هایما S5 توربو؛ مشخصات فنی، قیمت و هر آنچه درباره آن باید بدانید

اولین گروه خودروهای چینی حدود ۱۰ سال پیش به ایران وارد شدند و البته با ظاهر ناخوشایند و شرایط فنی ضعیف، حضور موفقی نداشتند. شاید در آن زمان، تصور اینکه چین به قدرتی جهانی در صنعت خودروسازی تبدیل شود، دور از ذهن بود و این موضوع که بزرگان صنعتی ایران، مثل سایپا و ایران خودرو؛ مونتاژکار محصولات چینی شوند، محال به نظر می‌رسید. سال‌ها گذشت و با مدیریت خوب چینی‌ها، امروزه بیش از ۴۰ برند خودروساز در این کشور فعالیت می‌کنند، درحالیکه بیش از ۲۰ شرکت از این گروه، تیراژ تولیدی بالاتر از سایپا و ایران خودرو دارند.

یکی از مهم‌ترین راه‌بردهای خودروسازان چینی در نزدیک شدن به استانداردهای جهانی و توسعه‌ی کیفی محصولات، همکاری با برندهای مطرح ژاپنی بوده است. این موضوع، در کنار علاقه‌مندی خودروسازان ژاپنی به داشتن خط تولید در چین، به معامله‌ای برد-برد تبدیل شد و شرکت‌هایی مثل هایما را ایجاد کرد. نام اصلی هایما، در واقع ها/ما (HA/MA) است که از ترکیب نام شرکت‌های هاینان (Hainan) و مزدا ژاپن شکل می‌گیرد. گروه فاو (FAW) با ۴۹ درصد، سهام‌دار اصلی هایما محسوب می‌شود و ۴۹ درصد از سهام این شرکت نیز، در اختیار مزدا است. دولت چین هم تحت نام گروه صنعتی استان هاینان، حدود دو درصد از سهام هاینان را تحت مالکیت دارد. ارزش کلی کارخانه‌های هایما، امروزه حدود ۱.۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود، درحالیکه با تیراژ تولید ۵۰۰ هزار دستگاه در سال، بیست و هشتمین شرکت بزرگ خودروسازی چین و دوزادهمین صادرکننده‌ی خودروهای این کشور، محسوب می‌شود.

haima S5

هفت محصول مختلف، در سبد هایما دیده می‌شوند که شامل سه کراس‌اور، دو مدل سواری صندوق‌دار و دو نمونه ون هستند. درحالیکه پیش از این، شاهد حضور ناموفق کراس‌اور S7 در بازار ایران بودیم، مدل کوچک‌تر با نام S5 برای واردات ایران خودرو انتخاب شده است. این محصول، به نوعی مهم‌ترین خودروی هایما محسوب می‌شود و با توجه به جذابیت کراس‌اورهای کوچک در بازار چین، در دونسخه‌ی S5 استاندارد و S5 یانگ (با چراغ‌های متفاوت و قیمت کمتر) عرضه می‌شود. نمونه‌ی ورودی به کشورمان، هایما S5توربو است، که در کشور چین با پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری ۱۲۰ اسب بخار فروخته می‌شود و مدل توربوشارژ ۱۶۰ اسب بخار آن، به نوعی مخصوص صادرات خواهد بود و در ایران، عرضه خواهد شد.

ذکر این نکته اهمیت دارد که، با توجه به توقف تولید کراس‌اور هایماS7 با چهره‌ی قدیمی و عرضه این محصول با طراحی بروزتر در چین، ممکن است S5 توربو جایگزین S7 در سبد محصولات ایران خودرو شود، هرچند که احتمال ورود S7 با چهره‌ی جدید در بازار ایران، دور از ذهن نیست.

طراحی ظاهری و بدنه

تاثیرپذیری هامیا از تولیدات مزدا طبیعی است و این موضوع در نمای روبروی S5 دیده می‌شود. حتی نام‌گذاری این خودرو هم، بی‌شباهت با کراس‌اور مزدا CX-5 نیست. جدیدترین محصول هایما، در فرم کلی بدنه، تا حدودی جذاب و زیبا به نظر می‌رسد، اما به شکل اغراق‌آمیزی با ادوات بزرگ در چراغ‌ها، سپر و جلوپنجره، سعی در بزرگ‌نمایی خود دارد. حالت تهاجمی و اسپرت در چراغ‌ها دیده می‌شود و نوار روشنایی روز در قسمت بالایی آن، سبک طراحی چشم و ابرو به بیننده القا می‌کند. فرم کلی جلوپنجره در اکثر محصولات هایما، تکراری است و تا حدودی بی‌ارتباط با دیگر اجزاء بدنه دیده می‌شود، هرچند که به دلیل استفاده از فلز براق کروم، جذابیت خاصی دارد و در خط بالایی، با لبه‌ی کاپوت و طرح چراغ، در یک راستا قرار گرفته است.

haima S5

تقریبا نیمی از سپر جلوی S5 را پلاستیک سیاه‌رنگ تشکیل می‌دهد که البته در کراس‌اورهای اقتصادی دنیا، امری طبیعی است، اما تعدد چراغ‌ها در این قسمت، عجیب به نظر می‌رسد و به نوعی سردرگمی طراح هایما را نشان می‌دهد. مشخص نیست، چرا با وجود چراغ‌های بزرگ اصلی، دو دسته روشنایی مربوط به راهنما و مه‌شکن به صورت جداگانه و با حالتی نبستا بی‌ربط با یکدیگر، در طرفین سپر قرار داده شده‌اند. خطوط حجم‌دهنده‌ی روی سپر و کاپوت جلو هم، هرچند افزایش‌دهنده‌ی حس اسپرت هایما S5 هستند، کمی شلوغ و ناهنماهنگ با دیگر اجزا به چشم می‌خورند. در مجموع، می‌توان به طراحی نمای روبروی S5، با کمی ارفاق نمره‌ی قبولی داد و انتظار داشت برای خریدار ایرانی، جذابیت داشته باشد.

از نمای بغل و پشت، هایما S5 به شدت تاثیر گرفته از نسل جدید هیوندای توسان است. فرم کلی شیشه‌های جانبی و خصوصا مثلثی در عقب، کاملا از توسان تقلید شده و حتی در قسمت رکاب‌های زیر در هم، دارای قسمتی خاکستری رنگ، در میان فریم پلاستیکی است. این محصول از نظر سایز بدنه، به وضوح کوچک‌تر از توسان ارزیابی می‌شود. این خودرو با دو مدل رینگ ۱۶ و ۱۷ اینچ عرضه می‌شود که هنوز مشخص نیست با کدام آپشن‌ها، وارد ایران خواهد شد. نمونه‌ی ۱۶ اینچ، مشابه چرخ‌های بسترن B۳۰ و با طرح پنچ پر دوگانه، اما مدل ۱۷ اینچی، پنج‌پر مورب و بسیار شبیه به رینگ‌های هیوندای توسان جدید است. می‌توان گفت، خطوط حجم‌دهنده‌ی روی درها که از چراغ عقب تا امتداد دستگیره‌ها کشیده شده‌اند و تا نزدیکی رکاب ادامه دارند، هماهنگی خوبی با دیگر اجزا نشان می‌دهند و نمای جانبی را، جذاب‌ و مدرن کرده‌اند. ریل باربند و اسپویلر عقب، همراه با آنتن کوسه‌ای، دیگر نکات مثبت در طراحی این بخش هستند.

haima S5

حتی، علاقه‌مندان آماتور و کم سن و سال صنعت خودرو هم، متوجه کپی‌برداری نمای عقب هایما S5 از هیوندای توسان خواهند شد. هرچند که طراح این مدل، با بزرگ‌کردن چراغ عقب و کشیدن آن به سمت نمای جانبی، سعی در هماهنگ‌کردن پشت خودرو با چراغ جلو کرده است، سفید بودن نیمه‌ی پایینی کاسه چراغ عقب، الگوبرداری واضحی ای از محصولات هیوندای است. البته نباید، خطوط مورب و طرح نیم دایره‌ی بدنه در این قسمت را نادیده گرفت که هماهنگ با فرم چراغ‌ها و انحنای شیشه‌ی عقب، زیبایی هایما S5 را افزایش داده‌اند، هرچند که فقدان دستگیره روی لبه‌ی پایین صندوق، احتمالا باز کردن در عقب را برای خانم‌ها و افراد کوتاه قد، مشکل خواهد کرد. مثل سپر جلو، در عقب هم نیمی از سپر پلاستیکی سیاه‌رنگ است، اما در این نما، ترکیب ساده و چشم‌نوازتری دیده می‌شود.

در مجموع، با توجه به چینی بودن هایما S5 و بازه‌ی قیمتی که امیدواریم اقتصادی باشد، می‌توان با دیدی خوش‌بینانه به طراحی این خودرو نمره‌ی قبولی داد. ابعاد S5 شامل طول ۴۳۵۸ میلی‌متر با عرض ۱۸۲۳ میلی‌متر و ارتفاع سقف ۱۶۳۰ میلی‌متر است که با فاصله محورهای ۲۶۳۰ میلی‌متر ارئه می‌شود.

طراحی داخلی و کابین

با ورود به هایما S5، متوجه تفاوت آن با دیگر کراس‌اورهای چینی بازار می‌شویم. طرح داشبورد و ادوات مربوطه، هماهنگی جالبی دارند و با فرم V، چشم‌نواز به نظر می‌رسند. نمایشگر ۷ اینچی، بالای داشبورد قرار دارد و البته، دور از دسترس راننده خواهد بود. کلیدهای متعددی زیر مجرای هوای تهویه مطبوع دیده می‌شود که به زیبایی کابین لطمه می‌زند، شکاف ورودی CD هم کاملا توی ذوق می‌زند و از سر ناچاری بنا به مکان نمایشگر، روبروی سرنشینان قرار گرفته است. کلیدهای گردان مربوط به تهویه مطبوع با نمایشگری بسیار کوچک همراه شده‌اند که حس خودروهای ارزان‌قیمت را القا می‌کند.

haima S5

از نکات مثبت در فضای داخلی S5، ارگونومی خوب صندلی‌ها و مواد قابل قبول به کار رفته در آنها است. از سویی دیگر، جنس پلاستیک داشبورد هم، هرچند سخت اما بی‌کیفیت نیست و در کنا پوشش چرم مصنوعی فرمان، بهتر‌ از بعضی خودروهای چینی بازار ایران ارزیابی می‌شود. پنل پشت فرمان هم، جذابیت قابل قبولی دارد و با طرح سیلندری یک‌پارچه ارائه می‌شود. یک نمایشگر TFT، فضای میان عقربه‌های سرعت سنج و دور موتور را پر می‌کند که میزان مصرف سوخت، کیلومتر کارکرد و هشدارهایی مختلف را اطلاع رسانی خواهد کرد. پوشش صندلی‌ها و تودری‌ها، دو رنگ هستند که با وجود چرم مصنوعی در پیرامون دستگیره‌ها، حس خوبی به سرنشینان می‌دهد.

haima S5

هایما S5، یک کراس‌اور سایز کوچک است و به همین دلیل، چندان جادار و راحت نیست. هرچند که فرم چراغ‌های جلو و سبک طراحی بدنه‌ی این‌خودرو، ممکن است بیننده را به اشتباه بیاندازد که با محصولی به اندازه‌ی کیا اسپورتیج یا جک S5 روبرو است. با این حال، فضای کافی برای چهار سرنشین وجود دارد و با توجه به عرض کم خودرو، نفر پنجم در صندلی عقب، راحتی قابل قبولی نخواهد داشت. صندوق بار هایما S5، تنها ۳۲۰ لیتر است که در مقایسه با فضای ۴۰۰ لیتری ۲۰۶ صندوقدار و ۵۰۰ لیتر حجم مفید در تندر ۹۰، ناکافی به نظر می‌رسد، هرچند که صندلی‌های عقب، قابل جمع شدن به سمت جلو هستند.

پیشرانه و قوای فنی

پیش‌تر اشاره شد که هایما S5 با دو پیشرانه‌ی متفاوت عرضه می‌شود که نوع ضعیف‌تر، مخصوص بازار چین و نمونه‌ی توربوشارژ، جهت صادرات در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه عملکرد مدیران ایران خودرو، هرگز قابل پیش‌بینی نخواهد بود، در ادامه‌ی مطلب به بررسی نسخه‌های مختلف هایما S5 می‌پردازیم. با توجه اینکه مزدا، مالک ۴۹ درصد از سهام هایما است، این شایعه مطرح شنیده می‌شود که پیشرانه‌های هایما ساخت مزدا هستند، اما در سایت رسمی این خودروساز چینی، به چنین نکته‌ای اشاره نشده است و صرفا می‌توان نتیجه گرفت، فناوری پیشرانه‌های مزدا، در اختیار هایما قرار گرفته باشد.

مدل استاندارد S5 دارای پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی است که قدرت ۱۲۰ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه تولید می‌کند. گشتاور این مدل، ۱۶۰ نیوتن‌متر است و از دور موتور ۴۰۰۰ دور بر دقیقه در اختیار راننده خواهد بود. این مدل، فقط با جعبه دنده دستی ۵ سرعته عرضه می‌شود و با وزن خالص ۱۳۵۰ کیلوگرم، می‌توان زمان صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۴ ثانیه برای آن تصور کرد. سایت رسمی هایما، میانگین مصرف سوخت S5 با پیشرانه ۱.۶ لیتر ۱۲۰ اسب بخار، حدود ۷.۵ لیتر اعلام کرده است که هماهنگ با استاندارد یورو ۴ خواهد بود.

haima S5

نمونه‌ی دیگری از S5 که پیش‌فروش آن به زودی آغاز می‌شود، پیشرانه‌ی ۱.۵ لیتری توربوشارژ با قدرت ۱۶۱ اسب بخار و گشتاور ۲۲۳ نیوتن‌متر دارد که بنا به ادعای ایران‌خودرو، نهایت قدرت از دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و بیشترین گشتاور از دور موتور ۱۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دور بر دقیقه حاصل خواهد شد. این محصول، چند ماه پیش در کشور فیلیپین عرضه شد و در تست‌هایی با بنزین استاندارد این کشور، در زمان ۱۲.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید. میانگین مصرف سوخت S5 توربو هم، ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر عنوان شده که مطابق استاندارد یورو ۵ است. نهایت سرعت این مدل هم، ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. S5 توربو با جعبه‌دنده‌های دستی و اتوماتیک CVT در بازار جهانی حضور دارد، اما فعلا نمونه‌ی اتوماتیک پیش‌فروش می‌شود. از سویی دیگر، هیچ مدلی از هایما S5، دارای سیستم چهار چرخ محرک نخواهد بود و صرفا به صورت دیفرانسیل جلو عرضه خواهد شد.

آپشن‌های رفاهی

ایران خودرو، مدعی است هایما S5 با آپشن‌های نسبتا کامل و فراتر از دیگر کراس‌اورهای چینی وارد ایران خواهد شد. از امکانات S5 توربو، می‌توان به تهویه مطبوع اتوماتیک، استارت دکمه‌ای، نمایشگر لمسی ۷ اینچ، درگاه USB، امکان اتصال تلفن همراه به سیستم سرگرمی و برقراری تماس با بلوتوث، ناوبری ماهواره‌ای، دوربین پارک و دید ۳۶۰ درجه، آنتن کوسه‌ای، پخش‌کننده‌ی DVD همراه با ۶ بلندگو، صندلی‌ برقی ردیف جلو با امکان تنظیم در ۶ جهت برای راننده و چهار جهت برای سرنشین کنار و شیشه‌های برقی چهار در اشاره کرد.

haima S5

هایما S5 ورودی به ایران، رینگ‌های اسپرت آلومینیوم ۱۷ اینچ با لاستیک‌هایی به پهنای ۲۱۵ میلی‌متر خواهد داشت، ضمن اینکه دارای ریل باربند، سانروف برقی، چراغ‌های LED روشنایی روز در جلو و همچنین نوار LED روی راهنما و داخل چراغ عقب خواهد بود. برای آینه‌های بغل، گرم‌کن داخلی پیش‌بینی شده است و می‌توان ارتفاع نور چراغ‌های جلو را تنظیم کرد. کروزکنترل، در فهرست آپشن‌های S5 تولید چین دیده می‌شود، اما در سایت ایران‌خودرو، اشاره‌ای به وجود آن نشده است.

تست تصادف و آپشن‌های ایمنی

طبق معمول خودروهای چینی وارد شده به ایران، هایما S5 توربو هم دارای ۵ ستاره‌ی ایمنی از بنیاد تست تصادفات چین (C-NCAP) است. این موضوع، با توجه به ناشناخته بودن پلت‌فرم این خودرو و بی‌نتیجه ماندن تلاش ما برای دیدن فیلمی از تست تصادف هایما هایما S5، نیازمندی راستی‌آزمایی است و چندان قابل استناد نخواهد بود، هرچند که سایت اصلی هایما، بر این موضوع تاکید داشته و تقویت اتاق S5 با قطعات فولادی را توضیح داده است.

از نکات مثبت و بسیار مهم در S5 توربو، حضور ۶ کیسه‌ی هوای ایمنی به صورت چهار ایربگ اصلی و دو نمونه‌ی پرده‌ای در طرفین است. کمربندهای پیش کشنده جلو با امکان تنظیم ارتفاع و کمربندهای ایمنی سه نقطه ای عقب، ایزوفیکس برای اتصال گهواره کودک، قفل مرکزی ، قطع خودکار سوخت هنگام تصادف، باز شدن خودکار قفل درب ها پس از برخورد خودرو با مانع و نمایش میزان باد لاستیک ها (TPMS) از امکانات ایمنی S5 توربو هستند.

از دیدگاه فنی، ، هایما S5 توربو مجهز به سیستم ترمز ضد قفل(ABS) ، کمک ترمز (BAS) ، سیستم توزیع متعادل نیروی ترمز(EBD)، حفظ خودرو در سربالایی (HAS) ، سیستم کنترل پایداری الکتریکی(ESP) و فناوری کنترل کشش (TCS) است.

آزمون فنی و کیفیت رانندگی

با توجه به اینکه، خودروی هایما S5 توربو هنوز به ایران وارد نشده و در دسترسی نگارنده قرار نگرفته است، به نتایج تست و بررسی این خودرو در دیگر کشورها اکتفا می‌کنیم.

haima S5

از دیدگاه مواد به کار رفته در کابین و جذابیت ظاهری، می‌توان S5 توربو را خودروی قابل قبولی دانست. خصوصا در مقایسه با مدل بزرگ‌تر (هایما S7) فضای داخلی بهتری برای S5 فراهم شده است. آپشن‌های این خودرو هم، فراتر از انتظار جامعه‌ی جهانی از یک محصول چینی به نظر می‌رسد چراکه، دید ۳۶۰ درجه، ۶ کیسه‌ی هوا، سیستم کنترل پایداری الکتریکی(ESP) و بسیاری دیگر از امکانات این خودرو، معمولا در یک خودروی چینی؛ جمع نمی‌شود.

پیشرانه‌ی ۱.۵ لیتری توربوشارژ در هایما S5، جذابیت زیادی دارد، اما در تست شتاب‌گیری، خارق‌العاده عمل نمی‌کند و صرفا می‌توان گفت، کمی از رقبای دارای پیشرانه‌ی استاندارد، سریع‌تر است. با توجه به نوع فناوری موجود در خودروهای توربوشارژ چینی (شبیه آنچه در جک S5 دیده‌ایم) و حضور یک گیربکسCVT در هایما، تاخیر توربو آزاردهنده است و قدرت اسمی ۱۶۰ اسب بخار، زمانی آزاد می‌شود که به دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه رسیده باشید. در این حالت، مسلما مصرف سوخت و استهلاک بالا در درازمدت، نصیب شما خواهد شد، ضمن اینکه تخت گاز رانندگی کردن، منجر به تنش‌هایی در عمکرد پیشرانه‌ی توربو (اصطلاحا دکه زدن) خواهد بود. وزن هایما S5 توربو، حدود ۱۴۵۰ کیلوگرم است که عدد نسبتا بالایی برای یک کراس‌اور کوچک محسوب می‌شود.

هایما S5، از دیدگاه فنی؛ رانندگی جوان‌پسند و پرهیجانی ارائه نمی‌دهد، اما با توجه به سبک طراحی بدنه و نزدیک بودن چرخ‌ها به لبه‌ی پسر (اورهنگ Overhang)، برای حرکت نرم در شهر و پارک در کنار معابر، مناسب است. این موضوع، با وجود گیربکس CVT، بیش از پیش؛ نمود پیدا می‌کند و در رانندگی کم‌شتاب، آرامش مناسبی برای سرنشینان فراهم خواهد کرد. فرمان S5 هم، با توجه به اینکه هیدرولیک است و روی تایرهایی با پهنای نسبیتا زیاد ۲۱۵ میلی‌متر عمل می‌کند، کمی سفت ارزیابی شده است و می‌تواند برای بانوان، ناراحت‌کننده باشد.

در مجموع، می‌توان نتیجه گرفت که هایما S5 توربو، مناسب استفاده‌ی یک خانواده‌ی کم‌جمعیت است و نمی‌تواند انتظارات یک رانندگی اسپرت را فراهم کند. فقدان سیستم دو دیفرانسیل، که در کلاس قیمتی این خودرو طبیعی است؛ امکان استفاده از آن برای طبیعت‌گردی‌های سخت را کم‌رنگ می‌کند، هرچند که در سفرهای جاده‌ای، آرام و کم‌صدا خواهد بود. شاید حساس‌ترین نکته برای خریدار ایرانی یک خوردوی چینی، قیمت نهائی باشد که البته با توجه به نامشخص بودن این موضوع بسیار مهم، نمی‌توان درباره‌ی ارزش هایما S5 توربو، با توجه به توانایی‌های آن؛ اظهار نظر کرد.

قیمت نهائی و مقایسه با رقبا

کراس‌اور جدید هایما، طبق سیاست ناخوشایند و جدید ایران خودرو، هنوز دارای قیمت قطعی نیست و به نظر می‌رسد مدیران قدیمی‌ترین خودروساز کشور، در انتظار میزان استقبال مردم از طرح پیش‌فروش هایما S5 توربو هستند تا با توجه به سطح آپشن‌ها، قیمت‌گذاری این محصول را اطلاع‌رسانی کنند. پیش از این، شاهد پیش‌فروش کراس‌اور پژو ۲۰۰۸ با قیمت نهائی نامشخص بودیم و حال، برای هایما S5 توربو هم، چنین رویه‌ای در پیش گرفته شده است. طبق اعلام رسمی ایران خودرو، فعلا مبلغ ۳۷ میلیون تومان از متقاضیان دریافت خواهد شد، درحالیکه موعد تحویل، دی‌ماه، بهمن‌ماه یا اسفندماه امسال خواهد بود . سود مشارکت ۱۶ درصد، به ثبت نام کنندگان هایما S5 تعلق خواهد گرفت و البته نوع گارانتی این خودرو، ذکر نشده است. در آگهی رسمی پیش‌فروش هایما S5 توربو، اعلام شده است که مبلغ نهائی خودرو، پس از صدور دعوت‌نامه مشخص خواهد شد. حتی مصطفی خان کرمی، معاون بازاریابی و فروش شرکت ایران خودرو ، قیمت خودروی مذکور را بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان عنوان کرد که ۴۳ درصد اختلاف قیمت در این بازه را، نشان می‌دهد.

haima S5

با توجه به سابقه‌ی ایران خودرو در پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸ و قانون منع دریافت بیش از ۵۰ درصد از قیمت خودرو به هنگام ثبت نام (که البته قابل دور زدن به بهانه‌های مختلف است) می‌توان قیمتی در حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان برای هایما S5 توربو پیش‌بینی کرد. از سویی دیگر، با توجه به حضور موفق جک S5 اتوماتیک با پیشرانه‌ی توربو در بازه‌ی قیمتی بالای ۹۰ میلیون تومان، احتمال حضور هایما S5 توربو در کلاس بیش از ۸۵ میلیون تومان، بعید به نظر می‌رسد. با این اوصاف، به نظر می‌رسد که ام‌وی‌ام X۳۳ اسپرت، با قیمت ۷۸ میلیون تومان، رقیب مهمی برای هایما S5 توربو باشد، چرا که سابقه‌‌ای نسبتا طولانی در بازار ایران دارد و با گارانتی سه سال یا ۱۰۰ هزار کیلومتر و البته اقساط بلندمدت تا ۳۶ ماه، ارائه می‌شود.

جک S5 با جعبه‌دنده‌ی دستی با توجه به اتاق بزرگ‌تر نسبت به هایما S5، گزینه‌ی دیگری برای خریدار ایرانی است که با پیشرانه‌ی توربوشارژ دو لیتری به قدرت ۱۷۵ اسب بخار، جذابیت‌های خاص خود را برای علاقه‌مندان کراس‌اورهای چینی دارد. جک J3، دیگر کراس‌اور کامپکت چینی در بازار ایران خواهد بود که پیشرانه‌ی ضعیف‌تری نسبت به هایما S5 دارد. از سویی دیگر، می‌توان در بازه‌ی قیمتی ۸۰ میلیون تومان، به چری تیگو ۵ هم اشاره کرد که احتمالا به دلیل عدم استقبال بازار، با توقف عرضه مواجه خواهد شد. در بازار دست دوم هم، می‌توان با مبلغی در حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان، به سوزوکی گرند ویتارا با پیشرانه‌ی ۲.۴ لیتری ساخت ژاپن، گیربکس اتوماتیک غیر CVT و سیستم دودیفرانسیل فکر کرد.

مشخصات هایما S5 توربو MVM X22 MT  MVM X22 AT چری تیگو ۷ BYD S6 MVM  X33-S لیفان X60 چانگان SC35 هایما S7 توربو جک S5 توربو
حجم موتور (سی‌سی) ۱۴۹۵ ۱۴۹۸ ۱۴۹۸ ۱۴۹۸ ۲۴۰۰ ۱۹۷۱ ۱۷۹۴ ۱۶۰۰ ۱۷۹۵ ۱۹۹۷
تعداد سیلندر ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی ۴- خطی
تعداد مجموع سوپاپ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶
حداکثر قدرت خروجی (اسب بخار) ۱۶۰ ۱۰۵ ۱۰۵ ۱۵۰ ۱۶۰ ۱۳۶ ۱۳۱ ۱۲۳ ۱۷۰ ۱۷۴
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۲۲۳ ۱۷۰ ۱۶۰ ۱۷۰ ۱۸۵ ۱۷۵ ۱۷۰ نامشخص ۱۷۰ ۱۸۰
نوع جعبه دنده CVT دستی ۵ سرعته اتوماتیک ۴ سرعته CVT اتوماتیک ۶ سرعته اتوماتیک ۷ سرعته اتوماتیک ۴ سرعته اتوماتیک ۴ سرعته اتوماتیک ۶ سرعته اتوماتیک ۶ سرعته
حجم باک (لیتر) ۶۰ ۵۰ ۵۰ ۵۷ ۷۲ ۵۵ ۵۵ ۵۲ ۶۱ ۵۵
مصرف سوخت سیکل ترکیبی (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۸.۵ ۸ ۸.۲ ۶.۵ ۱۰ ۸.۵ ۸.۲ ۷ ۹.۶ نامشخص
طول (میلی‌متر) ۴۳۵۸ ۴۲۰۰ ۴۲۰۰ ۴۵۰۰ ۴۸۱۰ ۴۴۱۹ ۴۳۲۵ ۴۱۶۰ ۴۵۳۰ ۴۴۳۰
عرض (میلی‌متر) ۱۸۲۳ ۱۷۶۰ ۱۷۶۰ ۱۸۳۷ ۱۸۵۵ ۱۷۶۵ ۱۷۹۰ ۱۸۱۰ ۱۸۳۰ ۱۸۴۰
ارتفاع (میلی‌متر) ۱۶۳۰ ۱۵۷۰ ۱۵۷۰ ۱۶۷۰ ۱۷۲۵ ۱۶۵۱ ۱۶۹۰ ۱۶۷۰ ۱۷۳۰ ۱۶۶۰
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۴۵۰ ۱۲۴۵ ۱۲۴۵ ۱۴۳۲ ۱۶۹۵ ۱۴۲۰ ۱۳۳۰ ۱۲۹۰ ۱۵۴۵ ۱۵۴۵
استاندارد آلایندگی یورو۵ یورو۵ یورو۵ یورو۵ یورو۵ یورو۵ یورو ۴ نامشخص یورو۵ یورو۵
قیمت (میلیون تومان)* ۷۵* ۵۸ ۶۶ ۱۲۸ ۹۶ ۷۸ ۶۷ ۶۴ ۸۸ ۹۷

 *مقادیر تخمینی با توجه به قیمت جهانی و محصولات هم‌رده در ایران

گالری

منبع: زومیت