فقر و وضع نامناسب مالی روی آناتومی مغز انسان تاثیر می‌گذارد

ما اغلب مشکلات مالی را به تصمیمات بد زندگی مرتبط می‌دانیم. مواردی مانند اینکه چرا نتوانسته‌ایم به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه دهیم؟ یا نتوانسته‌ایم شغل پرمنفعت‌تری انتخاب کنیم؟ اما به‌نظر می‌رسد که واقعا این طور است. چند پژوهش اخیر نشان داده‌اند که درآمد کمتر می‌تواند روی حافظه و عملکرد شناختی مغز تاثیر منفی بگذارد. دانشمندان می‌گویند، توانسته‌اند، پیوندی میان پایین‌تر بودن سطح اجتماعی و اقتصادی و تغییرات ساختار مغز پیدا کنند.

آسیب عملکرد شناختی در اثر فقر، شبیه یک شب بی‌خوابی است

این پژوهش جدید در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است. پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس در دالاس، برای این پژوهش، مغز ۳۰۴ نفر بین سنین ۲۰ تا ۸۹ سال را اسکن کردند. آن‌ها در بررسی‌های خود دو مورد را دنبال کردند: ابتدا میزان ماده خاکستری در مغز و سپس، چگونگی سازماندهی شبکه‌های مغز در این افراد. در مغز، نواحی که دارای کارکردهای مرتبطی هستند، اغلب فعالیت مشابهی را نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال، نواحی که کنترل گفتار را برعهده دارند؛ تمایل بیشتری برای برقراری ارتباط با یکدیگر و تعامل کمتری با نواحی دارند که عملکردهای متفاوت بدن کنترل می‌کنند. این مورد، به‌عقیده‌ی دانشمندان، برای شبکه‌های مغز سودمند است.

پژوهش‌های گذشته نشان داده بودند که ساختار و عملکرد مغز کودک، زمانی که در محیطی با فقدان آموزش، تغذیه و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی کافی رشد کند، در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

گاگان ویگ، عصب‌شناسی از مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس و پژوهشگر ارشد این پژوهش جدید، گفت:

می‌دانستیم که وضعیت اجتماعی و اقتصادی بر ساختار مغز در دوران کودکی و سنین بالاتر تاثیر می‌گذارد، اما در پژوهش‌ها، شکافی وجود داشت. ما در پژوهش خود، ارتباط وضعیت اجتماعی و اقتصادی را در طیف گسترده‌ای از افراد بزرگسال بررسی کردیم.

 پژوهشگران سپس اسکن‌های مغز را با سابقه تحصیلی، اشتغال و وضعیت کلی اجتماعی و اقتصادی آ‌ن‌ها، مقایسه کردند. آن‌ها دریافتند که شرکت‌کنندگان میانسال (کسانی که بین ۳۵ تا ۶۴ سال سن داشتند) در وضعیت بهتری هم از لحاظ ماده‌ی خاکستری و هم جداسازی سودمند شبکه‌های مغز قرار دارند. هر دوی این شاخص‌ها با حافظه بهتر هستند که گفته می‌شود نقش حفاظتی را در برابر زوال عقل و سایر علائم پیری مغز ایفا می‌کنند. این رابطه حتی پس از اینکه پژوهشگران مواردی مانند سلامت روحی و جسمی، توانایی شناختی و حتی وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد در دوران کودکی (به جای بزرگسالی) را کنترل کردند هم وجود داشت. این مورد نشان داد که بزرگ شدن فرد در یک خانواده ثروتمند یا فقیر، لزوما بر سلامت مغز افراد میانسال تاثیر نمی‌گذارد. بلکه سلامت مغز می‌تواند به زندگی بزرگسالی فرد مرتبط باشد.

مقاله‌های مرتبط:

افرادی که مشاغلی با درآمد پایین دارند، ممکن است دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و غذای سالم کمتری داشته باشند. آن‌ها ممکن است در محله‌های پر جمعیت‌تر زندگی کنند یا زندگی‌هایی داشته باشند که کمتر از لحاظ فکری تحریک‌کننده‌اند. استرس بودن در وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین، باعث افزایش سطوح بار آلوستاتیک می‌شود. بار آلوستاتیک، معیار اندازه‌گیری هورمون‌های استرس پس از پاسخ‌های عصبی ناشی از استرس تکراری یا مزمن است.

ویگ گفت:

شواهد بیشتری در مورد تاثیر استرس و یادگیری مداوم روی مغز به‌دست آوردیم. یافته‌های ما با این فرض سازگار است که تجربه‌های مادام‌العمر ممکن است بر سلامت مغز تاثیر بگذارد.

پژوهش‌های گذشته هم نشان داده بودند که وضعیت بد اجتماعی و اقتصادی، می‌تواند بر سلامت مغز تاثیر منفی بگذارد. پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ در ژورنال Science منتشر شد، نشان داد که کارکرد شناختی مغز فرد با تلاش ثابت و همه جانبه برای مقابله با تاثیرات فوری درآمد کم، مانند پرداخت صورت حساب‌ها و کاهش هزینه‌ها، کاهش می‌یابد. پژوهشگران در این پژوهش دریافتند که آسیب عملکرد شناختی در اثر فقر، عملا شبیه یک شب بی‌خوابی است. پژوهش دیگری که سال گذشته انجام شد، نشان داد افرادی که در فقر زندگی کرده‌اند، از لحاظ حافظه‌ی کلامی، سرعت پردازش و عملکرد اجرایی نسبت به افرادی که هرگز در فقر زندگی نکرده‌اند، ضعیف تر هستند.

جیایینگ ژائو، روانشناس دانشگاه بریتیش کلمبیا و یکی از پژوهشگران پژوهش سال ۲۰۱۳، گفت:

فکر می‌کنم این پژوهش جدید، بر اساس پژوهش‌های گذشته انجام شده که رابطه‌ی کارکرد شناختی و فقر را بررسی کرده بودند. و نشان می‌دهد که فقر شدید می‌تواند روی آناتومی مغز اثر بگذارد. اکنون، این پژوهش؛ شواهد عصبی لازم را فراهم کرده است.

در پژوهش جدید، رابطه‌ی وضعیت اجتماعی اقتصادی و کارکرد مغز در جوان‌ترین بزرگسالان (افراد ۲۰ تا ۳۴ ساله) یا مسن‌ترین بزرگسالان (بیش از ۶۴ سال) مشابه رابطه‌ی افراد میانسال نبود.

افراد فقیرتر، از لحاظ حافظه کلامی، سرعت پردازش و عملکرد اجرایی ضعیف‌تر از بقیه هستند

این موضوع می‌تواند بدین معنا باشد که سالم‌ترین افراد در میان گروه‌هایی با وضعیت اجتماعی و اقتصادی بد تا سنین پیری زنده می‌مانند یا اینکه زمانی که فرد به سن ۷۰ یا ۸۰ سالگی می‌رسد، شاخص‌های اجتماعی اقتصادی نسبت به فرایند زیست شناختی پیری، تاثیر کمتری روی مغز فرد دارد.

ضخامت ماده خاکستری مغز

تصویری از نیمکره چپ و راست مغز یک فرد ۵۵ ساله که ضخامت ماده خاکستری مغز را نشان می‌دهد. نواحی قرمز رنگ باریک‌ترین  و نواحی زرد رنگ ضخیم‌ترین بخش‌های ماده خاکتسر مغز را نشان می‌دهد

علاوه بر این، در این پژوهش تعداد بسیار کمی از افراد زیر خط فقر هم بررسی شدند که در پژوهش‌های گذشته به‌طور گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفته بودند. در مجموع، تمامی این پژوهش‌ها نشان داده‌اند، افرادی که ثروت کمتری دارند، از آنجایی که همیشه در تلاش برای پرداخت هزینه‌های خود هستند؛ استرس زیاد و حافظه‌ی بدی دارند و در نتیجه وظایف شناختی را به شکل بدتری انجام می‌دهند.

ویگ گفت:

آنچه که ما در افراد میانسال پیدا کردیم، رابطه بین وضعیت اجتماعی و اقتصادی و عملکرد و آناتومی مغز بود. آنچه این نتایج را قابل‌توجه‌تر می‌سازد، این است که افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند؛ عمدتا بالای خط فقر بودند. این شواهد نشان می‌دهد که رابطه‌ی بین وضعیت اجتماعی و اقتصادی و عملکرد مغز تنها محدود به شرایط دشوار معیشتی نیست، بلکه محدوده‌ی وسیع‌تری را شامل می‌شود. با وجود این، به دلیل اینکه وضعیت‌های اقتصادی و اجتماعی می‌توانند با هم در بسیاری از عوامل، از جمله رژیم غذایی و رفتارهای سلامتی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و سطوح استرس متفاوت باشند، هنوز مشخص نیست که کدام یک از این عوامل می‌تواند دلیل این رابطه باشند.

ویگ در ادامه گفت که برای شناخت بهتر روابط بالقوه میان عوامل اجتماعی و اقتصادی و سلامت مغز، پژوهش‌های بیشتری لازم است.

او گفت:

پیش از این، درباره‌ی تاثیر شبکه سازمان‌دهی مغز روی زندگی بزرگسالی فرد، اطلاعات کمی داشتیم، اکنون؛ نتایج یافته‌های ما نشان می‌دهد که نیاز به پژوهش‌های بیشتری در این مورد وجود دارد.

منبع: زومیت