فریب برنامه جعلی ساخت کارت بانکی را نخورید

به گزارش جام جم آنلاین از مرکز ماهر، باج افزار (Ransomware) نوعی بدافزار است که به مجرمان این امکان را می دهد بتوانند از طریق یک کنترل از راه دور، کامپیوتر قربانی را قفل کنند به طوری که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند تا در نهایت مجبور باشد برای رفع مشکل هزینه ای را به هکرها بپردازد.

در همین پیوند و براساس تازه ترین گزارش مرکز ماهر آمده است: مشاهدات اخیر در فضای سایبری کشور به خصوص در پیام‌ رسان تلگرام حاکی از آن است که یک باج‌افزار از خانواده خطرناک شناخته شده هایدن تیر (HiddenTear) با نام سایبرای.ایکس.ای (Cyber.exe) در پوشش برنامه‌ای کاربردی با ادعای ساخت تصویر جعلی کارت ملی، کارت بانکی، شناسنامه و پاسپورت در حال انتشار است.

قربانیان این برنامه که به طور عمده افرادی مبتدی و باانگیزه جعل هویت هستند، پس از دریافت برنامه سایبرای.ایکس.ای (Cyber.exe) مورد حمله باج افزاری قرار خواهند گرفت.

مرکز ماهر در گزارش خود آورده است که باج افزار مذکور برای رمزگشایی فایل ها از قربانیان خود طلب ۰٫۰۳ باج می کند.

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای به همه کاربران توصیه اکید دارد تا از دریافت و اجرای برنامه ها از منابع ناشناخته به شدت پرهیزکنند.

بر اساس قانون جرایم رایانه ای مصوب بهمن ماه سال ۱۳۸۹مجلس شورای اسلامی هر یک از فعالیت های مورد ادعا در پوشش انگیزشی این بد افزار، جرایمی جدی است و مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

بهترین راهکار برای پیشگیری از فعالیت باج افزار ها تهیه منظم رونوشت های پشتیبان از اطلاعات و نگهداری آنها به صورت غیر برخط است.

منبع:جام جم آنلاین