وصله‌ Spectre اینتل مشکلات راه‌ اندازی دوباره در پردازنده‌های قدیمی را در‌پی دارد

اینتل از هفته‌ی پیش به صورتی عمومی مقابله با آسیب‌پذیری‌های Spectre و Meltdown را برای تراشه‌های خود آغاز کرده است. اینتل به کاربران هشدار داده که به‌روزرسانی فِرمور اخیر با سه نقص همراه است؛ از این رو اینتل به کاربران پیشنهاد کرده است که تا برطرف شدن این مشکلات اقدام به نصب این به‌روزرسانی نکنند. طبق اعلام اینتل به رسانه‌ها، این وصله‌ی جدید بروز مشکل راه‌اندازی دوباره سیستم‌هایی که به تراشه‌های هسول و نمونه‌های قدیمی مجهز شده‌اند را به دنبال دارد.

اینتل از ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ از وجود مشکل Spectre در تراشه‌هایش آگاه بوده است؛ با وجود این آگاهی، بازنویسی و توسعه‌ی فرمور پردازنده برای مقابله با این مشکل یک چالش بزرگ برای این غول تراشه‌سازی بوده است. اینتل به کاربران قول داده است که با تلاش‌های صورت گرفته در این مدت و با وصله‌هایی که در ۱۵ ژانویه (دوشنبه ۲۵ دی ماه) منتشر خواهد شد، ۹۰ درصد از پردازنده‌های تولید شده در ۵ سال اخیر را در برابر این آسیب‌پذیری مقاوم کند. چند روز پیش نیز مایکروسافت مجبور به متوقف کردن انتشار وصله‌های Spectre ای‌ام‌دی به دلیل گزارش‌هایی مبنی بر راه‌اندازی نشدن برخی سیستم‌های دریافت‌کننده‌ی آن شد.

ارائه‌ی وصله‌ برای فِرمور پردازنده‌ها کار به مراتب دشوارتری نسبت به ارائه‌ی وصله‌های امنیتی منتشر شده برای سیستم‌عامل و مرورگرها است. این وصله‌ها همچنین باعث کاهش سرعت سیستم‌های مجهز به این پردازنده‌ها می‌شود؛ البته هنوز مشخص نیست این اقدام تا چه اندازه سرعت را کاهش می‌دهد. بنچمارک‌های اینتل، کاهش ۵ درصدی در نتایچ را برای پردازنده‌های اخیر نشان می‌دهد؛ متاسفانه این تست‌ها پردازنده‌های قدیمی اینتل را شامل نمی‌شود که اصلی‌ترین قربانیان این آسیب‌پذیری به شما می‌روند. 

منبع: زومیت