مایکروسافت به دنبال نفوذ در همه ابعاد زندگی شما است

زمانی که متوجه این حقیقت شوید شاید دیگر دیر شده باشد. مایکروسافت به همه حوزه‌ها هجوم آورده است. نه تنها رایانه‌های شخصی، بلکه حتی آیفون، دستگاه‌های اندرویدی، پرنده‌های بدون سرنشین، بلندگوهای هوشمند و غیره، مایکروسافت در حال تسخیر همه چیز است.

اگر بخواهیم کنفرانس توسعه‌دهندگان بیلد امسال مایکروسافت را در یک نکته خلاصه کنیم آن نکته موج حرکت آرام و پرقدرت این غول فناوری برای حضوری غیرمحسوس و ماهرانه در زندگی همه افراد خواهد بود.

ساتیا نادلا، مدیرعامل این شرکت، در روز نخست کنفرانس امسال مایکروسافت گفت:

جهان یک رایانه است.

رایانه‌ها دیگر محدود به لپ‌تاپ‌ها و جعبه‌هایی که زیر میز قرار می‌گیرند یا حتی دستگاهی مستطیلی فلزی و شیشه‌ای که در جیب خود می‌گذارید نیست. آن تعریفی که ما به صورت سنتی از رایانه داریم، یعنی دستگاهی که دارای صفحه نمایش و رابط کاربری گرافیکی باشد در حال تغییر است.

مایکروسافت همه جا

با اتصال فراهم شده به سامانه‌های ابری و هوش مصنوعی همه چیز درحال تبدیل شدن به یک رایانه است. حتی بلندگوها با هوش مصنوعی و تشخیص گفتار ترکیب شده‌اند. پرنده‌های بدون سرنشین که در حال حاضر تنها می‌توانند عکسبرداری و فیلم‌برداری کنند، به زودی با کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین قادر به تحلیل محیط و درک آن خواهند بود.

 برخلاف گوگل و اپل که سعی می‌کنند کاربران را به خرید دستگاه‌های دارای صفحه نمایش‌های زیبا و دلفریب سوق دهند، مایکروسافت حقیقت دیگری را پذیرفته و رویای خود را دنبال می‌کند: مایکروسافت می‌خواهد زیرساخت بیش از ۲۰ میلیون دستگاه هوشمندی باشد که تا سال ۲۰۲۰ وارد بازار خواهند شد.

مایکروسافت تنها به یک قسمت از کیک راضی نیست، می‌خواهد همه آن را از آن خود کند.

مقاله‌های مرتبط:

برای تحقق بخشیدن به این رویا، مایکروسافت نقشه راه خود را تغییر داده است. حالا این شرکت برخلاف گذشته که می‌خواست ویندوز را روی همه چیز نصب کند، تصمیم گرفته در زمین دیگران بازی کند تا هرچه بیشتر بر روی دستگاه‌های مختلف حضور داشته باشد. در طول کنفرانس همه کسانی که بر روی صحنه آمدند از مدیرعامل گرفته تا کارشناسان بارها تاکید کردند دنیای جدید دنیایی چند دستگاهی است. بر همین اساس مایکروسافت می‌داند باید بر روی همه دستگاه‌ها حضور داشته باشد، حتی آن‌هایی که کاملا در رقابت مستقیم با محصولات این شرکت هستند.

این به معنای عبور مایکروسافت از شکستش در حوزه دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند و تغییر رویکردش به ارائه خدماتش بر روی دستگاه‌هایی مانند آیفون و اندرویدی‌ها است. از دیگر اقدامات شرکت در این راستا می‌توان به همکاری با کوالکام برای ساخت کیت بینایی هوش مصنوعی برای بهبود هوش در دوربین‌های امنیتی و افزایش قدرت پلتفرم هوش مصنوعی آژور اشاره نمود. مایکروسافت حتی موفق شده DJI را به عنوان یکی از شرکت‌های پیش‌رو در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین متقاعد کند از آژور برای توسعه کاربردهای صنعتی خود استفاده کند.

یکی دیگر از ماموریت‌های جدید مایکروسافت اتصال برخی از سرویس‌هایش با محصولات شرکت‌های دیگر است. یکپارچه‌سازی کورتانا و الکسا را می‌توان یکی از نمونه‌های این ماموریت جدید دانست. شاید واضح‌ترین دلیل برای این کار سوالی مشخص است:

فناوری خوب به چه کاری می‌آید اگر مردم از آن استفاده نکنند؟

شاید جالب‌تر از همه این باشد که چگونه هوش مصنوعی و سرویس‌های مایکروسافت به طور نامرئی و دور از دید ما در حال رسیدن به اهداف این مأموریت جدید در همه جا هستند. احتمالا بیشتر مردم حتی خبر هم ندارند مایکروسافت تا چه میزان در متن زندگی آن‌ها قرار گرفته است.

چت‌بات‌ها و پردازش روی دستگاه

مقاله‌های مرتبط:

حتی کسانی که در چین زندگی می‌کنند و کاربر ویبو (Weibo) –نسخه چینی توییتر- هستند نیز شاید ایده‌ای درباره ماهیت XiaoIce نداشته باشند. یک چت‌بات با زبان طبیعی که توسط مایکروسافت ساخته شده و بیش از ۲۰ میلیون کاربر فعال دارد.

دیو فورستروم، مدیر ارشد Comms، گروه هوش مصنوعی و تحقیقاتی مایکروسافت، می‌گوید که کاربران با تقریبا ۳۰ دقیقه در روز فعالیت به طور متوسط ۲۳ بار با XiaoIce وارد تعامل می‌شوند.

فورستم می گوید:

در مقایسه، میانگین تعامل کاربر با یک دستیار دیجیتال معمولی مانند سیری یا دستیار گوگل فقط حدود ۳-۵ مرتبه است. از دیدگاه جا افتادگی XiaoIce به خوبی کورتانا در دنیا شناخته شده نیست (حداقل در خارج از چین)، اما میزان مراجعه و تعامل مردم به آن نشان می‌دهد که توانسته راه خود را به زندگی افراد باز کند.

مثال دیگری از رسوخ نامحسوس مایکروسافت برای ارايه فناوری‌هاش، تلفن‌ها هوشمند هواوی است. پرچمداران جدید این شرکت سازنده تلفن هوشمند مانند Huawei Mate 10 دارای یک تراشه اختصاصی شبکه عصبی (NPU) یا همان پردازنده هوش مصنوعی است. این تراشه به اپلیکیشن‌های مایکروسافت که به صورت پیش‌فرض بر روی این دستگاه نصب هستند اجازه می‌دهد بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر به ترجمه همزمان مکالمات به زبان‌های مختلف بپردازد، بدون آن‌که نیاز باشد به اینترنت وصل باشد و از پردازنده‌های ابری استفاده کند.

 مایکروسافت به صورت نامحسوس در حال پررنگ کردن حضور خود در پس‌زمینه فناوری‌های گوناگون است. بنابراین چه دوست داشته باشیم چه نه، احتمالا به زودی راه فراری از مایکروسافت نداشته باشیم، چرا که این شرکت در پس دستگاه‌های مختلف ما حضور خواهد داشت.

منبع: زومیت