قانون مور هنوز نمرده است: اینتل


اینتل در CES، اطلاعاتی در باره‌ی Cannon Lake نسل بعدی پردازنده‌های‌ خود که با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ساخته می‌شود، ارائه کرد.

اینتل در خلال کنفرانس خود در CES 2017 یک لپ‌تاپ‌ هیبریدی را به نمایش در آورد که به نسل بعدی پردازنده‌های این شرکت یعنی Cannon Lake مجهز شده بود. پردازنده‌های نسل بعدی اینتل قرار است براساس لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ساخته شوند. این بدین معنی است که اینتل می‌تواند در ابعاد فعلی پردازنده‌های خود تعداد ترانزیستورهای بیشتری جا کند. پردازنده‌های امسال اینتل در سری Kaby Lake براساس لیتوگرافی ۱۴ نانومتری ساخته می‌شوند. استفاده از لیتوگرافی کوچک‌تر معمولا به معنی کاهش اتلاف انرژی و افزایش بهره‌وری پردازنده است. 

مدیرعامل اینتل در این کنفرانس به قانون مور نیز اشاره کرد و گفت در سال ۲۰۱۲ آن‌ها با استفاده از فناوری ۲۲ نانومتری این قانون را تایید کردند و سال آینده نیز این قانون مجددا تایید خواهد شد. قانون مور می‌گوید که هر دو سال تعداد ترانزیستورها در مدارات مجتمع دو برابر می‌شود. کرانیچ، مدیرعامل اینتل گفت که دو برابر شدن تعداد ترانزیستورها به هر ۲.۵ سال یک‌بار رسیده است، اما همچنان ادامه دارد. 

طی سال‌های اخیر صحبت‌های بسیاری در باره‌ی مرگ قانون مور شنیده‌ایم چرا که کوچک‌ کردن ترانزیستور بسیار مشکل شده است. اما کرانیچ در نمایشگاه CES امسال گفت که قانون مور نمرده و اینتل با پردازنده‌های Cannon Lake بار دیگر آن را تایید خواهد کرد. 

پردازنده‌های سری U و Y از خانواده‌ی Cannon Lake با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری با دو هسته و گرافیک GT2 ارائه خواهند داشت. پردازنده‌های سری U حداکثر مصرف ۱۵ وات خواهند داشت و این در حالی است که حداکثر مصرف پردازنده‌های سری Y از ۵.۲ وات بیشتر نخواهد شد.منبع :زومیت