پاول دورف: در صورت فیلتر تلگرام نیز سرورهایمان را به ایران منتقل نمی‌کنیم

پس از آنکه دیروز خبری در رابطه با توافق وزارت ارتباطات و تلگرام برای انتقال سرورهای این کمپانی به ایران منتشر شد، پاول دورف در توییتر اعلام کرد که هرگز چنین تصمیمی گرفته نشده است. وی به این موضوع اکتفا نکرده و در یک بیانیه‌ی تلگرامی اعلام کرده است که حتی به قیمت فیلتر شدن تلگرام در ایران نیز حاضر نخواهد شد تا سرورهای این سرویس ارتباطی را به ایران منتقل کند.

دوروف نوشت:

شایعه‌ی عجیبی در مورد انتقال سرورهای تلگرام به ایران طرح شده است. این ماجرا مضحک است و حتی ارزش این را ندارد که در مورد آن اظهار نظر کنیم.

وی با این حال گفت:

کاملا مشخص است که تلگرام نمی‌تواند چنین درخواست هایی را باتوجه به قوانین حریم خصوصی سخت‌گیرانه بپذیرد. ما نمی‌توانیم حریم شخصی کاربرانمان را به خطر بیاندازیم؛ حتی به قیمت فیلتر شدن. 

موسس تلگرام افزود:

ما حاضریم بازارهای بزرگی نظیر بازار چین را از دست بدهیم؛ اما بر سر یک بایت از اطلاعات کاربرانمان معامله نمی‌کنیم؛ در حالی که ما همچنان در حال پژوهش و تحقیق برای افزایش سرعت برای کاربرانمان در جهان هستیم، هرکز مکان سرورهایمان را تغییر نمی‌دهیم.

وی ضمن نام بردن از دو کشور ایران و روسیه، تاکید کرد هرگز سرور تلگرام به این کشورها منتقل نخواهد شد. دورف مشخصا در مورد ایران چنین اظهار نظر کرده است:

حاضریم بازار ایران را از دست بدهیم تا اینکه سر یک بایت از اطلاعات شخصی کاربرانمان معامله کنیم؛ این کار را قبلا در چین هم کرده‌ایم.

بخشی از جملات دوروف شاید خطاب به جهرمی، معاون وزیر ارتباطات بود که در برنامه‌ی تلویزیونی شنبه شب تاکید کرد:

انتقال تلگرام به ایران باعث بهبود کیفیت و کاهش قیمت و افزایش سرعت دسترسی می‌شود.

دوروف تاکید کرد همه اپلیکیشن‌ها و پیام رسان‌های اجتماعی اولین هدفشان کار کردن با CDNها است تا سرعت و کیفیت مطلوب ارائه کنند و دیتای تلگرام به‌صورت رمزگذاری شده به کاربر منتقل شده و این دیتا به صورت بسته روی سرورهای تلگرام ذخیره می‌شود و کسی نمی‌تواند آن را باز کند و بخواند.

این درحالی است که جهرمی در مصاحبه تلویزیونی افزود:

 در صورتی که تلگرام پیشنهاد ایران را نپذیرد قانون‌گذار در خصوص فعالیت آن در کشور تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پاول دوروف موسس تلگرام در واکنش به برخی اخبار در مورد انتقال سرورهای این پیام‌رسان به ایران، جوابیه‌ای در کانال شخصی خود منتشر کرد.

منبع: زومیت