هزینه ۲۵۰ دلاری شرکت اپل برای قطعات گوشی آیفون ۸

رئیس اپل، رقم پیش‌بینی شده برای تولید آیفون‌های جدید را تکذیب کرده؛ اما این موضوع، باعث نشده است تا موسسه تحقیقاتی IHS Markit از پیش‌بینی هزینه پرداختی برای قطعات به‌کار گرفته شده در آیفون‌های جدید، دست بکشد.

براساس یافته‌های این موسسه که با تحلیل‌گران صنعت گوشی‌های هوشمند به اشتراک گذاشته شده است، موسسه تحقیقاتی IHS Markit پیش‌بینی می‌کند که اپل نزدیک به ۲۴۷.۵۱ دلار برای قطعات به‌کار گرفته شده در مدل ۶۴ گیگابایتی آیفون ۸ با نمایشگر ۴.۷ اینچی، هزینه کرده است.

وب‌سایت بلومبرگ گزارش می‌دهد که هزینه پیش‌بینی شده برای قطعات آیفون ۴.۷ اینچی امسال اپل، شامل هزینه تولید، بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری و تحقیق و توسعه نمی‌شود و تنها ۳۵ درصد از برچسب قیمتی ۶۹۹ دلاری آیفون ۸ را توجیه می‏‌کند. اگر گزارش منتشر شده صحت داشته باشد، شرکت اپل تقریباً هزینه مشابهی با آیفون ۷ را برای قطعات آیفون ۸ پرداخته است. در همین رابطه، تخمین زده شده بود که اپل نزدیک به ۲۳۷.۹۴ دلار برای قطعات به کار گرفته شده در آیفون ۷ با ۳۲ گیگابایت حافظه فلش هزینه پرداخت کرده است.

آیفون 8 ، آیفون 8 پلاس / iphone 8, iphone 8 plus

مقاله‌های مرتبط:

براساس اطلاعات ارائه شده توسط موسسه تحقیقاتی IHS Markit، اپل همچنین ۲۸۸.۰۸ دلار برای قطعات مورد استفاده در آیفون ۸ پلاس با نمایشگر ۵.۵ اینچی هزینه کرده است که تقریباً ۱۸ دلار بیشتر از هزینه پرداختی اپل برای قطعات به‌کار گرفته شده در آیفون ۷ پلاس است؛ پیش‌بینی شده بود که اپل، در مجموع نزدیک به ۲۷۰.۸۸ دلار برای قطعات به‌کار گرفته شده در آیفون ۷ پلاس هزینه پرداخت کرده است.

همراه با نمایشگر بزرگ‌تر، ممکن است هزینه اضافی اپل برای آیفون ۸ پلاس به دلیل استفاده از یک دوربین دوگانه ارتقاء یافته باشد که اپل را ناچار ساخته تا ۳۲.۵۰ دلار بیشتر نسبت به آیفون ۸ برای قطعات این مدل، پرداخت کند. همانند آیفون ۷ پلاس، در آیفون ۸ پلاس نیز از سیستم لرزش‌گیر اپتیکال (OIS) استفاده شده است که البته تنها یک دوربین، چنین قابلیتی دارد؛ ماژول لنز واید، از لرزش‌گیر اپتیکال برخوردار شده است. برای مقایسه، بد نیست بدانید که آیفون ۱۰ (یا iPhone X) از سیستم‌ لرزش‌گیر اپتیکال استفاده می‌کند اما اپل، آن‌را تنها به یک دوربین محدود نکرده است؛ ماژول لنز واید و لنز تله‌فوتو از این سیستم بهره می‌گیرند.

جدا از افزایش حافظه و بهبود دوربین، شرکت اپل همچنین تغییراتی را در قدرت پردازشی گوشی‌های هوشمند خود به لطف تراشه‌ A11 Bionic اعمال کرده است. بررسی‌ها نشان می‌‏دهد که قدرت پردازشی این تراشه، دست کمی از پردازنده به کار گرفته شده در مدل‌های رده‌ه‌پایین مک‌بوک پرو اپل ندارد. این موضوع باعث شده است تا اپل نزدیک به ۵ دلار بیشتر از تراشه A10 Fusion برای تولید چیپ‌ست A11 Bionic هزینه کند؛ به همین جهت، رقم پرداختی اپل به ۲۶.۹۰ دلار افزایش یافته است.

طبق معمول، نمایشگر و قطعات مکانیکی شامل فریم، محافظ شیشه‌ای و موتور Taptic Engine، بیشترین رقم پرداختی را از سوی اپل برای قطعات به‌‏کار گرفته شده در گوشی‌های آیفون ۸ به خود اختصاص داده‌اند.

گوشی آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس اپل، امسال از فناوری True Tone Display استفاده می‌کند که براساس یک حسگر، نور محیط اطراف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و شدت و میزان روشنایی نمایشگر براساس آن تنظیم می‌‏شود. همچنین اپل از شیشه در پنل پشتی گوشی آیفون ۸ و ۸ پلاس استفاده کرده است که پشتیبانی آن‌ها را از شارژ سریع ممکن می‌سازد.

در جلسه‌ی اعلام نتایج مالی سه ماهه اخیر در روز دوشنبه، تیم کوک اعلام کرده بود که رقم‌های پیش‌بینی شده برای تولید آیفون‌های امسال، حتی به واقعیت نزدیک نیست. به همین جهت، توصیه می‌کنیم چندان نسبت به صحت آمار و ارقام ارائه شده توسط موسسه HIS Markit، امیدوار نباشید.

منبع: زومیت