ویندوز ویستا فقط تا ۳۰ روز دیگر زنده است

[ad_1]

ویندوز ویستا تا ۳۰ روز دیگر برای همیشه از رده خارج خواهد شد و پس از آن دیگر هیچ گونه به‌روزرسانی و پشتیبانی از جانب سامسونگ نخواهد داشت.

مایکروسافت قصد دارد تا ویندوز ویستا را برای همیشه به خاطرات بسپارد. اگر شما یکی از معدود افرادی هستید که همچنان از این نسخه از ویندوز استفاده می‌کنید، بهتر است هر چه زودتر و طی چند هفته‌ی آینده به فکر یک سیستم‌عامل جدید برای خود باشید.

از تاریخ ۱۱ آوریل ۲۰۱۷ به بعد، کمپانی مایکرسافت رسما هیچ‌گونه پشتیبانی از ویندوز ویستا نخواهد داشت. این یعنی از تاریخ یاد شده به بعد هیچ آپدیت امنیتی و آپدیت‌ رفع اشکال جدیدی برای این سیستم‌عامل منتشر نخواهد شد. علاوه بر این پس از ۱۱ آوریل مایکروسافت هیچ‌گونه پشتیبانی رایگان و همچنین غیر رایگانی از ویندوز ویستا نخواهد داشت. لازم به ذکر است که پشتیبانی اصلی مایکروسافت از ویندوز ویستا در سال ۲۰۱۲ به اتمام رسیده و همانند ویندوز ایکس‌پی، این شرکت قصد دارد پس از یک دهه فعالیت، سرانجام پشتیبانی از نسخه‌ی ویستا را نیز به طور کامل به پایان برساند.

همانطور که مایکروسافت اشاره کرده در هرحال اجرای یک سیستم‌عامل قدیمی ریسک‌های خاص خود را به‌همراه دارد. لازم به ذکر است که اینترنت اکسپلورر ۹ هم از مدت‌ها قبل منقضی شده و هیچ‌ به‌روزرسانی امنیتی جدیدی برای آن منتشر نشده است؛ به‌همین دلیل مرور وب با استفاده از این مرورگر کاربران را در معرض خطرات زیادی قرار خواهد داد. حتی با نصب بودن Security Essentials که در واقع آنتی‌ویروس ویندوز ویستا است، شما فقط برای مدت محدودی امضاهای جدیدی دریافت خواهید کرد.

خبر خوب اینکه فقط تعداد کمی از کاربران محبور هستند تا به سیستم‌عامل جدیدی کوچ کنند. بنا به اعلام شرکت NetMarketshare سهم کنونی ویندوز ویستا در بازار دسکتاپ‌ها تا دوسال پیش (مارس ۲۰۱۵) زیر ۲ درصد بوده است. بر اساس اعلام این شرکت هم‌اکنون هم سهم ویندوز ویستا (۰.۷۸ درصد) تقریبا نصف سهم ۱.۶۵ درصدی ویندوز ۸ است. نکته‌ی جالب اینجاست که برخی از کاربران به نسخه‌ی ویندوز خود اهمیتی نمی‌دهند و به همین دلیل سهم کنونی ویندوز ایکس‌پی حدود ۸ درصد است. این در حالی است که سیستم‌عامل ویندوز ایکس‌پی در آوریل سال ۲۰۱۴ به طور کامل از رده خارج شده است.

ویندوز ویستا

ویستا هیچ‌گاه یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های مایکروسافت نبوده و منتقدان پی‌سی‌ورلد هم به‌نوعی این موضوع را قبول دارند. نا رضایتی افراد از بخش کنترل دسترسی کاربر و معرفی بخش جدید مدیریت حقوق دیجیتال باعث شد تا بسیاری از کاربران ویندوز ویستا سیستم‌عامل خود را سریعا به ویندوز ۷ به‌روزرسانی کنند. مسلما ویندوز ۷ یکی از بهترین سیستم‌عامل‌های ارائه شده توسط مایکروسافت بود. لازم به ذکر است که پشتیبانی از ویندوز ۱۰ نیز در سال ۲۰۲۰ به طور کامل متوقف خواهد شد.

اساسا مایکروسافت امیدوار است که تمامی کاربران ویندوز ویستا به ویندوز ۱۰ این شرکت مهاجرت کنند. ردموندی‌ها برای تشویق بیشتر افراد، هزینه‌ی مهاجرت از ویستا به ویندوز ۱۰ را فقط ۱۴.۹۵ دلار تعیین کرده اند. علاوه بر این، با این تغییر کاربران از یک سیستم‌عامل مدرن بهره خواهند برد.

چرا این موضوع اهمیت دارد: حتی اگر شما بخشی از مجموعه کاربران اندک ویندوز ویستا نباشید اطلاع از تلاش‌های مایکرسافت برای ترغیب این کاربران به استفاده از فناوری‌های امروزی قابل توجه است. کمپانی‌های نرم‌افزاری دیگر نیز مسیر مایکروسافت را ادامه می‌دهند و به عنوان مثال فایرفاکس به کاربران ایکس‌پی و ویستا پشتیبانی نمی‌دهد. گوگل‌درایو نیز همین شیوه را در پیش گرفته است. باید توجه داشته باشید که اکنون ویندوز ویستا امنیت بسیار پایینی دارد و از همان زمان معرفی‌اش چندان مورد استقبال کاربران قرار نگرفته است. در هر صورت اگر از معدود کاربرانی هستید که همچنان از ویندوز ویستا استفاده می‌کنند، بهتر است شما هم هر چه زودتر به فکر مهاجرت به یک سیستم‌عامل جدیدتر باشید.

نظر شما در این مورد چیست؟

[ad_2]

منبع :زومیت