جذاب با پیچ‌های متعدد است و دوم، زیر نورافکن و در تاریکی شب برگزار می‌شود. خیابان مارینا بی (Marina Bay) در بخش جنوبی و توریستی سنگاپور واقع است و از سال ۲۰۰۸، مسابقات فرمول یک را پذیرایی می‌کند. در کمال تعجب، سنگاپور، سابقه‌ای ۵۰ ساله در برگزاری مسابقات فرمول یک دارد و اولین‌بار در سال ۱۹۶۶، در پیست خیابانی توماس رود (Thomson Road)، جایزه‌ی بزرگ برگزار کرده است. فعالیت سنگاپور در دنیای فرمول یک، بین سال ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۸ متوقف شد تا نهایتا مارینا بی، جایگزین توماس رود شود. برای اجرای فرمول یک در خیابان مارینا بی، بیش از ۳۳ میلیون دلار هزینه شده است تا علاوه بر رعایت استانداردهای فرمول یک، نور مناسب و جایگاهی برای ۹۰ هزار تماشاگر داشته باشد. این مکان دارای ۱۵۰۰ نور افکن است. رطوبت هوا، حتی در شب؛ نزدیک به ۸۰ درصد خواهد بود تا کابین راننده به حرارتی حدود ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد برسد.

فرمول یک سنگاپور

پیست مارینا بی، دارای ۲۳ پیچ است تا از این نظر، پرتقاطع‌ترین مسیر کل مسابقات فرمول یک سال باشد. شرکت‌کنندگان از همان ابتدای مسیر و مدت کوتاهی پس از استارت، روبروی پیچ اول قرار می‌گیرند. پیچ سوم، با حالتی شبیه U؛ تندترین پیچ و انحنای شماره‌ی ۶، ساده‌ترین آنها است. کیمی رایکونن و دنیل ریکیاردو به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶، بهترین زمان‌گیری این پیست را داشته‌اند، درحالیکه نیکو روزبرگ فقید، در تعیین خط سال گذشته و همچنین مسابقه‌ی نهائی مارینا بی، به مقام اول رسید. در ۹ سال اخیر، تنها چهار راننده به قهرمانی جایزه بزرگ سنگاپور رسیده‌اند که سهم فتل چهار پیروزی، آلونسو و همیلتون دو قهرمانی و یک مقام نخست برای روزبرگ است.

پس از انجام سه مرحله تعیین خط، سباستین فتل از تیم فراری و دو راننده‌ی تیم ردبول، هرسه زمان‌هایی بسیار نزدیک و زیر یک دقیقه و ۴۰ ثانیه ثبت کردند. فتل با زمان یک دقیقه و ۳۹.۴۹۱ ثانیه در دور سوم، به پول پوزیشن رسید. بعد از او دنیل ریکیاردو با زمان یک دقیقه و ۳۹.۸۱۴ ثانیه دوم شد و مکس ورشتاپن هم با تنها با ۲۶ صدم ثانیه اختلاف با هم‌تیمی خود، فردا از خط سوم آغازگر جایزه بزرگ سنگاپور خواهد بود.

فرمول یک سنگاپور

رتبه‌های چهارم، پنجم و ششم تعیین خط، به ترتیب در اختیار کیمی رایکونن، لوئیز همیلتون و والتری بوتاس قرار گرفت. این سه نفر هم، با اختلافی ناچیز نسبت به یکدیگر، زمان‌هایی کمتر از یک دقیقه و ۴۱ ثانیه ثبت کردند تا رانندگان تیم مرسدس، این‌بار پایین‌تر از رقبای سنتی خود در تیم‌های فراری و ردبول باشند. زمان‌هایی که رایکونن، همیلتون و بوتاس به دست آوردند، به ترتیب عبارتند از یک دقیقه و ۴۰.۰۶۹، ۴۰.۱۲۶ و ۴۰.۸۱۰ ثانیه بود.

فرمول یک سنگاپور

نکته‌ی جالب توجه در پیش‌نمایش جایزه بزرگ سنگاپور، مقام قابل قبول هشتم برای فرناندون آلونسو و تیم مک‌لارن هوندا است. او پس از مدت‌ها توانست، هر سه دور تعیین خط جایزه بزرگ را با موفقیت به اتمام رساند و با رکورد خوب یک دقیقه و ۴۱.۱۷۹ ثاینه، توانایی‌های خود را ثابت کند.

فرمول یک سنگاپور

منبع: زومیت