ونزوئلا دست به دامان ارزهای رمزنگاری شده

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که کشور ونزوئلا که مدتهاست با مشکلات حاد و تحریم و فشارهای اقتصادی از داخل و خارج از کشور دست و پنجه نرم می کند، حالا تصمیم گرفته است که به منظور کاهش نرخ تورم بی سابقه ای که ایجاد شده است، به سراغ ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده همچون بیت کوین برود. البته نیکولاس مادورو- رئیس جمهور کنونی ونزوئلا – در ابتدای ماه جاری میلادی اعلام کرده بود که دولت این کشور می خواهد یک ارز رمزنگاری شده تحت عنوان پترو را با پشتیبانی معادن نفت خام، گاز، طلا و الماس این کشور عرضه کند.

این در حالیست که بسیاری از کشورها از جمله برخی کشورهای اروپایی در استفاده و مبادلات پولی و مالی با ارزهای رمزنگاری شده همچون بیت کوین دچار شک و تردید شده‌اند و مردم و سرمایه‌گذاران را از مبادلات این چنینی همواره برحذر داشته اند.


بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی منابع آگاه، ونزوئلا قصد دارد ارز رمزنگاری شده «پترو» را با پشتوانه ۵.۳ میلیارد بشکه نفت یعنی به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار در اختیار عموم مردم قرار دهد. ونزوئلا یکی از اعضای سازمان اوپک است.


خورخه رودریگوئز- وزیر ارتباطات ونزوئلا – در تشریح این موضوع اعلام کرده است که نخستین ارز رمزنگاری شده ونزوئلا، پترو، در روزهای آینده عرضه خواهد شد.

وی در ادامه افزوده است که پشتوانه این ارز رمزنگاری شده، فاز اول میدان نفتی آیاکوچو تعیین شده است.

دولت ونزوئلا امیدوار است که انتشار این ارز رمزنگاری شده پترو بتواند تا حد زیادی از فشارهای حاصل از کاهش ۹۷ درصدی ارزش پول خود در برابر دلار آمریکا بکاهد تا بدین وسیله همچنین اقتصاد خود را از وابستگی به دلار آمریکا و سیاست های تحریم گرایانه واشنگتن برهاند.

از سویی دیگر ، استفاده از ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده به ونزوئلای تحریم شده این امکان را خواهد داد تا بتواند باری دیگر به بازار معاملات و مبادلات تجاری وارد شود چراکه تاکنون تحت تاثیر تحریم های بین المللی و ضعف ارز ملی کشورش نمی توانست بدهی های خود را بپردازد.


مردم کشور ونزوئلا در چهار سال اخیر تحت تاثیر سیاست‌های مالی و اقتصادی این کشور و تحریم های آمریکا فشارهای اقتصادی شدیدی را متحمل شده اند. افزایش محبوبیت و استفاده از ارزهای رمزنگاری شده همچون بیت کوین در سال های گذشته و بخصوص سال جاری میلادی، موجب شده بود که بسیاری از مردم و سرمایه گذاران برای جلوگیری از هدر رفتن ثروت ها و اموالشان، از بیت کوین استفاده کنند.


انتهای پیام

منبع: ایسنا