پرتاب مغناطیسی جنگنده از روی ناو هواپیمابر آمریکا برای اولین بار + فیلم

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از تک شات، طبق گفته پنتاگون، این ناو جنگی اتمی که ماموریت خود را به تازگی آغاز کرده است، روز ۲۸ ژوئیه برای اولین بار توانست با استفاده از یک فناوری جدید به نام «سامانه پرتابگر الکترومغناطیسی» (EMALS) یک جنگنده بوئینگ اف/ای-۱۸ سوپر هورنت را به هوا پرتاب کرده و سپس آن را با یک فناوری جدید دیگر برروی عرشه خود فرود بیاورد.

در نگاه اول، پرواز جنگنده بوئینگ اف/ای-۱۸ سوپر هورنت از روی عرشه ناو “یو.اس.اس. جرالد آر. فورد” و فرود آن برروی این ناو کاملا معمولی به نظر می‌رسد اما بر خلاف شباهت ظاهری موجود، این پرواز و فرود مبتنی بر فناوری پیشرفته جدیدی است که برای نخستین بار در دریا برروی این ناو با موفقیت آزمایش شد.

در این فناوری، هواپیمای جنگنده برروی یک ریل مغناطیسی قرار گرفته و با شتاب بالا مانند منجنیق به سمت جلو حرکت داده می‌شود.

طبق گفته مقامات دفاعی آمریکا، «سامانه پرتابگر الکترومغناطیسی» به ناوهای هواپیمابری که دارای عرشه کوچکی هستند که امکان ساخت باند برای اوج گرفتن هواپیما برروی آن وجود ندارد این امکان را می‌دهد که با صرف هزینه و انرژی اندک، جنگنده‌های خود را به پرواز درآورند و سپس با یک سرعت‌گیر مغناطیسی به جای سرعت‌گیرهای هیدرولیک قدیمی آن را مجددا برروی عرشه فرود بیاورند.

در حال حاضر، ناو هواپیمابر “یو.اس.اس. جرالد آر. فورد” تنها ناوی است که به این فناوری مجهز است.

منبع:جام جم آنلاین