فاز بعدی اجرای طرح رجیستری؛ انتقال مالکیت گوشی‌های دست دوم

در نشست خبری امروز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مدیرکل فناوری اطلاعات این ستاد اعلام کرد که فرآیند انتقال مالکیت گوشی‌های دست‌دوم بر اساس کد دستوری #۷۷۷۷* انجام می‌شود.

به گفته‌ی وی، در فرآیند ثبت گوشی‌های موبایل، گزینه‌ی سومی در نظر گرفته شده که شامل انتقال مالکیت است؛ بر این اساس لازم است کاربر کد IMEI گوشی که قرار است به فروش برساند را وارد سیستم می‌کند و سیستم شماره‌ی تلفن فردی که قرار است مالک بعدی گوشی باشد را می‌خواهد. پس از وارد کردن این شماره، سیستم از طریق پیامک کدی را برای فرد خریدار ارسال می‌کند. بعد خریدار ادامه انتقال مالکیت را انجام می‌دهد. بر این اساس از طریق همان کد دستوری *۷۷۷۷# و گزینه فعال سازی، خریدار ادامه روند را طی می‌‌کند؛ IMEI را وارد می‌کند، کد دستوری را هم که از سیستم دریافت کرده وارد و ارسال می‌کند. سپس سیستم پیامکی مبنی بر مدل و مشخصات گوشی برای وی ارسال می‌کند و گوشی در شبکه فعال خواهد شد.

حمیدرضا دهقانی‌نیا تاکید کرد که خریداران قبل از اینکه گوشی دست دوم را خریداری کنند یا بخواهند گوشی خود را به فروش برسانند حتما تنظیمات بازگشت به کارخانه یا همان ریست فکتوری را انجام دهند، سپس این فرآیند را انجام دهند.

بر اساس گزارش وی، فرآیند استعلام اصالت هم با کد دستوری *۷۷۷۷# و انتخاب گزینه ورود کد پانزده رقمی IMEI صورت می‌گیرد. به این ترتیب سیستم پیامکی برای خریدار ارسال می‌کند. وی تاکید کرد که این کد حتما باید با سرشماره همتا باشد. اگر سرشماره دیگری پیامک دریافت کردند، قطعا مشکلی وجود دارد و از خرید آن گوشی صرفنظر کنند.

وی افزود:

وقتی پیامک را دریافت کردند با فیزیک کالایی که خریداری می‌کنند تطبیق دهند. بر این اساس کاربر با شماره‌گیری *#۰۶#، کد IMEI گوشی خود را دریافت می‌کند سپس باید این کد را با کد IMEI روی جعبه‌ی گوشی تطبیق دهد.

مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: خریداران حتما موقع خرید توجه داشته باشند که فاکتور خرید کالا با مهر فروشگاه روی فاکتور درج شود. ممکن است یک گوشی دارای دو IMEI باشد که هر دو IMEI را حتما استعلام بگیرند اگر پاسخ منفی بوده از خرید دستگاه امتناع کنند.

به گفته‌ی وی، کد شش رقمی عدد با یک پوشش روی جعبه درج شده که می‌توانند کد فعال سازی را از این قسمت بردارند. سپس از طریق سامانه‌ی *۷۷۷۷# کدفعال سازی را وارد کرده و پس از ارسال کد IMEI و شماره تلفن، پیامکی مبنی بر تایید این کدها دریافت می‌کنند.

توصیه به خریداران

دهقانی‌نیا تاکید کرد که مردم به هیچ عنوان هزینه‌ای بابت طرح رجیستری پرداخت نکنند.

وی همچنین اکیدا اعلام کرد که کاربران خودشان شخصا فرآیند استعلام اصالت و انتقال مالکیت را انجام دهند. چرا که ممکن است فروشنده یک گوشی قاچاق داشته باشد و این گوشی را روشن ‌کند و به خریدار نشان ‌دهد که دستگاه آنتن می‌گیرد و زنگ می‌خورد و زنگ می‌زند. چون لحظه‌ای که روشن می‌شود پیامکی دریافت می‌کند که نشان می‌دهد گوشی مورد نظر ثبت شده یا خیر و ۳۰ روز دیگر قطع می‌شود؛ کافی ست که فروشنده این پیامک را از گوشی پاک کند و به خریدار نشان دهد. بنابراین تاکید می‌شود که خریدار به شخصه این فرآیند را انجام دهد.

وی همچنین به فروشندگان و صاحبان صنف و مغازه‌ها توصیه کرد که باید دقت کنند گوشی‌های دست دوم را هنگام خریداری به تنظیمات کارخانه برگردانده و سیم‌کارت خود را داخل گوشی وارد کرده و تجهیز را به خود منتقل کنند.

به گفته‌ی وی، مردم در صورتی که گوشی قاچاق خریداری کرده‌اند اگر فاکتور خرید با مهر فروشگاه داشته باشند، می‌توانند به اتحادیه مربوطه و سایت سازمان تعزیرات حکومتی و سایت سازمان حمایت مراجعه و شکایت خود را به شکل سیستمی ثبت کنند و به این شکل شکایت‌شان را مورد بررسی و پیگیری قرار می‌گیرد.

منبع: زومیت