میزان کسب درآمد پایرت بی از طریق کاربران خود چقدر است؟

امروزه سرویس‎های آنلاین رایگان برای ادامه حیات خود به مشکل جدی برخورد کردند. علاوه بر هزینه‎های لازم برای پایدار نگه داشتن این سرویس‎ها، حقوق گردانندگان، توسعه دهندگان و سایر افراد شاغل در این زمینه نیز باید پرداخت شود. برخی از آن‎ها به دریافت حق اشتراک از کاربران خود روی آورده اند. بسیاری دیگر نیز با پذیرش آگهی، هزینه‎‎های خود را تامین می‎کنند اما با گسترش برنامه‎ها و اپ‎های مسدود کننده تبلیغات، این روش نیز در حال منسوخ شدن است.

بسیاری از کاربران علاقه‎ای به پرداخت حق اشتراک برای استفاده از سرویس‎های آنلاین ندارند و استفاده از تبلیغات گرافیکی نیز موجب ایجاد مزاحمت برای آن‎ها خواهد شد. به همین دلیل جستجوی برای مدلی بهینه در جهت تامین هزینه‎ها هم چنان ادامه دارد. چندی پیش پایرت بی ایده‎ای در جهت کسب درآمد از طریق معدن کاوی ارزهای رمزنگاری شده از طریق مشترکان این سرویس ارائه کرد. در نگاه اول این طرح چندان آزاری برای کاربران ایجاد نمی‎کند و به رایگان ماندن چنین سرویس‎هایی کمک خواهد کرد اما در ادامه سوالات اساسی پیرامون این ایده مطرح گردید.

یکی از اصلی‎ترین مشکلات این طرح، گسترش آسان بدافزارها از این طریق اعلام شده؛ مشکلی که در گذشته نیز بسیار رایج بوده است. وقتی تعدادی از کاربران اعلام کردند که فشار بر روی پردازنده‎ اصلی رایانه آن‎ها بدون هشدار قبلی افزایش زیادی پیدا کرده است، متوجه اجرای این طرح از سوی پایرت بی شدند. اگرچه در ادامه اعلام شد که افزایش توان مصرفی پردازنده‎ها ارتباطی با بدافزار خاصی نداشته و به دلیل اجرای آزمایشاتی توسط توسعه دهندگان اصلی رخ داده است.

مقاله‌های مرتبط:

یکی از گرداننده‎های پایرت بی اعلام کرده است که هدف اصلی آن‎ها سرپا نگه داشتن این سرویس بدون استفاده از تبلیغات است اما این امر بدون شک نیازمند هزینه خواهد بود. به همین دلیل گفته شد که این سرویس تنها از پردازنده‎های ۲۰ الی ۳۰ درصد از کاربران خود برای معدن کاوی ارز رمزنگاری شده “مونرو” استفاده خواهد کرد.

به تازگی خطای کد نویسی در این سرویس کشف شده که نشان می‎دهد پایرت بی از پردازنده تمام کاربران خود برای کسب درآمد استفاده می‎کرده است. از نظر اخلاقی، پایرت بی باید اطلاعیه‎ای را در جهت آگاهی کاربران خود منتشر می‎کرد و قبل از بازدید آن را به مشترکان نمایش دهد. اما آیا استفاده از سخت افزار تمامی بازدیدکنندگان می‎تواند هزینه‎های مربوطه را تامین نماید؟

وب سایت TorrentFreak اقدام به محاسبه درآمد کسب شده از این طریق کرده است. در این محاسبه تعداد بازدیدکنندگان پایرت بی ۳۱۵ میلیون نفر در ماه در نظر گرفته شده است که هر یک در حدود ۵ دقیقه در این سایت باقی می‎مانند و از لپتاپی با سخت افزار متوسط بهره می‎گیرند که توان پردازش ۳۰ هش در ثانیه را دارا است. با استفاده از سرویس معدن کاوی Coinhive که به ازای هر یک میلیون هش ۰٫۰۰۰۱۵ واحد مونرو پرداخت می‎کند، تعداد هش‎های ماهانه به رقم ۲٫۸۳۵٫۰۰۰ خواهد رسید که تنها ۱۲ هزار دلار درآمد در پی خواهد داشت.

با این حال ممکن است با تغییر ارزش واحد مونرو میزان درآمد این سرویس نیز تغییر کند. هم‎چنین تعداد صفحاتی که در آن‎ها از کدهای معدن کاوی استفاده شده است نیز تاثیر زیادی بر روی تعداد هش‎ها خواهد داشت. اما با این حال می‎توان متوجه شد که درآمد کسب شده از این طریق چندان چشمگیر نخواهد بود. هم‎چنین با بررسی کیف پول مربوط به کمک‎های مالی از طرف کاربران مشخص شد که میزان درآمد پایرت بی از این راه تنها ۱۰ دلار در روز بوده است.

ممکن است در آینده شاهد استفاده از این روش توسط سرویس‎های بیشتری برای کسب درآمد و ادامه ارائه خدمات رایگان به کاربران باشیم. اما در حال حاضر توجیه اقتصادی چندانی برای استفاده از آن وجود ندارد و سرویس‎های رایگان هم‎چنان نیازمند مدل‎های اقتصادی جدیدتری برای تامین هزینه‎های خود هستند.

منبع: زومیت