مایکروسافت درصدد توسعه چشمی‌های هولولنز ۲ با میدان دید گسترده‌تر است

واقعیت افزوده به ما کمک می‌کند تا المان‌های مجازی را در دنیای واقعی جای دهیم. هولولنز (HoloLens) مایکروسافت کماکان بهترین نمونه از یک هدست است که از پسِ چنین وظایفی برمی‌آید؛ اما این محصول به‌تدریج رقبایی از شرکت‌های مجیک‌لیپ، اپل و گوگل را پیش روی خود می‌بیند.

مایکروسافت برای اینکه بتواند در بازار رقابتی حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد،‌ از شرکت Himax برای تامین هدایتگر موج (Waveguide) این محصول کمک گرفته است. هدایتگر موج یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قطعه‌های هولولنز محسوب می‌شود و کارکرد آن بازتاب تصویر مجازی در چشم‌های کاربر است. همین قطعه است که باعث محدود شدن زاویه دید هولولنز می‌شود؛ مسئله‌ای که به عنوان یکی از جدی‌ترین مشکلات این محصول مطرح شده است. 

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت Thurrott.com، مایکروسافت در نظر دارد تا در توسعه‌ی هولولنز ۲.۰، برای رفع مشکل یادشده، خود وارد عمل شود. در گزارش این وب‌سایت چنین آمده است:

بزرگترین تغییر هولولنز ۲ مربوط به موتور نوری (light engine) آن خواهد بود. ارتقاء مشخصات سخت‌افزاری این قطعه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد؛ اما مایکروسافت قصد دارد تا تولید آن را در لابراتوارهای خود انجام دهد. وارد شدن مایکروسافت به فاز توسعه به مفهوم وابستگی آن به شرکت‌های دیگر در زمینه‌ی طراحی و توسعه نیست؛ بلکه در تلاش است تا میدان دید هولولنز را که جزو یکی از محدودیت‌های نسل نخست این محصول بود، گسترش دهد.

مقاله‌های مرتبط:

هدف مایکروسافت از دنبال کردن این هدف،‌ علاوه بر کاهش هزینه‌ها،‌ گسترش میدان دید هولولنز ۲ خواهد بود. شاید با این برنامه توسعه بتوانیم برخی پتنت‌هایی که سال‌ها مایکروسافت آنها را به ثبت رسانده است،‌ در یک محصول واقعی ببینیم. از سوی دیگر، وقتی مایکروسافت در نظر دارد چنین توسعه‌ای را برای محصول خود در نظر بگیرد،‌ طبق تجربه پروژه با تاخیر به بازار عرضه خواهد شد. کمبود تجربه هم در این حوزه مزید بر علت شده و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. 

مایکروسافت،‌ ‍یش از این نیز به صورت رسمی درباره هولولنز ۲ (HoloLens 2.0) صحبت کرده است، از جمله در مورد واحد پردازش هولوگرافیکی و سنسورهای کینکت جدید آن به صورت رسمی اطلاع رسانی کرده است. امیدوارم این اطلاع رسانی‌ها نشان دهنده این باشد که این پروژه در حال انجام، بزودی به بازار برسد. 

منبع: زومیت