هواپیمای جنگنده – بمب‌افکن افسانه‌ای Su-24 روسیه + عکس

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از اسپوتنیک نیوز، ۵۰ سال پیش ، هواپیمای جنگنده سوخو Su-24 برای اولین بار پرواز کرد. بیش از ۲ دهه تولید، این هواپیمای جنگنده تهاجمی مافوق صوت کارا در هر شرایط آب و هوایی نقشی اساسی در صنعت هوانوردی شوروی سابق و روسیه فعلی داشته است. جنگنده Su-24 در طی این سال‌ها بارها ارتقا یافته تابه حال در نیروی هوایی بسیاری از کشورهایی که به آنجا‌ها صادر شده، فعال و درحال خدمت باقی مانده است.

بمب‌افکن تاکتیکی ۲ نفره مناسب هر شرایط آب و هوایی که می‌تواند ۲۴ ساعته در حال عملیات باشد، برای رقابت با هواپیمای جنگنده تاکتیکی چند منظوره آمریکایی USAF F-111 ساخته شد. توسعه و پیشرفت Su-24 در سال ۱۹۶۱ تحت پوشش کد رمز T-6 آإغاز شد.

نمونه اولیه آن T-6-1، در ماه می سال ۱۹۶۷ تکمیل شد و پرواز آزمایشی آن اولین بار توسط خلبان آزمایشی شوروی سابق، «ولادیمیر آیلیوشین» انجام شد.

این اولین جنگنده تاکتیکی تهاجمی شوروی سابق بود که که از سیستم ناوبری- تهاجمی دیجیتال تعبیه شده داخلی بهره می‌برد. این جنگنده در ماه فوریه ۱۹۷۵ به‌خدمت نیروی هوایی شوروی سابق درآمد و نقش مهمی را در توسعه صنعت هواپیماسازی شوروی سابق ایفا کرد.

یکی از مشکلات توسعه هواپیماهای جنگنده جدید ، طراحی سیستم ناوبری و هدف گیری (ANS) بود که تا سر حد امکان کنترل خودکار کامل تاکتیکی فراگیر پردازه‌های هواپیما را برای خلبان جنگنده ممکن می‌ساخت.

یک جنگنده بمب‌افکن تاکتیکی Su-24 فنسر برای پرواز از پایگاه حمیمیم شهر لاذقیه سوریه آماده می‌شود

در طول رقابت تانک‌ها در منطقه و لگاگراد یک فروند جت Su-24 بالای سر آنها در حال پرواز دیده می‌شود

به خاطر شباهت نوک این هواپیما به شمشیر، این جنگنده توسط ناتو به نام فنسر شناخته می‌شود. پرواز جنگنده Su-24 در روز نیروی دریایی روسیه برفراز سواستوپول

یک نمونه از جنگنده Su-24 فنسر به یادبود دایره طراحی سوخو در محوطه این اداره نگهداری می‌شود

یک بمب‌افکن تاکتیکی سوخو Su-24 در تعمیرگاه شماره ۳۲۲ هواپیماهای جنگی در منطقه پرایموری روسیه

یک جت جنگنده Su-24 در مراسم روز نیروی دربایی دز سواستوپول روسیه

یک جنگنده Su-24 در مانور پاسیفیک در منطقه پرایمری روسیه

خدمه پرواز نیروی هوایی روسیه در کنار جنگنده بمب‌افکن‌های مستقر در پایگاه حمیمیم در سوریه

یک جنگنده بمب‌افکن Su-24 به مقصد خط اول جبهه جنگ، از فرودگاه لاذقیه سوریه به هوا برمی‌خیزد.

مترجم: جواد ودودزادهجام‌جم آنلاین

منبع:جام جم آنلاین