مایکروسافت دوباره شیوه‌ کار کاربران را دستخوش تغییر می‌کند

یکی از عالی‌ترین تکنولوژی‌های به‌کار رفته در برنامه‌ی ورد، استفاده از غلط‌یاب املایی بود که به کاربران در پیدا کردن اشتباهات املایی و نوشتاری کمک می‌کند. اگر می‌خواهید با استفاده از یک شاخصِ واحد، میزان تغییری که مایکروسافت از زمان معرفی غلط‌یاب املایی به خود دیده‌ است، بسنجید، بهتر است به ویژگی‌ دیگری که در مجموعه‌ی نرم‌افزاری آفیس استفاده می‌شود، نگاهی داشته باشید.

این ویژگی که Accessibility Checker یا بررسی‌کننده‌ی قابلیت دسترسی نام دارد، مشکلات موجود در یک سند پاورپوینت یا ایمیل را مشخص می‌کند؛ مشکلاتی از قبیلِ تضاد رنگ نامناسب یا عدمِ استفاده از حاشیه‌نویسی برای بخش‌هایی که نیاز به توضیح بیشتر دارند. این قابلیت بر یک اصل استوار است و آن هم ایده‌آل‌گرایی نام دارد.

نکته‌ی قابل‌توجه درباره‌ی ویژگی Accessibility Checker، وجود آن در مجموعه‌ی نرم‌افزاری آفیس از سال ۲۰۱۰ میلادی است؛ اما به‌دلیل جایگذاری این ویژگی در لابه‌لای منوهای تو در تو، کاربران هیچگاه به شناخت این قابلیت دست نیافتند. حال مایکروسافت با پی‌بردن به این امر، قابلیت یادشده را در نسخه‌ی ۲۰۱۶ به کانون اصلی آفیس آورده است که در نهایت، باعث افزایش پنج برابری استفاده کاربران از این ویژگی شد. در ماه‌های آینده، قرار است تا شاهد قدم بزرگ بعدی برای این ویژگی باشیم؛ زیرا قرار است Accessibility Checker به‌صورت فراگیر و دائم، در پس‌زمینه‌ی تمام اپلیکیشن‌های آفیس اجرا شود؛ بنابراین اسناد آفیس اعم از، ارائه‌های پاورپوینت، صفحه‌گسترده‌های اکسل و پرونده‌های متنی ورد، بیش‌از پیش برای افراد قابل‌خواندن خواهد بود.

این لحظه، بی‌شک نقطه‌ی عطفی در حوزه‌ی طراحی و فناوری خواهد بود؛ زیرا این موضوع را بیان خواهد کرد که دیگر «سهولت» و «اتوماسیون» استراتژی درستی برشمرده نمی‌شود؛ بلکه از این پس گنجاندن ایده‌های طراحی که شامل کاربران خاص (به‌عنوان نمونه، کاربرانی که دارای ناتوانی‌های جسمی هستند) می‌شود در مرکز توجهات قرار خواهد گرفت.

حال به‌واسطه‌ی مجموعه‌ی محصولات جدیدی که مایکروسافت در طول دو هفته‌ی گذشته به معرض دید عموم گذاشته است، این شرکت شروع به نمایش ایده‌های ذهنی خود در چند دهه گذشته می‌کند. یکی از محصولات مورد بحث شامل کنترلر جدید ایکس‌باکس وان می‌شود که به‌لطف استفاده از دکمه‌های بزرگ و مسطح، به کمک بیمارهای پاراپلژی می‌شتابد. خوب است بدانید که پاراپلژی نام بیماری‌ است که فلج کامل عضلانی را به همراه دارد. این بیماری اغلب در پاها و تنه نمود بیشتری دارد و تنها اندامی که از آن در امان قرار دارد، دست‌ها هستند.

منبع: زومیت