مایکروسافت یک پلتفرم سخت افزاری برای هوش مصنوعی آنی ساخت

در بیشتر مواقع نیاز دارید هنگام کار با هوش مصنوعی، اطلاعات مورد نظر بلافاصله در اختیارتان قرار بگیرد. دستیارهای مجازی امروزی همیشه برای پاسخگویی نیاز به کمی زمان دارند تا پاسخ کاربر را به وی ارائه دهند و این شرایط در مورد دوربین امنیتی هوشمند و ارسال هشدار در صورت مشاهده‌ی افراد ناشناس نیز صدق می‌کند. مایکروسافت از این موضوع به‌خوبی اطلاع دارد. این شرکت به‌تازگی پلتفرم شتاب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری خود را با عنوان پروژه‌ی BrainWare معرفی کرده است. پروژه‌ی مذکور با هدف ارائه‌ی سریع و لحظه‌ای قابلیت‌های هوش مصنوعی در فضای ابری توسعه داده شده است و به لطف تراشه‌ی جدید درگاه قابل برنامه‌ریزی (FPGA) اینتل موسوم به Stratix 10، می‌تواند رقم بسیار قابل توجه ۳۹.۵ ترافلاپس داده‌ی مرتبط با یادگیری ماشینی را بدون نیاز به انجام وظایف دسته‌ای، با تأخیری کمتر از یک میلی‌ثانیه پردازش کند. به عبارت دیگر، این پلتفرم می‌تواند وظایف پیچیده‌ی مرتبط با هوش مصنوعی را به‌محض دریافت، پردازش کند و پاسخ مناسب را به‌طور آنی ارائه دهد.

پلتفرم مورد اشاره نسبت به بسیاری از رقبای قدرتمند حاضر در عرصه‌ی کلود، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. این سیستم بر پایه‌ی موتور پردازش شبکه‌ی عصبی پویا‌ی نرم‌افزاری که روی چیپ‌‌ست‌های FPGA اجرا می‌شود، کار می‌کند‌. این در حالی است که رقبای مایکروسافت در این حوزه، همچنان مجبورند از روش‌های آغازین خود استفاده کنند‌. پلتفرم سخت‌افزاری جدید ردموندی‌ها می‌تواند فریم‌ورک هوش مصنوعی این کمپانی (Cognitive Toolkit) را اجرا کند و افزون بر این با فریم‌ورک‌های هوش مصنوعی دیگری مثل TensorFlow گوگل و سایر سیستم‌ها نیز سازگاری دارد. شما می‌توانید با استفاده از این پلتفرم، سیستم یادگیری ماشینی مورد نظرتان را با روش مورد پسند خود بسازید و در این شرایط پاسخ‌های سیستم شما، به‌طور آنی به کاربر ارائه خواهد شد.

جای تعجب نیست که مایکروسافت تصمیم دارد امکان دسترسی به پروژه‌ی BrainWare را در سرویس‌های ابری آژور خود ارائه دهد، بنابراین شرکت‌های دیگر می‌توانند از خدمات هوش مصنوعی آنی استفاده کنند. البته باید اشاره کنیم که هیچ تضمینی برای فراگیر شدن این سرویس وجود ندارد؛ اما ساخته شدن پلتفرم مورد بحث مدرک مهمی است که نشان می‌دهد مایکروسافت به دنبال رقابت بسیار جدی با گوگل، فیسبوک و شرکت‌های دیگری است که در حال حاضر موفق شده‌اند سهم قابل توجهی از بازار هوش مصنوعی مبتنی بر اینترنت را از آن خود کنند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا پلتفرم سخت‌افزاری هوش مصنوعی جدید مایکروسافت می‌تواند رقبایی چون گوگل و فیسبوک را شکست دهد؟

منبع: زومیت