معرفی دو تجربه هوش مصنوعی جدید گوگل در رابطه با کتابخوابی و واژه‌شناسی

گوگل روز پنجشنبه ۱۳ آوریل اعلام کرد که دو محصول هوش مصنوعی جدید از بخش پژوهشی کمپانی به کاربران وب اجازه می‌دهد تا به معناشناسی و پردازش طبیعی زبان وارد شوند. برای شرکتی مثل گوگل که اصلی‌ترین محصولش، موتور جست‌وجوی آن است و بیش‌ از همه با متن سروکار دارد، چنین پیشرفت‌هایی در عرصه‌ی هوش مصنوعی برای شرکت و اهدافش در ساخت نرم‌افزاری با توانایی فهم عناصر زبان انسان و تحلیل آنها، ضروری است.

گوگل در حال حاضر میزبان ابزار زبانی هوش مصنوعی تعاملی است و چنین مجموعه‌ای را تجارب معنایی می‌نامد. مهم‌ترین بخش هوش مصنوعی، جایی به نام بردارهای واژه‌ای یا word vectors است. بردارهای واژه‌ای نوعی درک زبان طبیعی است و عبارات شبیه‌ به هم از نظر معنایی را برپایه‌ی عبارات معادل، شباهت‌ها و ارتباط ایده‌ها و زبان به‌هم وصل می‌کند. ری کرزویل، پیشرو و رهبر مهندسی پژوهشی شرکت گوگل و راشل برنستین در پستی گفتند:

استفاده‌ از چنین راهی می‌تواند باعث شود الگوریتم‌ها درمورد روابط بین کلمات، براساس مثال‌هایی که از استفاده و کاربرد آنها در زبان حقیقی وجود دارد اطلاعات زیادی یاد بگیرند.

گوگل میزان پیشرفتش در موضوع را در مقاله‌ای جداگانه توضیح داده است. گوگل همچنین یک مدل پیش‌آموزش‌دیده در پلتفرم تنسورفلو خود قرار داده است تا بقیه‌ی پژوهشگران هم بتوانند تجربه‌ی کار با آن را پیدا کنند.

از دو مورد عرضه‌شده در عموم، اولین محصولی که عرضه شد، ابزار Talk to Books نام دارد. ابزار به‌ شما اجازه می‌دهد تا با الگوریتم آموزش‌دیده توسط یادگیری ماشینی صحبت کنید و به سوالات شما درمورد متن کتاب، از طریق آوردن بخش‌های مربوط به سوال، پاسخ می‌دهد. همان‌طور که توسط کرزویل و برنستین توضیح داده شد، Talk to Books، به شما اجازه می‌دهد تا جمله‌ای بسازید یا سوالی بپرسید؛ سپس ابزار جملاتی در کتاب را پیدا می‌کند تا به شما پاسخ دهد. یافته‌ها هیچ وابستگی‌ به تطابق کلمات کلیدی ندارد. شما با Talk to Books و دریافت پاسخ سوالات‌تان تشخیص می‌دهید که به خواندن کتاب علاقه دارید یا خیر.

تاک تو بوکس talk to books

طبق تجربه‌ی من [نویسنده متن] در استفاده‌ از رابط وب، محصول فوق بسیار خوب و فوق‌العاده است. اگر از آن بپرسید که چرا آسمان آبی است؟ جواب‌های مختلفی که منابعشا از کتاب‌های مربوط به این سوال است، دراختیار شما قرار داده می‌شود؛ مثلا: پراکندگی رایلی نور توسط مولکول‌های اتمسفر با کاهش طول موج قوی‌تر می‌شود. ابزار تاک تو بوکس، بر خلاف موتور جستجوی گوگل که به کلیک روی لینک مربوطه برای باز کردن آن نیاز داشت، خودش این کار را برای کاربر انجام می‌دهد.

کرزویل و برستین توضیح می‌دهند:

مدل‌هایی که چنین کاری را انجام می‌دهند، در یک میلیارد مکالمه و جمله‌های دوگانه (پرسش و پاسخ) آموزش دیده‌اند و یاد گرفته‌اند که پاسخ خوب به یک سوال خاص به چه شکلی است. زمانی که سوال می‌پرسید (یا جمله‌ای می‌سازید) ابزار تمامی جملات بالغ‌ بر ۱۰۰ هزار کتاب را برای پاسخ‌ به سوال شما براساس معنای آن در سطح جمله، بررسی می‌کند؛ قوانین از پیش تعریف‌شده‌ای که روابط بین سوال و پاسخ را مرزبندی کند، وجود ندارد.

 Talk to Books و سمانتریس برای بررسی درک معنایی نرم‌افزار طراحی شده‌اند

البته همان‌طور که حدس می‌زنید محدودیت‌هایی وجود دارد. ابزار در پاسخ دادن به سوالات ساده و خام بهتر عمل می‌کنند تا اینکه بخواهد سوالات ژئوپلیتیکی یا مسائل مدرن فرهنگی یا تاریخی پیچیده را پاسخ دهد. اما با وجود ساده بودن ابزار Talk to Books، استفاده از آن راه جالبی برای وب‌گردی براساس روابط معنایی است. طبق گفته‌ی گوگل این ابزار به بهبود محصولاتی مثل پاسخ هوشمند جیمیل کمک می‌کند. همچنین چنین ابزاری به ما بینش کوچکی درمورد آینده‌ی هوش مصنوعی و پیشرفتش می‌دهد؛ زمانی‌که آنقدر پیشرفت می‌کند تا هر سوالی را پاسخ دهد.

سمانتریس

دومین محصول، رابطه‌ی تعاملی کمتری دارد. این محصول بازی‌ای به نام سمانتریس (SEMANTRIS) است و اساسا توانایی‌های ارتباط کلمات شما را تست می‌کند. سمانتریس مانند سرویس اول، با کلمات کار می‌کند و بهترین سوال و جواب را به هم مربوط می‌سازد. به‌عنوان مثال، اگر کلمه‌ی تختخواب در بالای مجموعه‌ای ۱۰ کلمه‌ای از لغات به شما داده شد، ممکن است مثلا کلمه خوابیدن را به‌عنوان پاسخ پیدا کنید. سمانتریس سپس ۱۰ کلمه را رده‌بندی می‌کند و براساس میزان رابطه‌ی معنایی بین کلمه‌ی تختخواب و خوابیدن، درمقایسه با سایر کلمات فهرست، به شما امتیاز می‌دهد.

لازم به ذکر است که بسیاری از تجارب این‌چنینی گوگل، راه‌هایی برای این شرکت برای جمع‌آوری داده‌های کاربر فراهم می‌کند که می‌تواند با دادن اطلاعات انسانی کافی درمورد روابط کلمات و غیره به گوگل کمک کند. به‌نظر دلیل اصلی وجود بازی سمانتریس همین باشد، ولی با وجود این موضوع، بازی سمانترس بازی جالبی برای ارزیابی توانایی‌های شما و میزان قدرت نرم‌افزار در قضاوت برای ارتباط میان کلمات است. می‌توانید نسخه تتریس‌مانند سمانتریس را بازی کنید. نسخه تتریس‌مانند به شما اجازه می‌دهد تا کلماتی را که با گزینه‌های موجود در بازی ارتباط دارند در پایین تایپ کنید تا گزینه‌ها حذف شوند و شما طبق حدس‌تان امتیاز می‌گیرید.

مقاله‌های مرتبط:

این ابزار و بازی‌های اینترنتی هم مانند بسیاری از تجارب هوش مصنوعی گذشته‌ی گوگل مثل ابزار ماشین قابل آموزش دادن برای اینکه کاربران الگوریتم‌های خودشان را آموزش دهند یا ابزار گذشته برای ساخت موسیقی، همگی راه‌هایی برای تعامل و یادگیری بیشتر درمورد هوش مصنوعی در دنیای واقعی هستند. مفهوم هوش مصنوعی در کنار عبارت‌هایی مثل یادگیری ماشینی و شبکه‌های عصبی اغلب اوقات مفهومی انتزاعی است که ما بارها درمورد آن می‌شنویم، ولی نمی‌دانیم که در دل پلتفرم‌های قدرتمند دنیا چه می‌گذرد. ولی گوگل با ارائه‌ی چنین تجاربی قادر است تا از فناوری هوش مصنوعی به‌گونه‌ای رازگشایی کند که برای همه‌ی افراد مفید باشد.

منبع: زومیت