عدم انتشار به‎روزرسانی جدید ویندوز ۱۰ برای رایانه‌های ویندوزی مجهز به تراشه Clover Trail اینتل

فناوری به سرعت با موارد جدیدتری جایگزین می‌شود و رایانه‌های شخصی از این موضوع مستثنی نخواهد بود. همین موضوع باعث شده است تا برخی از رایانه‎های شخصی مجهز به پردازنده‎های Clover Trail اتم اینتل مانند HP Envy X2 در نصب جدیدترین نسخه سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ یعنی Creators Update با مشکل مواجه شوند. پس از دریافت این نسخه، اخطاری مبنی بر «ویندوز ۱۰ روی این رایانه، دیگر پشتیبانی نمی‎شود» به نمایش گذاشته خواهد شد و از کاربران می‌خواهد «تا این برنامه را حذف نمایند».

مایکروسافت در همین رابطه، تایید کرده است که رایانه‎های مجهز به پردازنده Clover Trail، از آخرین نسخه از به‎روزرسانی‎های سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌کند و علت آن، عدم انتشار فریمورهای جدید برای این مدل‎ها از سوی شرکت اینتل است. در همین رابطه، اعلام شده است:

این مدل‌ها، توسط اینتل پشتیبانی نمی‎شود و بدون پشتیبانی از درایورهای ضروری، ممکن است مدل‎های مذکور نتوانند Creators Update ویندوز ۱۰ را بدون تأثیر روی عملکرد آن‎ها اجرا کنند.

با این‏حال، ردموندی‏‌ها اعلام کرده‌اند که پشتیبانی از دستگاه‎های مجهز به پردازنده Clover Trail اتم اینتل به پایان نرسیده است. بر همین اساس، انتشار «به‌روزرسانی‌های امنیتی» برای این دستگاه‌ها که هم‌چنان می‌توانند از آپدیت سالانه Windows 10 استفاده کنند؛ تا ژانویه سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت. در ماه ژانویه ۲۰۲۳، هم‌چنین پشتیبانی از دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل ویندوز ۸٫۱ نیز به پایان می‎رسد.

تراشه‌های Clover Trail اتم اینتل با پردازنده دو هسته‎ای برای رقابت با چیپ‌ست‌های مبتنی بر ARM مانند پردازنده‎های اسنپدراگون، معرفی شده بود. با اینکه تراشه‌های مذکور از نظر مصرف انرژی، بهینه‎ شده‌اند؛ از قدرت کافی برخوردار نبودند و اینتل، تصمیم گرفت تا نسل جدید تراشه‎های اتم را با نام Bay Trail ارائه دهد. آخرین نسل از تراشه‎های اتم نیز، Cherry Trail به دستگاه‎هایی مانند سرفیس ۳، Acer Predator و تعدادی از تبلت‎های هیبریدی دیگر قدرت می‌دهد.

لازم به‎ذکر است که تنها تراشه‎های Clover Trail از قدرت کافی برای پردازش المان‌های جدید «به‌روزسانی خالقان» ویندوز ۱۰ برخوردار نیست. با اینکه چنین ناسازگاری در دریافت Creators Update وجود دارد، پیش از دریافت به‎روزرسانی مذکور متوجه آن نخواهید شد و تنها پس از دریافت یک فایل حجیم سه گیگابایتی، مشخص می‎شود که دستگاه شما از قدرت کافی برای اجرای نسخه جدید سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ برخوردار نیست. در همین حال، به کاربران پس از دریافت Creators Update اطلاع داده می‎شود که باید «این برنامه را حذف نمایند»؛ در حالی‌که برنامه‎ مشخصی برای حذف وجود ندارد.

منبع: زومیت