نگاه نزدیک به پورشه ۹۵۹؛ ابرخودروی کلاسیک

اگر بخواهید محصولی را نام ببرید که به عنوان الگوی موفقیت برای خودروهای اسپرت مدرن شناخته بشود، چه مدلی را نام خواهید برد؟ ممکن است شما فراری F40، جگوار XJ200 یا لامبورگینی میورا را نام ببرید که هر کدام از آن‌ها نقش مهمی در توسعه‌ی این صنعت داشته‌اند. اما نامی که همیشه در ذهن‌ها نقش می‌بندد و احتمالا اولین خودروی تاثیرگذار بر ابرخودروها باشد، پورشه ۹۵۹ است.

پورشه ۹۵۹ در سال ۱۹۸۵ و براساس پورشه ۹۱۱ آن دوران ساخته شد و همراه با فناوری‌های پیشرفته در زیر بدنه خود، رکوردهایی باورنکردنی برجای گذاشت. این خودرو از پیشرانه‌ای بسیار عالی بهره می‌برد که با حجم ۲.۸۵ لیتر و به صورت ۶ سیلندر تخت بوکسر بود؛ بلوک سیلندر از سیستم هواخنک استفاده می‌کرد، در حالی که سرسیلندر پیشرانه مجهز به سیستم مایع‌خنک است. استفاده از دو توربوشارژ متوالی باعث می‌شود که قدرت پیشرانه برای حضور در مسابقات رالی و پیست بهینه شود. 

پورشه ۹۵۹ برای انتقال قدرت از پیشرانه به جعبه دنده، سیستم نوآورانه کنترل کلاچ پورشه (PSK) را بکار می‌گیرد که از کلاچ‌های چندصفحه‌ای تر بالای دیفرانسیل جلو استفاده می‌کند تا با توجه به شرایط مختلف، گشتاور را بین محور جلو و عقب توزیع کند. پورشه ۹۵۹ دارای چهار حالت رانندگی است که توسط راننده و به وسیله کلید‌های ساده در جلوی راننده کنترل می‌شد. این سیستم اساسا به عنوان پدر تمام سیستم‌های مدرن و پویای تمام چرخ محرک (AWD) شناخته می‌شود.

طراح این خودروی اسپرت هلموث بات است که این کوپه دو درب را در کلاس اسپرت طراحی کرد. پیشرانه در عقب خودرو جای دارد و هر چهار چرخ در فرآیند انتقال قدرت شرکت دارند. قدرت پیشرانه توسط جعبه دنده ۶ سرعته دستی منتقل می‌شود، که به طور ویژه برای مسابقات اسپرت بهینه‌سازی شده است. 

porsche 959 / پورشه 959

مقاله‌های مرتبط:

خیلی از کارشناسان اعتقاد دارند کوپه پورشه ۹۵۹ حداقل ۱۰ سال جلوتر از زمان خود بوده است. بروس کانپا راننده مسابقه‌ای سابق آمریکایی زمانی که برای اولین بار با این خودرو رانندگی کرد گفت این خودرو حتی ۲۰ سال نیز از خودروهای زمان خودش جلوتر است. در ویدئوی زیر کانپا به داستان جذاب اولین پورشه ۹۵۹ اشاره می‌کند که تقریبا پس از یک دهه تلاش بی‌نتیجه به طور قانونی وارد ایالات متحده آمریکا شد. 

کانپا که در حال حاضر در یک مرکز بازسازی خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای در اسکاتس‌ ولی کالیفرنیا فعالیت می‌کند، از آینده موفقیت‌آمیز پورشه و مدل ۹۱۱ صحبت می‌کند و اعتقاد دارد که کوپه اسپرت پورشه ۹۵۹ با پیشرانه قرار گرفته در عقب توانست آینده خودروساز آلمانی را تضمین کند.

خودروی اسپرت پورشه ۹۵۹

دانلود

منبع: زومیت