وزیر ارتباطات: سرورهای تلگرام به ایران منتقل شدند

مقاله‌ی مرتبط:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه‌ی بهره‌برداری از نخستین پارک علم و فناوری ایران با اشاره به برگزاری جلسات فشرده با مدیران تلگرام درباره‌ی انتقال سرورهای این پیام‌رسان به ایران، گفت:

در نتیجه‌ی جلساتی که داشتیم برخی از سرورهای تلگرام به ایران منتقل شده است و قرار است به زودی تلگرام شبکه‌ی انتقال محتوا یا CDNهای خود را نیز به ایران منتقل کند.

واعظی موضوع ورود سرورهای تلگرام به ایران را موضوع بزرگی دانست و درباره‌ی ادامه‌ی مذاکرات با این شرکت ابراز امیدواری کرد.

وزیر ارتباطات از صحبت‌ها منتقدان درباره‌ی انتقال سرور تلگرام به ایران گلایه کرد و از آنها خواست با حرف‌های غیر تخصصی خود در جریان به انجام رسیدن مذاکرات اختلال ایجاد نکنند و اجازه دهند مذاکرات گام به گام پیش برود.

 شبکه انتقال محتوا یا سی‌دی‌ان (Content Delivery Network‌؛ به اختصار CDN)‌، شبکه‌ای گسترده از سرورهای مستقر در نقاط مختلف دنیاست که اطلاعات ایستا یا آن دسته از اطلاعات که با تغییرات کمتری همراه هستند را در میانه راه ذخیره کرده و به این ترتیب کاربر با سرعت دوبرابری وب‌سایت مورد نیاز خود را بارگذاری می‌کند. به این ترتیب با انتقال CDNهای تلگرام به ایران سرعت دسترسی به محتوا افزایش خواهد یافت.

به گفته‌ی واعظی، مذاکرات نتیجه داده‌اند و موضوع یک‌طرفه نیست و در مورد آن توافق صورت گرفته است.

منبع: زومیت