پروژه آندرومدا ویندوز را به پلتفرمی برای آینده تبدیل می‌کند

مایکروسافت در حال طی قدم بعدی خود برای یکپارچه‌سازی پلتفرم ویندوز است. این قدم، سیستم‌عامل آندرومدا (Andromeda OS) نام دارد و هدف آن تبدیل ویندوز به پلتفرمی ماژولار است. این پروژه، آینده‌ی ویندوز را رقم خواهد زد.

اکنون بیش از سی سال از عمر ویندوز می‌گذرد؛ در دنیای فناوری چنین قدمتی را بایست با کلمه‌ی «باستانی» توصیف کرد. به‌واسطه‌ی همین باستانی بودن، ویندوزی که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، مملو از ویژگی‌ها و اجزایی است که بسیاری از دستگاه‌ها هیچ نیازی به آن‌ها ندارند. در دنیایی که هر روز انواع جدیدی از ابزارها خلق می‌شوند، ویندوز آن‌قدر سالخورده و سنگین است که توان تطبیق به‌موقع خود با این ابزارهای نوین را ندارد؛ برای مثال، می‌توان به ساعت‌های هوشمند اشاره کرد. مایکروسافت نیز از این مسئله بی‌اطلاع نیست و در درون این شرکت تلاش‌هایی برای رفع این معضل در جریان است.

Microsoft Band 2

بنابر ادعای زک بُدن از وب‌سایت ویندوز سنترال، مایکروسافت در حال کار روی پروژه‌ای موسوم به سیستم‌عامل «آندرومدا» است. این پروژه، ستون فقرات آینده‌ی ویندوز و گامی بلند در تبدیل ویندوز به سیستم‌عاملی یونیورسال واقعی خواهد بود. به‌طور خلاصه، نام آندرومدا به ویندوزی اشاره دارد که می‌تواند در پلتفرم‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد و با کمک افزونه‌های ماژولار خود، ویژگی‌ها و تجربه‌ی کاربری متناسب با هر پلتفرم را ارائه کند.

به زبان ساده‌تر، هدف نهایی مایکروسافت افزایش انعطاف‌پذیری ویندوز است. به‌گونه‌ای که بتوان بدون نیاز به داشتن انواع مختلف ویندوز (نظیر ویندوز ۱۰ دسکتاپ یا ویندوز ۱۰ موبایل)، این سیستم‌عامل را در مجموعه‌ی متنوعی از دستگاه‌ها نصب کرد. بر همین اساس، ویندوز در آینده خواهد توانست به‌تناسب دستگاه‌ها کوچک‌تر شود و فرایند ساخت سیستم‌عامل متناسب با هر دستگاه سریع‌تر از گذشته خواهد بود. علاوه‌بر این، دیگر خبری از ویژگی‌های زائد و اضافی نخواهد بود. مجموع این موارد، عملکرد ویندوز روی دستگاه‌های کوچک‌تر و ضعیف‌تر را بهبود می‌بخشد.

مقاله‌های مرتبط:

در حال حاضر، OneCore و پلتفرم یونیورسال ویندوز (Universal Windows Platform) تنها اجزای یونیورسال ویندوز ۱۰ هستند. باقی اجزای ویندوز به پلتفرم‌های مشخصی تعلق دارند. برای مثال برنامه‌های Win32 ویژه‌ی ویندوز دسکتاپ هستند و روی موبایل خبری از آن‌ها نیست. به کمک پروژه‌ی آندرومدا، مایکروسافت در تلاش است تا چنین اجزایی را که متعلق به یک محصول خاص هستند حذف نماید و با تقسیم ویندوز به قسمت‌های مختلف، آن‌را به یک پلتفرم ماژولار تمام‌عیار تبدیل کند.

در نتیجه‌ی ماژولار شدن کلی ویندوز، نیازی به گونه‌های اختصاصی ویندوز ۱۰، نظیر ویندوز ۱۰ موبایل یا ویندوز ۱۰ ایکس‌باکس وجود نخواهد داشت. با کمک پروژه‌ی آندرومدا، بدون نیاز به وجود گونه‌ی خاصی از ویندوز، می‌توان ویندوز را متناسب با هر دستگاه پیکربندی نموده و ایجاد کرد. این مسئله انعطاف پذیری لازم را برای مایکروسافت و تولید کنندگان سخت‌افزار فراهم می‌کند تا متناسب با هر دستگاه، گونه‌ای از ویندوز ۱۰ را با امکانات و ویژگی‌های مورد‌نظرشان، در کمترین زمان و با بیشترین بهره‌وری ایجاد کنند.

Windows 10 Mobile

این پروژه چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟

ویندوز ۱۰ که امروز با آن سر و کار داریم، دارای چندین گونه‌ی مختلف است و در واقع یک سیستم‌عامل واحد نیست. ویندوز ۱۰ موبایل و ویندوز ۱۰ دسکتاپ دو گونه‌ی کاملا متفاوت از ویندوز هستند. در حال حاضر تنها اجزای مشترک بین این دو سیستم عامل OneCore و پلتفرم یونیورسال ویندوز هستند؛ هرچند که این دو نسخه از ویندوز یک سیستم‌عامل واحد نیستند. پروژه‌ی آندرومدا با حذف این انواع متفاوت، بنیانی واحد را برای ساخت گونه‌های مختلف ویندوز ارائه خواهد کرد.

در آینده، اگر قصد اجرای ویندوز روی یک تلفن هوشمند را دارید، به‌جای استفاده از ویندوز ۱۰ موبایل، از «ویندوز ۱۰» با اجزای متناسب با یک تلفن هوشمند استفاده خواهید کرد. این پروژه گامی بعدی مایکروسافت در مسیر ماژولار شدن است؛ مسیری که طی کردن آن از چند سال گذشته شروع شده است.

در حقیقت، ایده‌ی پروژه‌ی آندرومدا تا حد زیادی مشابه ویندوز ۱۰ موبایل فعلی است. ویندوز ۱۰ موبایل به‌صورت بسته‌های جداگانه ارائه می‌شوند و تولید کنندگان می‌توانند تصمیم بگیرند اجزای مختلفی (نظیر ویژگی کانتینیوم) را مورد استفاده قرار دهند یا خیر. این مسئله انعطاف‌پذیری بیشتری برای تولید کنندگان به ارمغان می‌آورد؛ به کمک پروژه‌ی آندرومدا، مایکروسافت این وضعیت را به تمامی پلتفرم ویندوز ۱۰ تعمیم خواهد داد.

Microsoft Continuum

در حال حاضر اگر تولید کنندگان قصد استفاده از ویندوز در محصولات خود را داشته باشند، بایستی از میان انواعی از ویندوز که توسط مایکروسافت ارائه شده‌اند یکی را انتخاب کنند. این انواع شامل ویندوز ۱۰ هوم، پرو، اس، موبایل، سرور و ویندوز ۱۰ اینترنت اشیاء (IoT) هستند. همین مسئله یک عامل محدود کننده برای تولید کنندگان است. پروژه‌ی آندرومدا، محدود بودن تولید کنندگان به این انواع از پیش تعریف شده‌ی ویندوز را خاتمه خواهد داد و انعطاف‌پذیری لازم را برای انتخاب ویژگی‌ها و کارکردهای مختلف فراهم می‌کند.

البته این مسئله به معنای ناپدید شدن ناگهانی انواع مختلف ویندوز ۱۰ نظیر ویندوز ۱۰ پرو یا انترپرایز نخواهد بود. پروژه‌ی آندرومدا با هدف از بین بردن ویژگی‌های لازم برای رایانه‌های رومیزی یا کاهش تمرکز روی آن‌ها ایجاد نشده است؛ برعکس، این پروژه تمام امکانات و کارکردهایی را که از یک کامپیوتر رومیزی انتظار می‌رود فراهم خواهد آورد.

بنابر اطلاعاتی که در اختیار وب‌سایت ویندوز سنترال قرار گرفته، در ابتدای معرفی سیستم‌عامل آندرومدا، تمرکز اولیه برروی دستگاه‌های همراه خواهد بود و این پروژه قرار است برای سال ۲۰‍۱۸ آماده‌ شود. اگر سرفیس فونی در کار باشد، این گوشی به ویندوز ۱۰ موبایل یا دسکتاپ مجهز نخواهد بود؛ بلکه صرفا به «ویندوز ۱۰» با اجزای متناسب این دستگاه مجهز خواهد بود. ممکن است امکان اجرای برنامه‌های Win32 در این گوشی امکان‌پذیر باشد و شاید نیز امکان‌پذیر نباشد. تمام این‌ها به برنامه‌های مایکروسافت و دیگر تولید کنندگان سخت‌افزار بستگی دارد.

Microsoft HoloLens

کاری که مایکروسافت با پروژه‌ی آندرومدا در حال انجام آن است، سرانجام اجازه‌ی ورود ویندوز به قرن بیست و یکم را خواهد داد؛ قرنی که در آن هر روز دستگاه‌هایی جدید با شکل، اندازه و مشخصات فنی متفاوتی در حال معرفی شدن هستند. ویندوزی که امروزه از آن استفاده می‌کنیم آن‌قدر بزرگ و سنگین است که نمی‌تواند روی هر دستگاهی اجرا شود. حتی سبک‌ترین انواع ویندوز نیز نمی‌توانند روی ابزارهایی نظیر ساعت‌های هوشمند اجرا شوند؛ پروژه‌ی آندرومدا این شرایط را تغییر خواهد داد.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته‌شد، اولین تولیدات حاصل از پروژه‌ی آندرومدا روی دستگاه‌های موبایل، نظیر تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند اجرا خواهند شد. پس از آن، پای آندرومدا به دسکتاپ و ایکس‌باکس نیز باز خواهد شد. پروژه‌ی آندرومدا، در کنار دیگر پروژه‌هایی نظیر CShell، گامی بزرگ در مسیر یکپارچه‌سازی ویندوز خواهد بود. پیش از این مایکروسافت به‌وسیله‌ی OneCore و برنامه‌های یونیورسال قدم‌های اولیه را برداشته بود؛ آندرومدا و CShell نیز قدم‌های بعدی در همین مسیر هستند.

آینده‌ی ویندوز

پرو‌ژه‌ی آندرومدا و رابط کاربری CShell سنگ‌بنای آینده‌ی ویندوز در دهه‌ی آینده خواهند بود. آندرومدا امکان ورود ویندوز به دستگاه‌های موبایل مدرن را فراهم خواهد آورد. علاوه‌بر این، پروژه‌ی آندرومدا ویندوز را مدرنیزه خواهد کرد تا بتوان از آن در انواع جدیدی از دستگاه‌ها که در سال‌های آینده ظهور خواهند کرد نیز مورد استفاده قرار گیرد. مایکروسافت به سیستم‌عاملی منعطف، تطبیق‌پذیر و سبک نیاز دارد. ویندوزی که امروزه در اختیار ما است فاقد این ویژگی‌ها است؛ اما پروژه‌ی آندرومدا، آن را به چنین سیستمی تبدیل خواهد کرد.

One Windows Platform

اطلاع داریم که ردموندی‌ها در حال آزمایش سخت‌افزارهای موبایل درون شرکت خود هستند. آیا مایکروسافت سال آینده دستگاهی را به نمایش خواهد گذاشت که قابلیت‌های آندرومدا را به‌نمایش می‌گذارد؟ این سوالی است هنوز که پاسخی برای آن نداریم. مهم‌ نیست شرکت‌های تولید کننده چه دستگاهی تولید می‌کنند (تلفن همراه، تبلت و حتی انواع جدیدی از دستگاه‌ها که هنوز به‌وجود نیامده‌اند)؛ در هر صورت پروژه‌ی آندرومدا وجود این دستگاه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

شایان ذکر است، سیستم‌عامل آندرومدا محصولی نیست که مستقیما به کاربران فروخته شود.  آندرومدا پروژه‌ای داخلی است که به مایکروسافت و تولیدکنندگان سخت‌افزار اجازه می‌دهد نسخه‌هایی از ویندوز را ایجاد کنند که تا کنون امکان تولید آن‌ها وجود نداشت. در نهایت، باید به یاد داشته باشیم، مایکروسافت می‌تواند در هر لحظه این پروژه را به تاخیر بیندازد یا حتی لغو کند!

منبع: زومیت