فناوری دوربین جدید تشخیص عمق کوالکام برای واقعیت مجازی و اسکن چهره

پروژه ماژول دوربین Spectra کوالکام یکی از مهم‎ترین فناوری‎هایی است که به زودی در نسل‎های جدید دستگاه‎های مبتنی بر اندروید شاهد آن‎ها خواهیم بود. از برجسته‎ترین ویژگی‎های این پروژه قابلیت تشخیق عمق و اسکن چهره است که امکان احراز هویت کاربر از طریق عنبیه چشم را امکان‎پذیر می‎نماید.

سیستم Spectra به تولیدکنندگان گوشی‎های هوشمند این امکان را می‎دهد که قابلیت‎های جدیدی را به دوربین محصولات خود اضافه کنند. این مسئله بیشتر برای دوربین‎های دارای لنز دوگانه صادق است. در حال حاضر اغلب محصولات از لنز دوم خود برای بهبود کیفیت تصویر لنز اولیه از طریق سنسور سیاه و سفید یا لنز تله‎فتو استفاده می‎کنند.

qualcomm spectra

مهم‎ترین قابلیت این فناوری، افزوده شدن امکان تشخیص عمق به دوربین است. در نسخه پایین رده و ساده این قابلیت بیشتر به افزایش کیفیت تصاویر ثبت شده کمک می‎کند. امکان تشخیص عمق دو نقطه مختلف می‎تواند موجب ایجاد افکت بوکه شود به صورتی که سوژه به صورت شفاف ظاهر می‎شود و فضای اطراف آن تار خواهد بود. به گفته کوالکام این فناوری جدید می‎تواند بسیار بهتر از گوشی‎های اندرویدی کنونی در تشخیص عمق و اعمال افکت بوکه عمل کند.

اما نسخه رده‎ بالای این فناوری از ماژول‎های بیشتر همانند پروژکتور مادون قرمز و دوربین مادون قرمز استفاده می‎کند. پروژکتور گفته شده نقطه‎هایی را در محیط پخش می‎کند و سپس دوربین آن‎ها را تشخیص می‎دهد. استفاده از این دو ماژول در نهایت تصویری سه بعدی از محیط ایجاد می‎کند. در دموی منتشر شده توسط کوالکام فناوری مذکور امکان تشخیص فشرده شدن کلید‎های پیانو و تغییر ارتفاع آن‎ها را نیز دارد.

qualcomm spectra

از قابلیت‎های کاربردی‎تر ویژگی تشخیص عمق، می‎توان به بهبود شناسایی صورت و تشخیص چهره برای احراز هویت کاربر با ضریب امنیتی بالا اشاره کرد. چنین سطح پیشرفته‎ای از تشخیص عمق پتانسیل بسیار بالایی برای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نیز فراهم می‎کند و در آینده‎ای نزدیک، محصولات میان‎رده نیزی به چنین قابلیت‎هایی مجهز می‎شوند.

مقاله‌های مرتبط:

در حال حاضر کوالکام در زمینه واقعیت مجازی نیز اقدامات بزرگی انجام داده است. پلتفرم VR 365 با تمرکز بر روی واقعیت مجازی توسعه داده شده تا بتواند بدون نیاز به اتصال به رایانه، محتوای مذکور را نمایش دهد. البته چنین سیستم‎هایی قطعا به قدرتمندی محصولاتی مانند Vive یا Rift نخواهند بود اما می‎توانند تجربه‎ای بهتر از Gear VR سامسونگ یا DayDream VR را به کاربران ارائه دهند. حتی به کمک تشخیص عمق، دوربین می‎تواند حرکات دست کاربر را تشخیص دهد و از برخورد آن با اشیا جلوگیری کند.

به نظر می‎رسد کوالکام بسیار هوشمندانه عمل کرده است و طرح‎های جدید خود را درست کمی پیش از معرفی آیفون جدید در اختیار علاقه‎مندان قرار داده است. انتظار می‎رود ماژول‎های جدید این شرکت در کنگره موبایل جهانی سال آینده توجه بسیاری به خود جلب کنند.

منبع: زومیت