هر آنچه درباره آیفون ۸ می‌دانیم (بخش دوم)

مقاله‌ی مرتبط:

در بخش نخست این مقاله، جدیدترین شایعات مربوط به آیفون ۸ را بررسی کردیم. براساس گزارش‌های متعدد، اپل قرار است در دهمین سالگرد معرفی آیفون، نسخه‌ای ویژه از این گوشی را معرفی کند و همین مسئله شایعات پیرامون آن را افزایش داده است. در این بخش به بررسی ادامه‌ی آنها می‌پردازیم.

شارژ بی‌سیم

شایعه: آیفون جدید به همراه شارژ بی‌سیم عرضه خواهد شد. براساس نوشته‌ای از وب‌سایت JPMorgan که در وب‌سایت CNBC منتشر شد آیفون نسل بعدی مجهز به یک چیپ بی‌سیم مدل برودکام خواهد بود. این نوشته‌ای اشاره‌ای نکرد که آیفون ۸ از کدام استاندارد شارژ بی‌سیم پشتیبانی خواهد کرد، با این حال چیپ‌های ساخت برودکام از دو استاندارد Qi و PMA پشتیبانی خواهند کرد.

منبع منتشرکننده اشاره‌ای به این موضوع نکرد که کدام مدل‌های آیفون مجهز به شارژ بی‌سیم خواهند بود. اما گزارش اخیر مینگ‌چی‌کو تحلیلگر KGI تایید می‌کند که اپل تمام مدل‌های آیفون ۲۰۱۷  شامل آیفون مخصوص سالگرد یعنی آیفون ۸ و آیفون‌های نسل بعدی ۷اس و ۷اس پلاس را به قابلیت شارژ بی‌سیم مجهز خواهد کرد.

احتمال آن چقدر است؟ قابلیت شارژ بی‌سیم جزو اولین شایعات قابل باوری بود که در مورد آیفون ۸ شنیدیم. اپل در ماه فوریه، به کنسرسیوم شارژ بی‌سیم و استاندارد شارژ Qi پیوست، اما شارژ بی‌سیم آیفون احتمالا از استاندارد PMA نیز پشتیبانی خواهد کرد. سامسونگ دیگر عضو این کنسرسیوم هردو استاندارد Qi و PMA را درون گوشی‌های گلکسی خود قرار داده است.

علاوه بر این، قابلیت شارژ بی‌سیم، اقدام اپل مبنی بر استفاده از بدنه‌ی تمام شیشه‌ای را توجیح می‌کند؛ شایعه‌ دیگری که در گذشته مطرح شده است. با اینکه برخی از گوشی‌های هوشمند فلزی و پلاستیکی امروزی مجهز به شارژ بی‌سیم هستند، استفاده از شیشه فرآیند شارژ را تسریع می‌کند و به‌واسطه‌ی بهره‌گیری از آن تداخلات فرکانسی کمتری به وجود خواهد آمد. اپل احتمالا تصمیم بگیرد این ویژگی را تنها به آیفون ۸ اختصاص دهد؛ اما اگر انتظار داشته باشیم که آیفون ۷ اس و ۷ اس پلاس نیز  با بدنه‌ی تمام شیشه‌ای ساخته شوند، افزودن شارژ بی‌سیم احتمالا افراد بیشتری را به به‌روزرسانی گوشی‌های همراهشان ترغیب خواهد کرد. در حالی که احتمال می‌رود مدل‌های آیفون ۷ اس و ۷ اس پلاس به علت مشکلات تولید فاقد نمایشگر OLED باشند، قرار دادن شارژ بی‌سیم تصمیم عاقلانه‌ای  در ترغیب خریداران و انتخاب آنها خواهد بود.

تاچ آیدی در جلوی گوشی؟

شایعه: رندرهای مختلفی که در ماه آوریل منتشر شدند نسخه‌ی از آیفون ۸ را نشان دادند که همه‌ی ما خواستار آن هستیم: نمایشگر بدون حاشیه‌ی OLED به همراه سنسور اثر انگشت و تاچ آیدی، که به جای قرارگیری پشت گوشی، جلوی گوشی و زیر نمایشگر مخفی شده‌اند. این رندرها همچنین سیستم دوربین پشتی را به صورت عمودی نشان دادند.

iPhone 8 Concept

این رندرهای آیفون ۸ ظاهرا از طراحی‌های داخلی که توسط SlashLeaks منتشر شدند الهام گرفته بودند. این طرح‌های کلی یک دوبین جلوی مجهز به تشخیص چهره، سنسور مادون قرمز، یک بورد اصلی با طراحی ستونی و دو واحد باتری را نیز نشان می‌دادند.

احتمال آن چقدر است؟ قطعا زیاد! براساس شایعات، آیفون ۸ ویژگی‌های گسترده‌ای خواهد داشت؛ بنابراین اگر تمام آنها نیز صحت نداشته باشند، یک بورد اصلی با طراحی ستونی نه‌تنها محتمل بلکه لازم خواهد بود. ما سنسور تاچ آیدی گوشی را نه در پشت گوشی، بلکه جلوی آن لمس خواهیم کرد؛ در نتیجه این طرح‌های مفهومی به همین دلیل ما را خوشحال می‌کنند.

تاچ آیدی در پشت گوشی؟

شایعه: احتمال دارد اپل یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های خود یعنی تاچ آیدی را به پشت آیفون ۸ منتقل کند. طبق گزارش اندی هارگریوز، تحلیلگر موسسه‌ی پاسیفیک کرست سکیوریتیز، اپل در تعبیه‌ی سنسور اثر انگشت روی نمایشگر گوشی و دکمه‌ی هوم مجازی دچار مشکلات فنی شده است. اپل احتمالا ناچار شود برای رفع این مشکل، تولید آیفون ۸ را به تعویق بیاندازد. براساس گزارش تیموتی آرکوری تحلیلگر موسسه‌ی کوون اند کمپانی، احتمال دیگر این است که اپل همانند گلکسی اس ۸ سامسونگ و پیکسل‌های گوگل مجبور به قرار دادن سنسور تاچ آیدی در پشت آیفون ۸ شود. براساس گزارشات بلومبرگ، اپل نسخه‌ای اولیه از آیفون ۸  را با تاچ آیدی در پشت این گوشی در دست داشته است. تصویر این نمونه‌ی اولیه را سونی دیکسون افشا‌کننده‌ی معروف در توییتر منتشر کرده است.

iPhone 8 Concept

احتمال آن چقدر است؟ با وجود اینکه اخبار بی‌شماری در مورد به تاخیر افتادن عرضه‌ی آیفون شنیده‌ایم، احتمال اینکه اپل در این مقطع، موفق به آماده کردن هیچ کدام از این ویژگی‌ها نشود بسیار پایین است. تاچ آیدی یکی از بخش‌های اصلی برای پرداخت‌های اپل‌پی به حساب می‌آید و انتظار عرضه‌ی آیفون ۸ بدون آن بسیار دشوار است. با انتقال تاچ آیدی به بخش پشت گوشی، باز کردن قفل آیفون با انگشت شست هنگامی که آن را دست دارید یا دسترسی به آن زمانی که آیفون خود را روی سطح صافی نظیر میز قرار داده‌اید تا حدودی دشوار می‌شود و راحتی کار با گوشی را سلب می‌کند.

دلیل احتمالی دیگر برای قرار دادن تاچ آیدی در پشت گوشی، شارژ بی‌سیم است. اگر سامسونگ به دلیل مشکلات فنی، موفق به قرار دادن سنسور اثر انگشت در قسمت جلوی گلکسی اس ۸ نشده است، اپل نیز احتمالا به مشکلات مشابهی دچار شود.

یک دوربین بدون رقیب؟

شایعه: ما بر این باور بودیم که آیفون ۷ پلاس مجهز به یک دوربین بدون رقیب است، اما ظاهرا آیفون ۸ قرار است از آن هم فراتر رود. طبق گزارشات بلومبرگ، اپل در حال آزمایش دوربین‌های پیشرفته هم در قسمت جلو و هم پشت آیفون ۸ است. برخلاف آیفون ۷ پلاس، دوربین‌های دوگانه‌ی آیفون ۸ قرار است به جای قرارگیری به صورت افقی، به صورت ستونی بالا و پایین یکدیگر قرار گیرند. این مسئله باعث ثبت تصویرهای بهتری خواهد شد. اما مهم‌تر از همه دوربین جلو احتمالا مجهز به دو لنز به‌همراه قابلیت واقعیت افزوده و حالت پرتره برای ثبت تصاویر سلفی خواهد بود.

احتمال آن چقدر است؟ منابع بلومبرگ برای ردیابی اخبار آیفون همیشه بسیار محکم و قابل اطمینان بوده‌اند. با اینکه اپل بدون شک در حال آزمایش ویژگی‌های بسیاری است، اما همه‌ی آنها قرار نیست به همراه نسخه‌ی نهایی آیفون ۸ عرضه شوند. با این حال، با توجه به نظرات اخیر تیم کوک درباره‌ی واقعیت افزوده و موفقیت آیفون ۷ پلاس و دوربین بی‌نظیر آن، بدون شک اپل در بهبود هرچه بیشتر دوربین آیفون نسل بعد تلاش زیادی خواهد کرد.

۱۰۰ میلیون نمایشگر OLED سفارشی از سامسونگ؟

شایعه: طبق گزارشات بلومبرگ، اپل سفارش ساخت تعداد ۱۰۰ میلیون نمایشگر OLED را به سامسونگ داده است. علاوه بر این، شایعه شده است که سامسونگ تنها تامین‌کننده‌ی انحصاری نمایشگرهای OLED آیفون ۸ خواهد بود؛ زیرا تولیدکنندگان دیگر توانایی تولید با چنین ظرفیت بالایی را ندارند.

احتمال آن چقدر است؟ این شایعه که اپل قصد استفاده از نمایشگر OLED را برای آیفون ۸ دارد بسیار قوی است. شایعات مکرر و بی‌شماری صحت این مسئله را تایید کرده‌اند. تنها نکته‌ای که در مورد آن مطمئن نیستیم، این است که هنوز نمی‌دانیم این نمایشگرهای OLED مسطح خواهند بود یا خمیده. در آغاز، به‌نظر می‌رسید اپل در یافتن تامین‌کننده‌ای که قادر به تولید میزان کافی از نمایشگر‌های خمیده‌ی OLED برای آیفون ۸ باشد، به مشکل برخورده است، اما گزارش‌های بعدی تایید کردند که ظاهرا سامسونگ مسئولیت این کار را بر عهده گرفته است.

هنوز مشخص نیست که خمیدگی نمایشگر آیفون ۸ به چه صورت خواهد بود. براساس منابع بلومبرگ، آخرین نمونه‌ی اولیه آیفون ۸ مجهز به یک نمایشگر OLED مسطح به همراه قدری خمیدگی شیشه‌ی جلو در کنار یک قاب فلزی و پشت آلومینیومی بود؛ در نتیجه احتمال همه چیز وجود دارد.

آیفون ۱۰۰۰ دلاری؟

شایعه: براساس گزارش وب‌سایت فست‌کمپانی نسخه‌‌ی ويژه‌ی آیفون، مخصوص دهمین سالگرد رونمایی از این گوشی، احتمالا قیمتی بالای ۱۰۰۰ دلار خواهد داشت. قیمت بالای آن به‌خاطر استفاده‌ی آیفون ۸ از نمایشگر OLED است که هزینه‌ی تولید آن برای اپل تقریبا نزدیک به دو برابر خواهد بود. یکی از تحلیلگران موسسه‌ی UBS این گمانه‌زنی را نیز مطرح کرده است که مدل میان‌رده‌ی آیفون ۸ احتمالا با قیمت بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار به فروش خواهد رفت.

احتمال آن چقدر است؟ آیفون ۸ بدون شک قیمت بالاتری خواهد داشت؛ در نتیجه بهتر است از هم‌اکنون به فکر پس‌انداز بیشتری باشید. اما آیا قیمت آن بالای ۱۰۰۰ دلار خواهد بود؟ جواب این سوال بستگی به این دارد که کدام ظرفیت آیفون را برای خرید انتخاب کنید. با توجه به اینکه در حال حاضر آیفون ۷ پلاس با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت با قیمت ۹۶۹ دلار به فروش می‌رود، عرضه‌ی یک آیفون رده بالا با برچسب قیمت ۱۰۰۰ دلار، آنچنان غیرمعمول نخواهد بود. اما برای مدل پایه‌ی آيفون با ظرفیت ۶۴ گیگابایت چطور؟ اپل احتمالا هنوز به عرضه‌ی آیفون‌ها با قیمت رقابتی علاقه‌مند است و قیمت‌گذاری مدل پایه با برچسب قیمتی زیر ۹۰۰ دلار، همچنان حاشیه‌ی سود بالای این شرکت را حفظ خواهد کرد.

ویژگی True Tone در تمام مدل‌ها؟

شایعه: براساس وب‌سایت ۹to5Mac، تمام مدل‌های آیفون که در سال جاری عرضه خواهند شد مجهز به فناوری نمایشگر اپل یعنی True Tone خواهند بود. این ویژگی سال گذشته با رونمایی از آیپد پرو ۹.۷ اینچی معرفی شد. True Tone با استفاده از سنسورهای تشخیص نور محیط و با توجه به نور اطراف، نور و دمای رنگ نمایشگر گوشی را تنظیم و مشاهده‌ی محتوای آن را آسان‌تر می‌کند. طبق گزارش ۹to5Mac، این ویژگی هم در نسخه‌ی ویژه‌ی آیفون ۸ و هم آیفون‌های ۷ اس و ۷ اس پلاس قرار خواهد گرفت.

True Tone Display

احتمال آن چقدر است؟ اپل علاقه‌ی زیادی دارد تا قابلیت‌های جدید خود را، پیش از قرار دادن روی محصولات دیگر، بر روی یک دستگاه عرضه کند. ما مرتبا در حال شنیدن اخباری هستیم که علاقه‌ی اپل را به ساختن یک آیفون منحصربه‌فرد نشان می‌دهد؛ در نتیجه منطقی است که انتظار قرارگیری این قابلیت را بر روی تمام مدل‌های پیش‌رو داشته باشیم.

آیا واقعیت افزوده تحول بزرگ بعدی است؟

شایعه: اپل به‌شدت مشغول کار بر روی واقعیت افزوده و توسعه‌ی آن است تا احتمالا این فناوری را در دوربین آیفون‌های پیش‌رو قرار دهد. براساس گزارش بلومبرگ، اپل به واقعیت افزوده به‌عنوان تحول بزرگ بعدی چشم دوخته است. با وجود اینکه چند سالی از عرضه‌ی سخت‌افزارهای واقعیت افزوده با ظاهر عینک‌‌وار به بازار می‌گذرد، یک آیفون مجهز به این قابلیت‌ها احتمالا زودتر از انتظار ما عرضه خواهد شد. براساس گزارشات بلومبرگ، صدها تن از مهندسان اپل، شامل تیم دوربین آیفون، مشغول توسعه‌ی واقعیت افزوده هستند.

واقعیت افزوده چگونه بر روی آیفون قرار خواهد گرفت؟ بلومبرگ گزارش می‌دهد که کاربران آیفون احتمالا قادر به تغییر عمق تصویر یا چرخاندن ۱۸۰ درجه‌ای اجسام، هنگام ویرایش آن باشند. علاوه بر این دوربین آیفون احتمالا امکان قرار دادن افکت‌های مجازی را مشابه فیلترهای سلفی اپلیکیشن اسنپ‌چت ارائه می‌دهد.

iPhone 8 Camera

احتمال آن چقدر است؟ هیچ کس نمی‌تواند اشتیاق بالای اپل در تبدیل شدن به یک بازیگر اصلی در توسعه و گسترش فناوری واقعیت افزوده را انکار کند. تیم کوک شخصا این مسئله را بارها اعلام کرده است. اینکه اپل قصد دارد این فناوری نوظهور را درون آیفون‌ها تعبیه کند یا محصولات جدیدی برای عرضه‌ی آن تولید کند، هنوز قطعی نیست.

استفاده‌ی اپل از آیفون‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای معرفی واقعیت افزوده منطقی به‌نظر می‌رسد. اسنپ‌چت و پوکمون‌گو در به‌کارگیری و استفاده از واقعیت افزوده در موبایل‌ها به موفقیت دست یافته‌اند؛ بنابراین  تجهیز آیفون ۸ به این فناوری دور از انتظار نخواهد بود. ما می‌دانیم که اپل در حال آزمایش مدل‌های مختلفی از آیفون است؛ در نتیجه تضمینی وجود ندارد که تمام این مدل‌ها مجهز به این فناوری باشند. با این وجود، بلومبرگ ادعا کرده است که احتمالا اپل به دلیل آماده نبودن واقعیت افزوده، عرضه‌ی این فناوری را به تعویق بیاندازد.

سنسور تاچ آیدی با قیمت گران‌تر؟

شایعه: براساس ادعای وب‌سایت دیجی‌تایمز، ساخت سنسور تاچ‌آیدی روی نمایشگر OLED آیفون ۸، باعث افزایش ۶۰ درصدی هزینه‌ی تولید آن می‌شود و قیمت آن نزدیک به ۱۵ دلار به ازای هر عدد برای اپل تمام خواهد شد. هزینه‌ی تولید سنسور تاچ آیدی فعلی آیفون ۷ نزدیک به ۹ دلار است. این مسئله نشان‌دهنده‌ی این است که اپل برای حفظ حاشیه‌ی سود معمول خود، ناچار به افزایش قیمت آیفون ۸ خواهد بود. علت این افزایش قیمت آن است که سنسور تاچ آیدی آیفون ۸ قرار است داخل نمایشگر AMOELD این گوشی تعبیه شود. این گزارش، علاوه بر این اشاره می‌کند که TPK Holdings، تامین‌کننده‌ی نمایشگرهای AMOLED، قادر به تامین این نمایشگرها تا پیش از سه‌ماهه‌ی چهارم سال جاری نخواهد بود. این مسئله شایعه‌ی تاخیر در عرضه‌ی آیفون و معرفی آن پس از ماه سپتامبر را قوت می‌بخشد.

احتمال آن چقدر است؟ دیجی‌تایمز، منبع قابل اعتمادی در مورد اخبار آیفون‌های جدید محسوب نمی‌شود؛ اما با اینکه در صحت این جزئیات تردید وجود دارد، شکی نیست که آیفون ۸ قیمت بالاتری خواهد داشت. علاوه بر این، سنسور جدید تاچ آیدی، نمایشگر OLED، دکمه هوم مجازی و دوربین سه‌بعدی، تماما اشاره به قیمت بالاتر آیفون ۸ دارند. آیا باید انتظار برچسب قیمتی بالای ۱۰۰۰ دلار داشته باشیم؟ با توجه به اینکه هم‌اکنون آیفون ۷ پلاس با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت با قیمت ۹۷۹ دلار به‌فروش می‌رود؛ در نتیجه نسخه‌ی ۲۵۶ گیگابایتی آیفون ۸ بدون شک با قیمت بالای ۱۰۰۰ دلار عرضه خواهد شد.

آیا آیفون ۸ شبیه تصویر زیر خواهد بود؟

شایعه: ما مرتبا شایعات مختلفی در مورد یک نمایشگر بدون حاشیه‌ی OLED شنیده‌ایم. اکنون با گزارش وب‌سایت Nikkei Asian Review، تصور آیفون ۸ با چنین ظاهری آسا‌ن‌تر شده است. این گزارش رندرهای جدیدی را براساس معروف‌ترین شایعات منتشرشده در مورد آیفون ۸ نشان می‌دهد. با دقت به این تصویر می‌بینیم که قسمت بالای گوشی کوتاه‌تر شده است؛ دکمه‌ی فیزیکی هوم حذف و سنسور اثر انگشت آن داخل نمایشگر قرار گرفته و کناره‌‌های نمایشگر تا لبه‌های کناری گوشی کشیده شده است.

iPhone 8 Concept

احتمال آن چقدر است؟ احتمال واقعی بودن یا نبودن رندرها، همیشه به یک اندازه است؛ اما اگر شایعه‌ی نمایشگر بدون حاشیه حقیقت داشته باشد، این رندرها یک طراحی قابل‌باور و پذیرفتنی دارند. با این وجود، این طرح‌‌ها یادآور سری گلکسی سامسونگ هستند. آنچه که بی‌صبرانه منتظر دانستن آن هستیم، این است که در صورت استفاده‌ی اپل از مواد ویژه برای ساخت نسخه‌ی پیشرفته و رده بالای آیفون ۸، این محصول را با چه رنگ‌هایی روانه‌ی بازار خواهد کرد.

ادامه دارد…

منبع: زومیت