موتورسیکلت جدید شرکت MTT با پیشرانه توربین رونمایی شد

طی یک و نیم قرن گذشته که اهمیت موتورسیکلت‌ها بیشتر از همیشه شده است، سازندگان این وسایل نقلیه روی توسعه و آزمایش پیشرانه‌های مختلفی کار کرده‌اند. در طول سال‌های متمادی مهندسان، در پی کشف راه‌هایی برای تبدیل سوخت به یک وسیله‌ برای تفریح و سرگرمی، پیشرانه‌هایی با قدرت بخار یا برق و حتی موتور دورانی وانکل را مورد آزمایش قرار داده‌اند. شرکتی به نام JRL وجود دارد که از پیشرانه شعاعی هواپیما برای موتورسیکلت‌های خود استفاده کرده است و اخیرا شرکتی در اطراف لوئیزیانای آمریکا در اقدامی حیرت‌انگیز از پیشرانه توربینی بالگرد برای تولید یک موتورسیکلت استفاده کرده است که احتمالا سریع‌ترین نمونه تولیدی تاریخ خواهد شد.

موتورسیکلت MTT Y2K

شرکت آمریکایی مرین ترباین (Marine Turbine Technologies) یا MTT، در سال ۱۹۰۳ میلادی راه‌اندازی شد. این شرکت در زمینه ساخت توربین با کارایی بالا برای انواع قایق، تجهیزات مهارآتش و ژنراتور تجربه صدساله دارد؛ اما ابرموتورسیکلت Y2K، که احتمالا قوی‌ترین موتورسیکلت جاده‌ای دنیا (با پیشرانه توربوشافت) به حساب می‌آید، محصولی است که باعث شهرت MTT شده است. این موتورسیکلت، قدرت ۳۲۰ اسب‌بخار تولید می‌کند و به بیشینه سرعت ۳۶۵ کیلومتربرساعت می‌رسید، شرکت MTT، این موتورسیکلت دست‌ساز را به مدت پنج سال می‌فروخت و پس از آن به کسب و کار اصلی خود در جهت تولید پیشرانه‌های ۳۰۰۰ اسب‌بخاری برای قایق‌های باتلاقی (با پیشرانه‌ هواپیما) پرداخت.

موتورسیکلت MTT 420RR

حالا طبق گزارش وب‌سایت موتوسایکل نیوز،‌ شرکت MTT با 420RR (Race Ready) به دنیای موتورسیکلت بازگشته است. موتورسیکلت طوفانی MTT به پیشرانه رولزرویس M250 توربین (که به هلیکوپتر ارتشی OH-58 کایووا، هلیکوپترهای جت رینجر بل و … قدرت‌رسانی می‌کند) مجهز است که قدرت ۴۲۰ اسب‌بخار و گشتاور دیوانه‌وار ۸۱۳ نیوتن‌متر تولید می‌کند. بیشینه سرعت این موتورسیکلت که در مراحل ساخت نمونه اولیه به سر می‌برد در دسترس نیست. موتوسایکل نیوز از همکاری شرکت MTT با شرکت سوئدی اولینز (Öhlins) برای توسعه تعلیق 420RR، که در کنار ترمز‌ها باید با قدرت بسیار زیاد توانایی مهار قدرت خروجی توربین را داشته باشند، خبر داده است. احتمالا دمپر فرمان GPR و چرخ‌های سفارشی کربنی با برند BST در این محصول دیده می‌شوند. اطلاعات دقیقی در مورد قیمت 420RR در دسترس نیست؛ اما انتظار می‌رود مثل موتورسیکلت Y2K در گروه نمونه گران‌قیمت قرار بگیرد.

منبع: زومیت