نبستن کمربند ایمنی برای سرنشین عقب، مرگ‌آور است

طبق بررسی‌های مؤسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های امریکا (IIHS)، اکثر مسافران صندلی‌های جلو در ایالات متحده از کمربندهای ایمنی خود استفاده می‌کنند. جدیدترین بررسی از  ۱۲۰۰ بزرگسال در سال گذشته نشان داد ۹۱ درصد افراد به طور پیوسته در هنگام نشستن در جلوی خودرو از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند، اما حدود ۳۰ درصد این افراد، هنگام نشستن در صندلی عقب از کمربند ایمنی استفاده نمی‌کنند. علاوه بر این، در میان کسانی که از کمربندهای ایمنی عقب استفاده نمی‌کردند، از هر پنج نفر چهار نفر (۸۰ درصد) گفته‌اند که در تاکسی‌ها و هنگام سفرهای درون‌شهری، هرگز از کمربند ایمنی استفاده نمی‌کنند.

کمربند ایمنی

جسیکا جرماکیان، مهندس ارشد تحقیقات IIHS که در یک مطالعه درباره استفاده از کمربند ایمنی در صندلی عقب همکاری کرده است، می‌گوید:

برای بسیاری از بزرگسالان، هنوز هم نشستن در صندلی عقب ایمن‌تر از نشستن در صندلی جلو است، اما وقتی که شما کمربند ایمنی نمی‌بندید، چنین موضوعی صحت ندارد.

کمربند ایمنی

در گذشته تصور می‌شد، به دلیل وجود سطح نرم صندلی جلو، در مقابل مسافر عقب، تهدیدی برای سرنشینان ردیف دوم وجود ندارد، درحالیکه امروزه با کوچکتر‌ شدن فضای کابین، احتمال شکستگی در ناحیه سر و گردن سرنشینان عقب، به هنگام بر خوردهای شدید، زیاد است و می‌تواند منجر به مرگ شود.  علاوه بر این، عدم بستن کمربند ایمنی در صندلی عقب، نه تنها باعث آسیب‌های شخصی می‌شود، بلکه موجب صدمه به مسافران صندلی جلو نیز خواهد شد.

جرماکیان می‌گوید:

افرادی که از کمربند ایمنی استفاده نمی‌کنند ممکن است فکر کنند که غفلت آنها به هیچکس آسیب نمی‌رساند، اما موضوع این نیست. در صندلی عقب، کمربند وسیله اصلی محافظت از کمر و شانه در تصادفات است. بدون آن، احتمال دارد بدن با سرعت به سطوح سخت و دیگر افراد برخورد کند و منجر به صدمات جدی شود.

مقاله‌های مرتبط:

همه ایالت‌های آمریکا به استثناء نیوهمپشایر، قوانین کمربند ایمنی را برای سرنشینان صندلی‌های جلو دارند، اما فقط ۲۹ ایالت به همراه منطقه کلمبیا قوانینی برای اجبار بستن کمربند سرنشینان عقب دارند. اکثر تحقیق‌شوندگان در این مطالعه اظهار داشتند که اگر قانون اجباری برای استفاده از کمربند عقب وجود داشته باشد، آنها از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند.

آمارها حاکی از آن است که مهم‌ترین علت نبستن کمربند ایمنی، آگاهی نداشتن گروه‌های مختلف مردم از خطرات مربوط به آن است. بدیهی است اگر رانندگان و دیگر سرنشینان خودرو بدانند که مهم‌ترین علت مرگ و میر در تصادفات «خون‌ریزی‌های مغزی» است و بستن کمربند ایمنی موثرترین عامل در جلوگیری از وارد آمدن ضربه به سر و خون‌ریزی‌های مغزی و مرگ و میر حاصل از آن است، بدون شک قانون استفاده از کمربند ایمنی را رعایت خواهند کرد. 

ویدئو

لینک دانلود

منبع: زومیت