فرمول یک اسپانیا؛ قهرمان کامل برای مرسدس بنز

قهرمانی همیلتون در مسابقه‌ی آذربایجان، با چاشنی شانس و حوادث متعدد برای رقبا، رقم خورد. برخلاف فرمول یک باکو، شاهد رقابتی نسبتا آرام در بارسلون بودیم که موفقیت کامل برای رانندگان مرسدس بنز در پی داشت. هرچند که ۳ راننده‌ از تیم‌های کم‌اهمیت هاس، تورو روسو و رنو به دلیل برخورد در دورهای ابتدایی، مسابقه را ترک کردند، اما دیگر شرکت کننده‌ها و خصوصا راننده‌‌های مدعی از تیم‌های مرسدس، فراری و ردبول؛ بدون حادثه‌ی شدید به رقابت ادامه دادند. ناکام اصلی این مسابقه، کیمی رایکونن از تیم فراری بود که ضمن دور ۲۷ به دلیل نقص فنی، مجبور به ترک رقابت شد.

f1 Spain

مهم‌ترین حادثه‌ در فرمول یک اسپانیا ۲۰۱۸، گردش ناگهانی خودروی رومن گروژان بود که منجر به تصادف او با هالکنبرگ و گسلی شد. به هنگام اواسط مسابقه هم، استبان اکون از تیم فورس ایندیا؛ پس از پیت استاپ ناامیدکننده و نقص فنی، پیست را ترک کرد. استوفل وندرون از تیم مک‌لارن نیز، راننده‌ی دیگری بود که به دلایل فنی نتوانست رقابت را ادامه دهد. در مجموع، ۶ راننده موفق به اتمام جایزه بزرگ اسپانیا نشدند.

لوئیس همیلتون، قهرمان فصل گذشته‌ی مسابقات فرمول یک؛ توانست ۶۶ دور پیست بارسلون را در زمان یک ساعت و ۳۵ دقیقه و ۲۹.۹۷۲ ثانیه به پایان برساند. والتری بوتاس با اختلاف زمانی ۲۰.۵۹۳ ثانیه نسبت به همیلتون، دوم شد. مکس ورشتاپن، ۲۶.۸۷۳ ثانیه، کندتر از همیلتون عمل کرد و به مقام سوم رسید. سباستین فتل، راننده‌ی اصلی فراری که چند هفته قبل، امید قهرمانی مسابقات محسوب می‌شد، با اختلاف زمانی ۲۷.۵۸۴ ثانیه نسبت به همیلتون، جایگاه چهارم در جایزه بزرگ بارسلون را به دست آورد.

از اتفاقات جالب در فرمول یک اسپانیا، رکوردزنی همیلتون و ریکیاردو بود. در نهایت، راننده‌ی تیم ردبول با زمان یک دقیقه و ۱۹.۰۹۳ ثانیه، بهترین زمان‌ در تاریخ پیست کاتالونیا را به نام خود ثبت کرد. لوئیس همیلتون هم، شصت و چهارمین قهرمانی خود در تاریخ فرمول یک جهانی را جشن گرفت و برای صد و بیست و یکمین بار، روی سکو رفت.

منبع: زومیت