فیسبوک احتمالا در حال ساخت یک دستگاه ماژولار است

احتمالا شما هم از آن دسته افرادی هستید که گجت‌های الکترونیکی خود را با گذشت چند سال با مدل‌های جدیدتر تعویض می‌کنید. فیسبوک به تازگی پتنتی ثبت کرده که می‌تواند راه‌حلی برای جلوگیری از تعویض سریع دستگاه‌های الکترونیکی باشد. این پتنت در روز پنجشنبه ثبت شده و فیسبوک‌ در مورد آن توضیح داده که مربوط به یک دستگاه الکترومغناطیسی است که می‌تواند چرخه‌ی عمر مرسوم گجت‌های الکترونیکی را افزایش دهد.

اگرچه تاکنون مشخص نشده که دستگاه مورد نظر فیسبوک دقیقاً چه محصولی خواهد بود، اما در شرایطی که این کمپانی توسعه‌ی ایده خود را ادامه دهد، می‌توان گفت گوشی هوشمند ماژولار (یا دستگاه چند کاربرده‌ی) این شرکت طراحی شده تا هزینه و زباله‌های ناشی از به‌روزرسانی لوازم الکترونیکی را کاهش دهد.

پتنت مورد بحث به عنوان یک گوشی هوشمند توضیح داده نشده است، اما با این حال لیست ماژول‌های سخت‌افزاری این محصول شامل قابلیت‌هایی‌مثل تلفن، بلندگو، میکروفون، صفحه لمسی و جی‌پی‌اس می‌شود. اساسا کاربردهای این دستگاه به ماژول‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند بستگی دارد. به عنوان مثال ترکیب یک ماژول اینترنت و ماژول بلندگو این سیستم را به یک رادیو برای استریم آنلاین موسیقی تبدیل خواهد کرد. در این‌ پتنت همچنین امکاناتی مانند قابلیت‌های ارائه شده در الکسا دیده می‌شود. بر اساس اعلام بیزنس اینسایدر، گفته می‌شود که تیم توسعه‌دهنده‌ی این پروژه در فیسبوک موسوم به بیلدینگ ۸ (Building 8) بر دوربین و یادگیری ماشینی تمرکز کرده‌اند.

این پتنت در واقع نتیجه‌ی خرید استارتاپ Nascent Objects توسط فیسبوک است. استارتاپ یادشده که در زمینه‌ی ساخت گجت‌های ماژولار یا حداقل مدل‌های اولیه‌ی این نوع محصولات با استفاده از چاپگرهای سه بعدی فعالیت دارد، در سال ۲۰۱۶ به زیر پرچم فیسبوک رفت. در پتنت مورد اشاره نام چهار تن از کارمندان فیسبوک که قبلاً در استارتاپ Nascent Objects کار می‌کرده‌اند دیده می‌شود. این کارمندان حال حاضر در تیم توسعه‌ی بیلدینگ ۸ فیسبوک کار می‌کنند.

اگرچه هنوز نمی‌دانیم که نامیدن این دستگاه به عنوان یک گوشی هوشمند کاملاً صحیح است یا خیر، اما این اولین باری نیست که یک شرکت تصمیم گرفته تا یک دستگاه ماژولار را تولید کند. به عنوان مثال پروژه‌ی آرا مربوط به یک گوشی هوشمند ماژولار بود که توسط کمپانی گوکل شروع به کار کرد، اما مدتی قبل فعالیت‌های این پروژه به طور کامل متوقف شد. گوشی‌های هوشمند سری موتو زد موتورولا نیز ماژولار محسوب می‌شوند، اما برخلاف پروژه‌‌ی  آرا و پتنت  فیسبوک، موتو زد همانند یک گوشی هوشمند معمولی یه نظر می‌رسد که فقط می‌توان یکسری ابزارهای جانبی را به بخش پشتی آن اضافه کرد.

ایده اصلی پتنت فیسبوک از بین بردن کامل هزینه‌ها و زباله‌های ناشی از تعویض دستگاه‌های الکترونی است. این ایده با امکان تعویض اجزای مختلف دستگاه به طور جداگانه محقق خواهد شد. در توضیحات پتنت مورد بحث اینگونه نوشته شده است: در واقع می‌توان از قطعات سخت‌افزاری موجود در لوازم الکترونیکی که منسوخ تلقی می‌شود مجدداً استفاده کرد. اما در حال حاضر باز هم نمی‌توان از اجزای سخت‌افزاری دستگاه‌های الکترونیکی استفاده کرد، زیرا این محصولات به عنوان سیستم‌های بسته طراحی شده‌اند. از دید یک مشتری، چرخه‌ی عمر لوازم الکترونیکی معمولی، هزینه‌بر و ناپایدار است.

مثل سایر پتنت‌ها می‌توان گفت که وجود پتنت فیسبوک به این معنی نیست که حتما یک محصول نهایی بر اساس آن ساخته خواهد شد. حتی هنوز مشخص نیست که این شرکت همچنان در حال توسعه‌ی ایده‌ی مورد اشاره باشد.

نظر شما در این مورد چیست؟

منبع: زومیت