فیلترینگ فین‌تک‌ها، فعالیت ۲۰۰ هزار کسب و کار اینترنتی را مختل می‌کند

مقاله‌های مرتبط:

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که فیلترینگ فین‌تک‌ها (استارتاپ‌های مالی) در هفته‌ی گذشته به مدت ۵ روز، باعث ایجاد اختلال در فعالیت ۲۰۰ هزار کسب و کار اینترنتی شده است. ابوالحسن فیروزآبادی گفت:

در حال حاضر فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش حکمران را در بسیاری از کشورها بازی می‌کند و به‌جرئت می‌توان گفت مردمی‌ترین اقدام برای توسعه‌ی کشور، به توسعه‌ی شبکه‌ی ارتباطات و پهن باند برمی‌گردد. دولت در توسعه‌ی زیرساخت این حوزه سرمایه‌گذاری نکرده‌ است و مردم هستند که برای این شبکه هزینه می‌پردازند و در سرمایه‌گذاری اپراتورها شریک هستند.

به گفته‌ی فیروزآبادی، ۴۸ میلیون گوشی موبایل در اختیار مردم است و سرانه‌ی مصرف ماهانه‌ی ADSL در کشور ۸ گیگابایت و سرانه‌ی مصرف ماهانه‌ی اینترنت همراه ۳ گیگابایت است. این مقدار در آمریکا و اروپا به ترتیب ۲۳ و ۱۱ گیگابایت است و نشان می‌دهد که از کشورهای توسعه‌یافته فاصله داریم. دبیر شورای عالی فضای مجازی از وزارت ارتباطات خواست تا برای متوازن شدن این بازار تلاش کند و خلأ توزیع محتوا و اپلیکیشن را رفع کند؛ زیرا این حوزه نیازمند توسعه متوازن، اشتغال‌زا و فقرزدا است. توجه به این حوزه از الزامات توسعه‌ی شبکه‌ی ملی اطلاعات است.

فیروزآبادی درباره‌ی اخذ مالیات از فعالان این حوزه گفت:

همان‌طور که به بنزین و حامل‌های انرژی سوبسید تعلق می‌گیرد، باید به فضای مجازی نیز سوبسید تعلق گیرد و مالیات این بخش را در خود این حوزه خرج کنند.

منبع: زومیت