فرمول یک موناکو، با قهرمانی فتل به پایان رسید


مهم‌ترین رقابت در تقویم سالیانه‌ی فرمول یک، عصر امروز برگزار شد. در پایان مسابقه‌ی جایزه بزرگ موناکو، سباستین فتل از تیم فراری، به مقام اول رسید.

باز هم یک روز کاملا موفق و رویایی برای تیم فرمول یک فراری، رقم خورد تا دو راننده‌ی این تیم، جایگاه‌های برتر را به دست آورند و اختلاف فردی و تیمی با رقیب دیرینه‌ی خود، مرسدس بنز؛ را افزایش دهند. سباستین فتل، با قهرمانی در موناکو؛ صدر جدول فرمول یک جهان را در اختیار گرفت و هم‌تیمی او، کیمی رایکونن که در تعیین خط اول شده بود؛ با کسب مقام دوم، به جایگاه چهارم در مجموع رقابت‌های امسال تا این لحظه رسید. جالب است بدانید که از سال ۲۰۰۱ تاکنون، هیچ راننده‌ای از فراری، به مقام قهرمانی موناکو نرسیده بود.

کیمی رایکونن فنلاندی، از خط اول، آغازگر گرندپری موناکو بود و تا میانه‌های مسابقه، جایگاه خود را حفظ کرد، اما به هنگام خروج از پیت‌استاپ، با ترافیک مواجه شد تا هم‌تیمی آلمانی او، برای سومین‌بار در این فصل، به قهرمانی برسد. سباستین فتل، با یک استراتژی تیمی هوشمندانه که به گفته‌ی مدیران فراری، از قبل برنامه‌ریزی نشده بود؛ پنج‌دور دیرتر به پیت‌استاپ رفت و با چند دور سریع و بسیار استادانه، فاصله‌ی زمانی خود با رایکونن را به ۱۱ ثانیه افزایش داد تا نهایتا با اختلاف زمانی ۳.۱۴۵ ثانیه، سریع‌تر از هم‌تیمی خود، با زمان ۱ ساعت و ۴۴ دقیقه و ۴۴ ثانیه، قهرمان جایزه بزرگ موناکو شود.

سباستین فتل، پس از پایان مسابقه گفت:

حضور دیرهنگام من در پیت‌استاپ، از قبل تعیین نشده بود. تنها هدف ما این بود که رتبه‌های اول و دوم را به‌دست آوریم. روی لاستیک‌های عقب، کمی مشکل داشتیم و تصمیم گرفتیم به پیت‌استاپ برویم. والتری بوتاس (از تیم مرسدس) و کیمی رایکونن به پیت رفتند، اما من هنوز کمی چسبندگی در لاستیک‌ها داشتم، پس تصمیم گرفتم تا جایی که می‌توانم، از آنها استفاده کنم. در ۲ دور آخر، قبل از رفتن به پیت‌استاپ، از رکوردهایی که به‌دست آوردم؛ شگفت‌زده شدم و باور نمی‌کردم که رایکونن را پشت سر گذاشته باشم.

  فرمول یک موناکو

یکی از چالش‌های مهمی که رانندگان موناکو با آن مواجه شدند، برخورد جنسن باتن از تیم مکلارن هوندا با پاسکال ورلاین از تیم مانور، در هفده دور مانده به پایان مسابقه بود. این حادثه، باعث حضور ماشین ایمنی و کاهش سرعت خودروها شد که در نتیجه‌ی آن، لاستیک‌ها خنک شدند و چسبندگی خود را از دست دادند.

  فرمول یک موناکو

فرمول یک موناکو، شاهد بازگشت جنسن باتن، قهرمان سابق این گرندپری بود، اما پس از برخورد او با پاسکال ورلاین، پایان زودهنگامی برای باتن داشت. دیگر راننده‌ی تیم مکلارن، استافل وندورن هم، در میانه‌های مسابقه؛ با دیوار برخورد کرد تا یک روز غم‌انگیز به سابقه‌ی ناامیدکننده‌ی مکلارن در فرمول یک امسال، اضافه شود. در پایان رقابت در موناکو، ۷ راننده موفق به رسیدن به خط پایان نشدند.

فرارای فرمول یک موناکو

دیگر اتفاق جالب در این گرندپری، کسب مقام هفتم، توسط لوئیز همیلتون بود. این راننده‌ی مشهور تیم مرسدس که در ابتدای فصل امید اول قهرمانی محسوب می‌شد، حالا با ۲۵ امتیاز اختلاف با فتل، در رده‌ی دوم، رقابت‌های جاری فرمول یک جهان قرار گرفته است. والتری بوتاس، که در هفته‌های اخیر، در زمان‌گیری‌های تعیین خط و تمرینی، برتر از همیلتون در تیم مرسدس عمل کرده بود، در موناکو به جایگاه ارزشمند چهارم رسید تا به امتیاز تیمی مرسدس و حفظ جایگاه آن، در رده‌ی دوم؛ پشت سر فراری، کمک شایانی کرده باشد.

فرارای فرمول یک موناکو

دنیل ریکیاردو و مکس ورشتاپن، رانندگان تیم ردبول هم، با استراتژی هوشمندانه و حرکت کم‌اشتباه؛ روز خوبی را در موناکو به پایان رساندند. ریکیاردو، با اختلاف زمانی ۳.۷۴۵ ثانیه با فتل، به رتبه‌ی سوم این گرندپری رسید و ورشتاپن ۱۹ ساله، جایگاه پنجم را کسب کرد. جایگاه‌های ششم و هفتم، به کارلوس ساینز از تیم تورو روسو و لوئیز همیلتون از تیم مرسدس رسید، درحالیکه رتبه‌های هشتم تا دهم به ترتیب در اختیار رومن گروسجان از تیم هاس، فیلیپه ماسا از تیم ویلیامز و کوین مگنوسن از تیم هاس قرار گرفت.

در رده‌بندی نهایی مسابقات فرمول یک امسال تا این لحظه، فتل با ۱۲۹ امتیاز صدر نشین است. لوئیز همیلتون با ۱۰۴ امتیاز در رتبه‌ی دوم قرار دارد و والتری بوتاس با ۷۵ امتیاز، جایگاه سوم را در اختیار دارد. در رده‌ی چهارم و پنجم هم، کیمی رایکونن و دنیل ریکیاردو با امتیازهای ۶۷ و ۵۲ قرار دارند.منبع :زومیت