فرمول یک آذربایجان؛ اولین قهرمانی همیلتون

حتی خوش‌بین‌‌ترین هواداران تیم مرسدس بنز هم، تا پایان مسابقه؛ شانس چندانی برای لوئیس همیلتون و قهرمانی او در باکو قائل نبودند. حضور طولانی مدت خودروی ایمنی (Safety Car) باعث شد، فاصله‌ی بین رقابت‌کنندگان در ۱۰ دور پایانی به حداقل برسد و در نتیجه‌ی آن، شاهد اتفاقات متعددی باشیم. جایزه بزرگ آذربایجان، اولین قهرمانی فصل را برای راننده‌ی مرسدس بنز به ارمغان آورد، ضمن اینکه منجر به صعود قهرمان فصل قبل، تا رتبه‌ی اول در جدول رده‌بندی فصل ۲۰۱۸ شد.

شاید مهم‌ترین حادثه در رقابت باکو، فراتر از قهرمانی همیلتون و مربوط به تیم ردبول باشد. در میانه‌‌ی مسابقه فتل جلودارد بود و هر دو راننده‌ی ردبول، به نزدیکی هم رسیدند. هرچند که دنیل ریکیاردو، جلوتر از مکس ورشتاپن حرکت می‌کرد، اما توسط او جاگذاشته شد تا مکس به رده‌ی ارزشمند سوم برسد. رقابت بین راننده‌های ردبول ادامه یافت تا ۱۱ دور مانده به پایان مسابقه، ریکیاردو به پشت ورشتاپن برخورد کند و هر دو از مسابقه خارج شوند. این اتفاق، زمانی رخ داد که آن‌ها برای رسیدن به رده‌های ارزشمند چهارم و پنجم، مشکل خاصی نداشتند. با حضور طولانی مدت خودروی ایمنی و حذف رانندگان ردبول، در دورهای پایانی؛ والتری بوتاس جلوتر از دیگران حرکت می‌کرد، سباستین فتل دوم و  لوئیس همیلتون سوم بود. رایکونن، پرز، گروژان و ساینز هم به دنبال آنها و پشت خودروی ایمنی حرکت می‌کردند. در چنین لحظاتی، رومن گروژان هم، حین گرم‌کردن لاستیک‌ها؛ با دیواره برخورد کرد تا حضور خودروی ایمنی در مسابقه طولانی‌تر شود.

نهایتا، کمتر از ۴ دور مانده تا پایان مسابقه، خودروی ایمنی خارج شد و رقابت در جایزه بزرگ آذربایجان به روال عادی باز گشت. لحظاتی بعد و کمتر از ۳ دور مانده تا انتهای رقابت، فتل برای سبقت از بوتاس و رسیدن به رده‌ی اول تلاش کرد، اما با قفل‌ شدن لاستیک‌ها ناکام ماند و نه‌تنها به صدر نرسید که به دلیل نقص در تایرها به رتبه‌ی چهارم سقوط کرد. تا این‌جای کار؛ بوتاس اول، همیلتون دوم، رایکونن سوم و سرجیو پرز (راننده‌ی فورس ایندیا) چهارم بود، اما به دلیل برخورد قطعات به‌جا مانده از تصادف رانندگان تیم ردبول با لاستیک عقب بوتاس، جلودار مسابقه هم  پنجر شد و تایر خود را به کلی از دست داد. با خروج بوتاس از مسابقه، رده‌ی اول به همیلتون رسید، رایکونن دوم شد و پرز که توانسته بود از فتل سبقت بگیرد، بر سکوی سوم ایستاد.

در پایان مسابقه، لوئیس همیلتون به خبرنگاران فت:

اول بودن برایم عجیب است، اما باید آن را قبول کنم. عملکرد بوتاس عالی بود و لیاقت قهرمانی داشت. فتل هم فوق‌العاده عمل کرد.

پس از برگزاری فرمول یک آذربایجان و ناکامی غم‌انگیز بوتاس، ورشتاپن و ریکیاردو در امتیازگیری،  راننده‌ی مرسدس بنز و قهرمان فصل قبل؛ با ۷۰ امتیاز در رده‌ی نخست جدول قرار گرفت. رانندگان فراری، شامل سباستین فتل و کیمی رایکونن، به ترتیب با امتیارهای ۶۶ و ۴۸ به رده‌های سوم و چهارم سیدند. رتبه‌های چهارم، پنجم و ششم هم، فعلا در اختیار بوتاس، ریکیاردو و آلونسو از تیم‌های مرسدس بنز، ردبول و مک‌لارن قرار داد. 

در رده‌بندی تیمی، فراری صدرنشین است و ۱۱۴ امتیاز دارد. مرسدس بنز، با فقط ۴ امتیاز کمتر؛ دوم است و ردبول ۵۵ امتیازی در رده‌ی سوم، قرار دارد. رتبه‌های چهارم، پنجم و ششم هم، در اختیار  مک‌لارن، رنو و فورس‌ ایندیا است.

منبع: زومیت