پتنتی از مایکروسافت برای ساخت قلم‌های سرفیس با منبع توان خورشیدی

از معرفی آخرین نسخه قلم مایکروسافت سرفیس یک سال می‌گذرد. گفته می‌شود که این محصول مایکروسافت، سریع‌ترین قلم دیجیتال دنیاست. با اینکه سایر قسمت‌های قلم پیشرفت کرده‌اند؛ ولی هنوز برق آن از طریق یک باتری AAAA تأمین می‌شود که در مدل‌های قبلی هم همین گونه بود. البته به‌نظر می‌ٰرسد که شرکت مایکروسافت ایده‌های جالبی برای شارژپذیری قلم در سر دارد. طبق پتنت ثبت‌شده‌ای از ردموندی‌ها در سال ۲۰۱۶ که اخبار مربوط به آن در روز گذشته منتشر شد، یک واحد بهره‌برداری از نور در نوک قلم تعبیه شده است که انرژی تولید می‌کند. به‌عبارت دیگر، انرژی قلم از نور نمایشگر تأمین می‌شود و دیگر نیازی به شارژ مجدد آن نخواهد بود.

پتنت قلم خورشیدی مایکروسافت

مشخصا قلم سرفیس برای دستگاه‌های سرفیس طراحی شده است و اختراع روش آن مخصوص همین دستگاه است. انرژی به‌دست آمده از واحد برداشت نور، هم می‌تواند انرژی لازم برای کارکرد قلم را تهیه کند و هم آن را شارژ کند. اگر بخواهیم توضیح دهیم که چرا انرژی لازم از تماس قلم با صفحه لمسی تهیه می‌شود و از نور داخل اتاق برای انجام چنین کاری استفاده نمی‌شود، باید بگوییم:

به‌خاطر نزدیکی نوک قلم به صفحه نمایش موقع برداشت انرژی لازم، شدت نور جمع‌آوری شده از نمایشگر الکترونیکی بسیار بیشتر از موقعی است که نور محیطی یک اتاق برداشت شود. مشخصا هر چه شدت جمع‌آوری انرژی برای شارژ قلم بیشتر باشد، قلم با سرعت بیشتری شارژ خواهد شد.

اختراع‌های دیگری هم برای قلم مایکروسافت سرفیس در ماه‌های اخیر صورت گرفته است؛ یکی از آنها مربوط‌ به گیره‌ی کنترل حساس‌به لمس است؛ دیگری هم مربوط‌به بازخورد لمسی نوک قلم در آینده است. البته لازم به ذکر است که لزوما ما در آینده شاهد پیاده‌سازی چنین اختراعاتی در قلم‌ها نخواهیم بود و ممکن است که مایکروسافت علاقه‌ای به توسعه‌ی چنین ایده‌هایی نداشته باشد.

منبع: زومیت